Βοήθεια για νέα και σταθερά μέλη

.Για να μπορείτε να στείλετε προσωπικά μηνύματα.... πρέπει πρώτα να κάνετε 1 Post!
.Όταν βάζετε νέες αγγελίες προσθέστε στην περιγραφή του topic την λέξη[ΠΩΛΗΣΗ] ή [ΖΗΤΗΣΗ]
.Το forum μπορείτε πια να το βλέπετε και από το κινητό σας μέσα από την εφαρμογή TAPATALK.
.Γίνονται επισκευές και Recap σε ΟΛΑ τα Commodore,Atari,Spectrum και Amstrad κατόπιν συνεννόησης.

Once We Were Kings #6 - Amiga Stuff

ΟΛΑ ΕΔΩ!!
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
dony
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1242
Εγγραφή: Σάβ 14 Μάιος 2016, 14:37
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ (Καισαριανή)
Has thanked: 25 times
Been thanked: 176 times
Επικοινωνία:
Status: Χωρίς σύνδεση

Once We Were Kings #6 - Amiga Stuff

#1

Δημοσίευση από dony » Σάβ 25 Μαρ 2017, 09:50

Δεν είναι μία και δύο οι φορές που έχω γράψει για τις... καραβιές χρημάτων που ξόδεψα στο βωμό των επεκτάσεων της Amiga: εκεί, κάθε μοντέλο που αποκτούσα έπρεπε να το κάνω όσο ταχύτερο γινόταν, να του βάλω όλο και περισσότερη μνήμη, να το εξοπλίσω με οποιοδήποτε χρήσιμο ή άχρηστο περιφερειακό. Έχω γράψει και άλλες φορές για πράγματα και υπολογιστές που πέρασαν από τα χέρια μου, αλλά διαπίστωσα ότι είχαν μείνει μερικές φωτογραφίες από Amiga stuff που είχα παραλείψει να δημοσιεύσω (μην στενοχωριέστε, αναφέρομαι στα περιφερειακά και τις επεκτάσεις: μετά θα ανεβάσω και τα μηχανήματα!). Πάμε λοιπόν να δούμε πώς πετούσα με χαρά τα ωραία μου λεφτάκια στο βαρέλι δίχως πάτο που λέγεται "Τουμπανιασμένη Amiga" μέχρι που ήρθε η οικονομική κρίση να μου βάλει μυαλό και να με αναγκάσει να τα ξεφορτωθώ όλα μια και καλή (και, ειλικρινά, είμαι χαρούμενος που συνέβη αυτό: δεν μπορώ καν να φανταστώ τον εαυτό μου με χιλιάδες ευρώ σε άχρηστο hardware να κάθεται σε μια γωνία όταν υπάρχουν άμεσες οικονομικές ανάγκες).

Για να διαβάσετε τη συνέχεια και να δείτε τις φωτογραφίες, πατήστε εδώ. :allatis:
100_4187.jpg


We sold our soul for Rock n' Roll
Retro-νέα, παρουσιάσεις και δοκιμές: > dony.gr <

Άβαταρ μέλους
telonio.
Μην Σταματάτε
Μην Σταματάτε
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: Δευ 13 Φεβ 2017, 20:09
Τοποθεσία: Άλιμος
Been thanked: 1 time
Επικοινωνία:
Status: Χωρίς σύνδεση

Re: Once We Were Kings #6 - Amiga Stuff

#2

Δημοσίευση από telonio. » Σάβ 25 Μαρ 2017, 17:33

Από περιέργεια Πάνο, γενικά το dos και ειδικά τα windows 95 έτρεχαν χωρίς πρόβλημα και με νορμάλ ταχύτητες στην Amiga;

Άβαταρ μέλους
dony
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1242
Εγγραφή: Σάβ 14 Μάιος 2016, 14:37
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ (Καισαριανή)
Has thanked: 25 times
Been thanked: 176 times
Επικοινωνία:
Status: Χωρίς σύνδεση

Re: Once We Were Kings #6 - Amiga Stuff

#3

Δημοσίευση από dony » Κυρ 26 Μαρ 2017, 08:27

telonio. έγραψε:
Σάβ 25 Μαρ 2017, 17:33
Από περιέργεια Πάνο, γενικά το dos και ειδικά τα windows 95 έτρεχαν χωρίς πρόβλημα και με νορμάλ ταχύτητες στην Amiga;
Μάριε, το DOS ακόμα και με KCS Power PC board σε 500άρα τρέχει μια χαρά - εννοείται πως με μια Golden Gate που έχει πάνω της 386sx-486sx πάει "φέτες". Windows 3.1 και Windows 95 δεν είχα δοκιμάσει σε καμία κάρτα. Τα Windows XP μου πήγαιναν καλά με Pentium III και Pentium 4 και, πάλι με Pentium 4, πήγαιναν καλά ακόμα και τα Windows 7! Για τα τελευταία, θα γράψω αναλυτικά σε μελλοντική ανάρτηση τι και πώς είχα κάνει.

Hint: αν ψάξεις στο youtube για video με keywords "windows 7 on amiga 2000" θα βρεις ένα βιντεάκι μου που... μισήθηκε (!) από πολλές χιλιάδες κόσμο (δες dislikes και comments!) οι οποίοι, απλά δεν κατάλαβαν τι ήταν αυτό που έφτιαξα ή δεν ενδιαφέρθηκαν να καταλάβουν! :tolietpush:
We sold our soul for Rock n' Roll
Retro-νέα, παρουσιάσεις και δοκιμές: > dony.gr <

Απάντηση