Βοήθεια για νέα και σταθερά μέλη

.Για να μπορείτε να στείλετε προσωπικά μηνύματα.... πρέπει πρώτα να κάνετε 1 Post!
.Όταν βάζετε νέες αγγελίες προσθέστε στην περιγραφή του topic την λέξη[ΠΩΛΗΣΗ] ή [ΖΗΤΗΣΗ]
.Το forum μπορείτε πια να το βλέπετε και από το κινητό σας μέσα από την εφαρμογή TAPATALK.
.Γίνονται επισκευές και Recap σε ΟΛΑ τα Commodore,Atari,Spectrum και Amstrad κατόπιν συνεννόησης.

A1200 is back!

ΟΛΑ ΕΔΩ!!
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
dony
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1242
Εγγραφή: Σάβ 14 Μάιος 2016, 14:37
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ (Καισαριανή)
Has thanked: 25 times
Been thanked: 176 times
Επικοινωνία:
Status: Χωρίς σύνδεση

A1200 is back!

#1

Δημοσίευση από dony » Σάβ 01 Απρ 2017, 08:10

Έτσι είναι, πενίας τέχνας κατεργάζεται που λέει κι ο σοφός (;) λαός. Σας είχα γράψει παλαιότερα για την Amiga 1200 που απέκτησα κάπου τέλη Σεπτέμβρη με αρχές Οκτώβρη του 2016. Επειδή λοιπόν είχα βάλει ως στόχο να βρω Amiga φθηνά, σε τιμές... 2004, ναι μεν τα κατάφερα πληρώνοντας το ευτελές ποσό των 60€, αλλά, φυσικά, πλήρωσα και το τίμημα της φτήνιας! Ποιο ήταν αυτό; Για δείτε τις παρακάτω φωτογραφίες:

Ναι, αυτό που σκέφτεστε σκέφτηκα κι εγώ: "WTF?". Κάποιος Ιταλός χασάπης είχε φροντίσει να μακελέψει ποικιλοτρόπως την 1200άρα του φίλου μου που μου την πούλησε, πείθοντάς τον πως "έτσι θα είναι καλύτερα". Φυσικά: έχεις ένα μηχάνημα 20+ χρόνων σε άριστη κατάσταση και στο οποίο μπορείς να μεταφέρεις αρχεία μέσω floppy, κάρτας CF και ασύρματου ή ενσύρματου δικτύου κι ο μακαρονοφάγος μακελάρης αποφασίζει να το πετσοκόψει για να του χώσει ένα... CD-ROM! Πού μπορώ να τον βρω τον άνθρωπο να τον ευχαριστήσω; Α, και επίσης, για κάποιο λόγο που δεν κατάλαβα, ο "τεχνικός" αφαίρεσε και τον RF modulator και την έξοδο composite! Γιατί; Έτσι, επειδή μπορούσε!

Αποφάσισα λοιπόν να πιάσω τα μαστορέματα μπας και καταφέρω να σουλουπώσω λιγάκι το μηχάνημα, το οποίο, από λειτουργική άποψη, ήταν ευτυχώς μια χαρά...

Για τη συνέχεια του κειμένου και τις φωτογραφίες δείτε εδώ. :jason:
2017-03-31 20.08.56.jpg


We sold our soul for Rock n' Roll
Retro-νέα, παρουσιάσεις και δοκιμές: > dony.gr <

Άβαταρ μέλους
kostakis
Πάμε Για Αλλα
Πάμε Για Αλλα
Δημοσιεύσεις: 93
Εγγραφή: Τετ 15 Φεβ 2017, 16:07
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time
Status: Χωρίς σύνδεση

Re: A1200 is back!

#2

Δημοσίευση από kostakis » Σάβ 01 Απρ 2017, 11:37

Extreme Makeover!!!
Well done.

Άβαταρ μέλους
MasterGR
Admin
Admin
Δημοσιεύσεις: 591
Εγγραφή: Τετ 11 Μάιος 2016, 21:41
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Has thanked: 199 times
Been thanked: 25 times
Επικοινωνία:
Status: Χωρίς σύνδεση

Re: A1200 is back!

#3

Δημοσίευση από MasterGR » Σάβ 01 Απρ 2017, 13:01

Να είσαι καλά και να την χαίρεσαι!
ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια!
:houla:
We make papades.. in any color!!
ALL THE OTHERS MAKE ONLY NUNS!

Άβαταρ μέλους
telonio.
Μην Σταματάτε
Μην Σταματάτε
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: Δευ 13 Φεβ 2017, 20:09
Τοποθεσία: Άλιμος
Been thanked: 1 time
Επικοινωνία:
Status: Χωρίς σύνδεση

Re: A1200 is back!

#4

Δημοσίευση από telonio. » Σάβ 01 Απρ 2017, 13:12

Η μόνη περίπτωση που μου έτυχε τόσα χρόνια σε 1200 και ήταν απαραίτητο να αφαιρεθεί το rf modulator, ήταν να βάλω ένα 1200 board μέσα στο infinitiv tower. O ide αντάπτορας - καλώδιο που έχει το infinitiv είναι αρκετά πιο μεγάλος από το μήκος των pin της 1200 και βρίσκει στο rf. Έτσι αν δεν αφαιρέσεις το rf δεν μπαίνει το καλώδιο ide.

Άβαταρ μέλους
sinistargr
Δεν με πιάνει κανείς
Δεν με πιάνει κανείς
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: Πέμ 12 Μάιος 2016, 19:59
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ - Νικαια
Status: Χωρίς σύνδεση

Re: A1200 is back!

#5

Δημοσίευση από sinistargr » Κυρ 02 Απρ 2017, 01:08

Καλοδουλευτή παναγιώτη :)

Άβαταρ μέλους
dony
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1242
Εγγραφή: Σάβ 14 Μάιος 2016, 14:37
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ (Καισαριανή)
Has thanked: 25 times
Been thanked: 176 times
Επικοινωνία:
Status: Χωρίς σύνδεση

Re: A1200 is back!

#6

Δημοσίευση από dony » Δευ 03 Απρ 2017, 19:26

MasterGR έγραψε:
Σάβ 01 Απρ 2017, 13:01
Να είσαι καλά και να την χαίρεσαι!
ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια!
:houla:
Άστα αυτά: εγώ σε ευχαριστώ! :drinkingcheers:
sinistargr έγραψε:
Κυρ 02 Απρ 2017, 01:08
Καλοδουλευτή παναγιώτη :)
Σε ευχαριστώ, Χρήστο! Να 'σαι καλά! 8-)
telonio. έγραψε:
Σάβ 01 Απρ 2017, 13:12
Η μόνη περίπτωση που μου έτυχε τόσα χρόνια σε 1200 και ήταν απαραίτητο να αφαιρεθεί το rf modulator, ήταν να βάλω ένα 1200 board μέσα στο infinitiv tower. O ide αντάπτορας - καλώδιο που έχει το infinitiv είναι αρκετά πιο μεγάλος από το μήκος των pin της 1200 και βρίσκει στο rf. Έτσι αν δεν αφαιρέσεις το rf δεν μπαίνει το καλώδιο ide.
Εντάξει, δεν λέω, ο modulator είναι εντελώς άχρηστος στην εποχή μας, αλλά την composite γιατί την αφαίρεσε; Και, πρόσεξε, Μάριε, αναφέρομαι σε έναν άνθρωπο που έχουν περάσει στάνταρ από τα χέρια του 30-50 1200άρες από διάφορες χώρες της Ευρώπης για να τις "πουσάρει" και ξέρω for a fact ότι δεν έχει αφήσει ούτε ένα case χωρίς να το μακελέψει! :banghead:
We sold our soul for Rock n' Roll
Retro-νέα, παρουσιάσεις και δοκιμές: > dony.gr <

Απάντηση