Βοήθεια για νέα και σταθερά μέλη

.Για να μπορείτε να στείλετε προσωπικά μηνύματα.... πρέπει πρώτα να κάνετε 1 Post!
.Όταν βάζετε νέες αγγελίες προσθέστε στην περιγραφή του topic την λέξη[ΠΩΛΗΣΗ] ή [ΖΗΤΗΣΗ]
.Το forum μπορείτε πια να το βλέπετε και από το κινητό σας μέσα από την εφαρμογή TAPATALK.
.Γίνονται επισκευές και Recap σε ΟΛΑ τα Commodore,Atari,Spectrum και Amstrad κατόπιν συνεννόησης.

Θέλατε ZX Vega Plus; Last year...

ΟΛΑ ΕΔΩ!!
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
dony
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1241
Εγγραφή: Σάβ 14 Μάιος 2016, 14:37
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ (Καισαριανή)
Has thanked: 24 times
Been thanked: 175 times
Επικοινωνία:
Status: Χωρίς σύνδεση

Θέλατε ZX Vega Plus; Last year...

#1

Δημοσίευση από dony » Παρ 10 Μαρ 2017, 19:56

Spectrum χωρίς προβλήματα και καθυστερήσεις γίνεται; Δεν γίνεται. Έτσι λοιπόν, πιστό στις... οικογενειακές παραδόσεις, το ZX Vega Plus δεν έχει ακόμα παραδοθεί σε όσους στήριξαν την καμπάνια του στο Indiegogo, παρόλο που με στόχο τις 140.000 λίρες Αγγλίας συγκεντρώθηκαν ούτε λίγο ούτε πολύ... 513.000!

Το Indiegogo μάλιστα ξαφνικά "πάγωσε" την καμπάνια, μην επιτρέποντας σε άλλους δυνητικούς υποστηρικτές/πελάτες να συμμετάσχουν, με αιτία "τις καθυστερήσεις στις παραδόσεις και την έλλειψη ικανοποιητικής ενημέρωσης προς τους υποστηρικτές του project". Μάλιστα, λόγω των καθυστερήσεων, ένα σεβαστό ποσοστό υποστηρικτών του project διεκδικεί επιστροφή των χρημάτων του, παρόλο που κάτι τέτοιο δεν είναι δυνατό, σύμφωνα με τον κανονισμό λειτουργίας του Indiegogo.

Για τη συνέχεια του άρθρου διαβάστε εδώ.
uz0rlifwxucvz2e7vbnj.jpg


We sold our soul for Rock n' Roll
Retro-νέα, παρουσιάσεις και δοκιμές: > dony.gr <

Άβαταρ μέλους
kokkiklhs
βρρουυυυυμμμμ...
βρρουυυυυμμμμ...
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: Τρί 17 Μάιος 2016, 13:47
Status: Χωρίς σύνδεση

Re: Θέλατε ZX Vega Plus; Last year...

#2

Δημοσίευση από kokkiklhs » Σάβ 11 Μαρ 2017, 06:31

513 χιλιάδες λίρες; :lioma:
Τελικά υπάρχουν πολλοί περισσότεροι ηλίθιοι στη διεθνή ρετρο(?)κοινότητα, απ'όσους θα φανταζόταν κανείς...
Με αυτό το ποσό θα μπορούσε κανείς να αγοράσει τα δικαιώματα της ταμπέλας sinclair από τον μισητό Alan και να βγάλει στην παραγωγή π.χ. μια παρτίδα αληθινά spectrum 128 νέας εσοδείας, πανομοιότυπα με τα παλιά. Αλλά πού μυαλό, μας φάγανε τα φανταχτερά νεο-ρετρό σκουπίδια... :vampire:

ΕΔΩ υπάρχει ένα πολύ ωραίο σχετικό παλιότερο αρθράκι, στο τέλος του οποίου παρατίθεται και η γνώμη μου επί του θέματος, γενικώς! Ναι, ο "ειδικός" (υπερβολές του φίλου μου του Λάμπρου) είμαι εγώ... :allatis:

Άβαταρ μέλους
dony
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1241
Εγγραφή: Σάβ 14 Μάιος 2016, 14:37
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ (Καισαριανή)
Has thanked: 24 times
Been thanked: 175 times
Επικοινωνία:
Status: Χωρίς σύνδεση

Re: Θέλατε ZX Vega Plus; Last year...

#3

Δημοσίευση από dony » Σάβ 11 Μαρ 2017, 10:30

ametakis έγραψε:
Σάβ 11 Μαρ 2017, 06:31
513 χιλιάδες λίρες; :lioma:
Τελικά υπάρχουν πολλοί περισσότεροι ηλίθιοι στη διεθνή ρετρο(?)κοινότητα, απ'όσους θα φανταζόταν κανείς...
Με αυτό το ποσό θα μπορούσε κανείς να αγοράσει τα δικαιώματα της ταμπέλας sinclair από τον μισητό Alan και να βγάλει στην παραγωγή π.χ. μια παρτίδα αληθινά spectrum 128 νέας εσοδείας, πανομοιότυπα με τα παλιά. Αλλά πού μυαλό, μας φάγανε τα φανταχτερά νεο-ρετρό σκουπίδια... :vampire:

ΕΔΩ υπάρχει ένα πολύ ωραίο σχετικό παλιότερο αρθράκι, στο τέλος του οποίου παρατίθεται και η γνώμη μου επί του θέματος, γενικώς! Ναι, ο "ειδικός" (υπερβολές του φίλου μου του Λάμπρου) είμαι εγώ... :allatis:
Χμ, νομίζω ότι ο χαρακτηρισμός "ηλίθιοι" είναι κάπως υπερβολικός, καθώς έχουμε απλά να κάνουμε με μερικές χιλιάδες ανθρώπους που επιλέγουν να αγοράσουν κάτι το οποίο για σένα (και για μένα, για να είμαι ειλικρινής) δεν έχει κάποιο σοβαρό λόγο ύπαρξης. Συμφωνώ μαζί σου ότι ναι, με αυτά τα χρήματα ένας Spectrum 128 νέας εσοδείας θα ήταν ό,τι καλύτερο αλλά, από την άλλη, ο καθένας έχει την ελευθερία να προτιμάει κάτι διαφορετικό απ' ότι εσύ ή εγώ - εφ' όσον φυσικά δεν προκαλεί σε κάποιον κακό αυτή η προτίμησή του.

Με λίγα λόγια εννοώ ότι απ' όλα αυτά τα τσουμπλέκια που έχουν κυκλοφορήσει τα τελευταία χρόνια και έχουν σχέση με τη ρετρό φάση, είναι πολλά - δεκάδες, ίσως - αυτά που μου φαίνονται ακριβά, άχρηστα ή και τα δύο. Όπως επίσης ας πούμε δεν μπορώ να καταλάβω γιατί κάποιος μπορεί εν έτει 2017 να "τουμπανιάσει" μια Amiga 4000 πληρώνοντας 2000-2500€ για ένα μηχάνημα εξίσου χρήσιμο με μια... τρίτη θηλή σε άντρα! Αλλά, ΟΚ, όσο κι αν δεν συμφωνώ, το δέχομαι. Δεν πάει να πει ότι σώνει και καλά αυτός που επιλέγει να κάνει κάτι τέτοιο που σε μένα φαίνεται ηλιθιότητα μπορεί να χαρακτηριστεί έτσι απλά και ελαφρά τη καρδία ως "ηλίθιος", έτσι δεν είναι;

Και τέλος, όπως γράφεις και εσύ ο ίδιος "Ίσως η έννοια της ρετρό αίσθησης όταν ασχολούμαστε με τέτοια μηχανήματα, όπως την αντιλαμβάνομαι εγώ να μη συμφωνεί με το πώς την αντιλαμβάνονται άλλοι, κι αυτό είναι κατανοητό". Αυτό, και τίποτα παραπάνω! ;)
We sold our soul for Rock n' Roll
Retro-νέα, παρουσιάσεις και δοκιμές: > dony.gr <

Άβαταρ μέλους
telonio.
Μην Σταματάτε
Μην Σταματάτε
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: Δευ 13 Φεβ 2017, 20:09
Τοποθεσία: Άλιμος
Been thanked: 1 time
Επικοινωνία:
Status: Χωρίς σύνδεση

Re: Θέλατε ZX Vega Plus; Last year...

#4

Δημοσίευση από telonio. » Σάβ 11 Μαρ 2017, 10:31

dony έγραψε:
Παρ 10 Μαρ 2017, 19:56
Μάλιστα, λόγω των καθυστερήσεων, ένα σεβαστό ποσοστό υποστηρικτών του project διεκδικεί επιστροφή των χρημάτων του, παρόλο που κάτι τέτοιο δεν είναι δυνατό, σύμφωνα με τον κανονισμό λειτουργίας του Indiegogo.[/url].
Δεν γνώριζα πως είχε τέτοιο κανονισμό το Indiegogo. Δηλαδή αν είναι γνωστός αυτός ο κανονισμός, με ποιά εγγύηση γίνεται το funding από τον κόσμο; Στην τύχη δίνουν τα χρήματά τους;

Άβαταρ μέλους
kokkiklhs
βρρουυυυυμμμμ...
βρρουυυυυμμμμ...
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: Τρί 17 Μάιος 2016, 13:47
Status: Χωρίς σύνδεση

Re: Θέλατε ZX Vega Plus; Last year...

#5

Δημοσίευση από kokkiklhs » Σάβ 11 Μαρ 2017, 11:05

@dony:
Εντάξει, ο όρος "ηλίθιοι" είναι πράγματι παραφουσκωμένος, απλώς εκφράζει την απέραντη τσαντίλα μου απέναντι σε αυτό το φαινόμενο, το οποίο ουσιαστικά κατατάσσεται στην ίδια κατηγορία με το "τρέχω να αγοράσω το νέo iphone πριν καλά-καλά βγει στην παραγωγή"...
ΦΥΣΙΚΑ κι ο καθένας έχει δικαίωμα να διαχειρίζεται τα χρήματά του όπως γουστάρει κι επίσης να αξιολογεί τις καταναλωτικές ανάγκες του κατά το δοκούν, για μένα όμως η συγκεκριμένη μερίδα ανθρώπων, αν όχι "ηλίθιοι", θα μπορούσαν να χαρακτηριστούν με πιο ήπιο τρόπο "πρόβατα", "αφελείς", ή απλώς να πούμε ότι έχουν πολλά χρήματα περίσσευμα, προς άσκοπη κατανάλωση, μια πολυτέλεια που -ευτυχώς ή δυστυχώς- εγώ δεν έχω...

Να πω σ'αυτό το σημείο βέβαια και μια άλλη σκέψη που μου περνάει, σημαντικό ποσοστό των χρηματοδοτών σε τέτοιας μορφής projects του indiegogo κλπ. παίζει να είναι απλούστατα "λύκοι" που περιμένουν να κατασπαράξουν (οικονομικώς) τα υποψήφια "πρόβατα", ή αλλιώς "τσομπάνηδες" που περιμένουν να τα αρμέξουν!!
:jawns:

Άβαταρ μέλους
dimfil
Δεν με πιάνει κανείς
Δεν με πιάνει κανείς
Δημοσιεύσεις: 109
Εγγραφή: Δευ 14 Νοέμ 2016, 21:52
Status: Χωρίς σύνδεση

Re: Θέλατε ZX Vega Plus; Last year...

#6

Δημοσίευση από dimfil » Σάβ 11 Μαρ 2017, 11:46

Τώρα, sorry, αλλά όποιος σκάει χρήμα για ένα τόσο φιλόδοξο σχέδιο τότε πρέπει να είναι προετοιμασμενος και για το σχετικό ρίσκο καθώς μια "κανονιά" δεν είναι καθόλου απίθανη...
Από την άλλη, ε, δεν πας γυρεύοντας όταν δίνεις ζεστό χρήμα για κάτι που ΘΑ σχεδιαστεί και (μάλλον) ΘΑ αποκτήσεις μετά από πολύ καιρό από την εξόφληση του προϊόντος;
Σέβομαι τα χρήματα του καθενός, αλλά όταν ρισκάρεις με αυτό τον τρόπο σε τέτοια προϊόντα τότε είναι λίγο οξύμωρο να ζητάς τα "ρέστα" μετά...

Τώρα, ας μην ξαναπιασουμε το θέμα "ρετρό και κόστος" γιατί το ξέρετε οτι δεν πρόκειται να βγάλουμε άκρη. Αν όλα αυτά τα μηχανήματα και τα εξωτικά περιφερειακά κόστιζαν αναλόγως της πρακτικής τους αξίας τότε, ναι, θα μπορούσαμε όλοι να πειραματιστουμε παραπάνω σε αυτό το ρημάδι το χόμπι.
Όσο υπαρχουν κορόιδα που δεν ψαχνουν καθόλου την αγορά και απλά αγοράζουν, τότε οι κάρτες και οι επεκτάσεις της amiga θα πουλιούνται πανάκριβα χωρίς καμία απολύτως πρακτική αξία, οι 500αρες θα έχουν 150 ευρώ και τα commodόρια άλλα τόσα!

Η κατάσταση είναι πραγματικά για γέλια...

Άβαταρ μέλους
dony
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1241
Εγγραφή: Σάβ 14 Μάιος 2016, 14:37
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ (Καισαριανή)
Has thanked: 24 times
Been thanked: 175 times
Επικοινωνία:
Status: Χωρίς σύνδεση

Re: Θέλατε ZX Vega Plus; Last year...

#7

Δημοσίευση από dony » Σάβ 11 Μαρ 2017, 20:27

telonio. έγραψε:
Σάβ 11 Μαρ 2017, 10:31
Δεν γνώριζα πως είχε τέτοιο κανονισμό το Indiegogo. Δηλαδή αν είναι γνωστός αυτός ο κανονισμός, με ποιά εγγύηση γίνεται το funding από τον κόσμο; Στην τύχη δίνουν τα χρήματά τους;
Μάριε, δεν είναι ότι τα δίνουν στην τύχη, είναι ότι συμμετέχουν στην ουσία ως χρηματοδότες ενός project και όχι ως αγοραστές ενός προϊόντος, με συνέπεια, αν για Χ, Υ λόγους το project δεν υλοποιηθεί, αυτοί να χάσουν τα χρήματά τους...
ametakis έγραψε:
Σάβ 11 Μαρ 2017, 11:05
Να πω σ'αυτό το σημείο βέβαια και μια άλλη σκέψη που μου περνάει, σημαντικό ποσοστό των χρηματοδοτών σε τέτοιας μορφής projects του indiegogo κλπ. παίζει να είναι απλούστατα "λύκοι" που περιμένουν να κατασπαράξουν (οικονομικώς) τα υποψήφια "πρόβατα", ή αλλιώς "τσομπάνηδες" που περιμένουν να τα αρμέξουν!!
Κοίτα, νομίζω ότι είναι δεδομένο πως όταν έχουμε να κάνουμε με ένα ποσό άνω του μισού εκατομμυρίου λιρών κάποιοι (πολλοί;) από τους εμπλεκόμενους στην όλη ιστορία δεν το κάνουν από την κάβλα τους να παίζουν Jet Set Willy στον... ηλεκτρικό, αλλά για κάποιους άλλους, όχι και τόσο ρομαντικούς και νοσταλγικούς λόγους. Τώρα, το τι ακριβώς συμβαίνει στην όλη ιστορία ίσως να μην το μάθουμε και ποτέ. Υπήρξαν πάντως και στο πρόσφατο παρελθόν περιπτώσεις κάποιων που προσπάθησαν να "δαγκώσουν" καταναλωτές αλλά και χρηματοδότες: δες αυτό και εδώ το πώς έσκασε η φούσκα...
dimfil έγραψε:
Σάβ 11 Μαρ 2017, 11:46
Τώρα, ας μην ξαναπιασουμε το θέμα "ρετρό και κόστος" γιατί το ξέρετε οτι δεν πρόκειται να βγάλουμε άκρη. Αν όλα αυτά τα μηχανήματα και τα εξωτικά περιφερειακά κόστιζαν αναλόγως της πρακτικής τους αξίας τότε, ναι, θα μπορούσαμε όλοι να πειραματιστουμε παραπάνω σε αυτό το ρημάδι το χόμπι.
Όσο υπαρχουν κορόιδα που δεν ψαχνουν καθόλου την αγορά και απλά αγοράζουν, τότε οι κάρτες και οι επεκτάσεις της amiga θα πουλιούνται πανάκριβα χωρίς καμία απολύτως πρακτική αξία, οι 500αρες θα έχουν 150 ευρώ και τα commodόρια άλλα τόσα!

Η κατάσταση είναι πραγματικά για γέλια...
Δημήτρη, αν όλα αυτά κόστιζαν αναλόγως της πρακτικής τους αξίας, τότε η οροφή στις τιμές τους θα ήταν το... 1€! Γιατί, αν πλέον βρίσκεις Pentium 4 με 10€ ε, μια Amiga 4000 Tower ΧΑΡΙΣΤΙΚΑ θα "πήγαινε" στο 1€! Αχ, τι ωραία σκέψη, με έφτιαξες τώρα! Νομίζω πάντως - αν και όντως έχει ξαναγίνει επανειλημμένως αυτή η κουβέντα - ότι αν δεν υπήρχαν οι hipsters και ότι εάν ο κάθε πραγματικός ρέκτης του retro computing επιθυμούσε να αποκτήσει μόνο όσους υπολογιστές πραγματικά ήθελε κι όχι μια ντουζίνα απ' το κάθε μοντέλο, τότε τα κλασικά μηχανήματα που είχαν εμπορική επιτυχία και πολυλήθηκαν μαζικά δεν θα έπρεπε σε καμία περίπτωση να κοστίζουν πάνω από 5€-10€/τεμάχιο. Γιατί, αν πουλήθηκαν 18.000.000 Commodore 64 και επέζησαν απ' αυτούς μέχρι τις μέρες μας - ας πούμε - 10.000.000 ε, ακόμα και 1.000.000 retro computer lovers να υπάρχουν παγκοσμίως ποιος θα αγοράσει τα υπόλοιπα 9.000.000 κομμάτια; Ίσως να είναι κάπως ακραίο βέβαια αυτό αλλά από την άλλη είναι πολύ λογικότερο αυτού που συμβαίνει τα τελευταία χρόνια και το ζούμε ως πραγματικότητα... :agelada:
We sold our soul for Rock n' Roll
Retro-νέα, παρουσιάσεις και δοκιμές: > dony.gr <

Άβαταρ μέλους
dimfil
Δεν με πιάνει κανείς
Δεν με πιάνει κανείς
Δημοσιεύσεις: 109
Εγγραφή: Δευ 14 Νοέμ 2016, 21:52
Status: Χωρίς σύνδεση

Re: Θέλατε ZX Vega Plus; Last year...

#8

Δημοσίευση από dimfil » Σάβ 11 Μαρ 2017, 21:02

Ναι, νομίζω όταν μιλάω για "πρακτική" αξία καταλαβαίνεις τι εννοώ :την αξία που έχει ένα μηχάνημα που δεν χρησιμεύει σε τίποτε άλλο από το να θυμηθεί κανείς πως ήταν το home computing στη χρυσή του εποχή. Γιατί, φυσικά, το να προσπαθεί κάποιος να συνδεθεί στο Internet ή να παίξει mp3 με μια amiga, έχει συγκεκριμένη ονομασία η οποία ευγενικά μπορεί να ονομαστεί και "μαζοχισμός"... Ειδικά αν αναλογιστείς το πόσα χρήματα χρειάζεται κάποιος για να τα πετύχει όλα αυτά...
Τα υπόλοιπα περί" νοσταλγικής" ή "συλλεκτικής" αξίας είναι κουραφέξαλα και τα ακούω βερεσέ! Δικαιολογίες που αναμασούν εκείνοι που επιδιώκουν να βγάλουν κέρδος από την όλη ιστορία. Το παράδειγμα με τιυς c64 πιυ αναφέρεις είναι απολύτως ενδεικτικό της κατάστασης. Όλοι μας λίγο έως πολύ έχουμε αντικρίσει αποθήκες διαφόρων που οι breadbin είναι πάνω από 10 τυλιγμένοι σε προστατευτικα πλαστικά ενώ οι 500αρες ξεπερνούν τις είκοσι, στην ίδια κατάσταση! Για να μη μιλήσω και για άλλα μηχανήματα...
Και μη μου πει κανείς ότι ολα αυτά είναι σε χρήση ή είναι για ανταλλακτικά! Είναι παραπάνω από ξεκάθαρο ότι το καθένα θα κατέβει από το ράφι στην ώρα του για να βγει το "μεροκάματο"... Τα ζήσαμε, τα ζούμε και απ'ότι βλέπω θα τα ζούμε για αρκετό καιρό. Μόνο που ίσως οι" γνωστοί άγνωστοι" δεν βλέπουν ότι ο κύκλος συνεχώς μειώνεται. Οποιοσδήποτε με λίγο μυαλό και αξιοπρέπεια σιγά - σιγά "την κάνει" από το χόμπι (εμού συμπεριλαμβανομένου) γιατί καλή και η νοσταλγία αλλά και το να σε βλέπουν ως μαλάκα συνεχώς ή να προσπαθούν κάποιοι μονίμως να δικαιολογούν τα αδικαιολόγητα, έχει τα όριά του...

Άβαταρ μέλους
dony
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1241
Εγγραφή: Σάβ 14 Μάιος 2016, 14:37
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ (Καισαριανή)
Has thanked: 24 times
Been thanked: 175 times
Επικοινωνία:
Status: Χωρίς σύνδεση

Re: Θέλατε ZX Vega Plus; Last year...

#9

Δημοσίευση από dony » Κυρ 12 Μαρ 2017, 12:45

dimfil έγραψε:
Σάβ 11 Μαρ 2017, 21:02
Ναι, νομίζω όταν μιλάω για "πρακτική" αξία καταλαβαίνεις τι εννοώ :την αξία που έχει ένα μηχάνημα που δεν χρησιμεύει σε τίποτε άλλο από το να θυμηθεί κανείς πως ήταν το home computing στη χρυσή του εποχή. Γιατί, φυσικά, το να προσπαθεί κάποιος να συνδεθεί στο Internet ή να παίξει mp3 με μια amiga, έχει συγκεκριμένη ονομασία η οποία ευγενικά μπορεί να ονομαστεί και "μαζοχισμός"... Ειδικά αν αναλογιστείς το πόσα χρήματα χρειάζεται κάποιος για να τα πετύχει όλα αυτά...
Ρε γαμώτο, αυτό ακριβώς λέω κι εγώ: επειδή πέρασα απ' αυτή τη φάση και δοκίμασα σχεδόν τα πάντα (ξοδεύοντας ΤΑ ΠΑΝΤΑ) μπορώ με βεβαιότητα να μιλήσω για το μέγεθος της... αχρηστίας (!) τέτοιων projects, σε σχέση πάντα με το κόστος τους. Φυσικά, το τι κάνει ο καθένας εφόσον δεν ενοχλεί τους άλλους είναι δικιά του υπόθεση, αλλά καλό είναι να κατανοεί ο καθένας μας το πότε η συμπεριφορά του μπορεί να χαρακτηριστεί... χμμμ, "ιδιαίτερη"! :chopwood:
dimfil έγραψε:
Σάβ 11 Μαρ 2017, 21:02
Τα υπόλοιπα περί" νοσταλγικής" ή "συλλεκτικής" αξίας είναι κουραφέξαλα και τα ακούω βερεσέ! Δικαιολογίες που αναμασούν εκείνοι που επιδιώκουν να βγάλουν κέρδος από την όλη ιστορία. Το παράδειγμα με τιυς c64 πιυ αναφέρεις είναι απολύτως ενδεικτικό της κατάστασης. Όλοι μας λίγο έως πολύ έχουμε αντικρίσει αποθήκες διαφόρων που οι breadbin είναι πάνω από 10 τυλιγμένοι σε προστατευτικα πλαστικά ενώ οι 500αρες ξεπερνούν τις είκοσι, στην ίδια κατάσταση! Για να μη μιλήσω και για άλλα μηχανήματα...
Και μη μου πει κανείς ότι ολα αυτά είναι σε χρήση ή είναι για ανταλλακτικά!
Γιατί, ξέρεις με τι ρυθμούς χαλάνε τα άτιμα; :edogel:
dimfil έγραψε:
Σάβ 11 Μαρ 2017, 21:02
Τα ζήσαμε, τα ζούμε και απ'ότι βλέπω θα τα ζούμε για αρκετό καιρό. Μόνο που ίσως οι" γνωστοί άγνωστοι" δεν βλέπουν ότι ο κύκλος συνεχώς μειώνεται. Οποιοσδήποτε με λίγο μυαλό και αξιοπρέπεια σιγά - σιγά "την κάνει" από το χόμπι (εμού συμπεριλαμβανομένου) γιατί καλή και η νοσταλγία αλλά και το να σε βλέπουν ως μαλάκα συνεχώς ή να προσπαθούν κάποιοι μονίμως να δικαιολογούν τα αδικαιολόγητα, έχει τα όριά του...
Το πρόβλημα φίλε είναι γενικό και η ρετρο-κοινότητα δεν είναι παρά μια μικρογραφία της κοινωνίας μας (της ελληνικής, τουλάχιστον). Ο καθένας κοιτάζει μόνο την πάρτη του και το βόλεμα του εαυτού του και των "δικών του" ενώ ταυτόχρονα αποτελεί αδέκαστο κριτή και γνώστη των πάντων. Έννοιες όπως το "συλλογικό συμφέρον" ή "το καλό του κοινωνικού συνόλου" είναι απλά ανύπαρκτες, προκειμένου να βολευτούμε εμείς και ο στενός μας κύκλος. Όλοι οι άλλοι να πάνε στο διάολο, καρφάκι δεν μας καίγεται. Και βέβαια, ποτέ μα ΠΟΤΕ δεν κάνουμε αυτοκριτική, δεν μπαίνουμε σε διαδικασία απλών σκέψεων του τύπου "θα μου άρεσε να κάνουν σε μένα αυτό που κάνω εγώ τώρα σε αυτόν ή σε αυτούς;". Άσε, μην αρχίσω και δεν σταματάω τώρα Κυριακάτικα! :uzi: :cussingblack: :hammer:
We sold our soul for Rock n' Roll
Retro-νέα, παρουσιάσεις και δοκιμές: > dony.gr <

Απάντηση