Βοήθεια για νέα και σταθερά μέλη

.Για να μπορείτε να στείλετε προσωπικά μηνύματα.... πρέπει πρώτα να κάνετε 1 Post!
.Όταν βάζετε νέες αγγελίες προσθέστε στην περιγραφή του topic την λέξη[ΠΩΛΗΣΗ] ή [ΖΗΤΗΣΗ]
.Το forum μπορείτε πια να το βλέπετε και από το κινητό σας μέσα από την εφαρμογή TAPATALK.
.Γίνονται επισκευές και Recap σε ΟΛΑ τα Commodore,Atari,Spectrum και Amstrad κατόπιν συνεννόησης.

Hybris: πιο κοντά από ποτέ!

ΟΛΑ ΕΔΩ!!
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
dony
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1240
Εγγραφή: Σάβ 14 Μάιος 2016, 14:37
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ (Καισαριανή)
Has thanked: 24 times
Been thanked: 174 times
Επικοινωνία:
Status: Χωρίς σύνδεση

Hybris: πιο κοντά από ποτέ!

#1

Δημοσίευση από dony » Τρί 24 Οκτ 2017, 11:43

Όσοι με γνωρίζουν προσωπικά σίγουρα το ξέρουν, καθώς δεν έκρυψα ποτέ την εκτίμηση και τον θαυμασμό μου: εδώ και πολλά-πολλά χρόνια θεωρώ το εμβληματικό Battle Squadron της Amiga ως το καλύτερο shoot 'em up που εμφανίστηκε ποτέ έξω από τα ουφάδικα (και εκτός των first person shooters, που αποτελούν ξεχωριστή, δική τους κατηγορία). Άλλωστε, ας μην κοροϊδευόμαστε: η "Μεγάλη Κυρία" της Commodore ήταν ό,τι πλησιέστερο στα arcades εμφανίστηκε ποτέ στην αγορά των προσωπικών υπολογιστών όντας ως hardware ανώτερη της πλειοψηφίας αυτών το 1985 που παρουσιάστηκε η 1000άρα! Η αλήθεια είναι ότι όταν πρωτοαντίκρισα το Battle Squadron - πρέπει να ήταν Οκτώβριος του 1989 - τότε που εργαζόμουν ως υπάλληλος στο Σύμπαν Computers (Στουρνάρα και Μπόταση γωνία - εκεί που βρίσκεται σήμερα η Cosmodata) και το πρωτοέπαιξα ναι μεν εντυπωσιάστηκα τα μάλα από την αρτιότητα και την coin op αίσθηση που απέπνεε σε κάθε του τομέα, αλλά μου είχε δώσει την εντύπωση ότι ήταν ιδιαιτέρως δύσκολο σαν παιχνίδι.

Χρειάστηκε να περάσουν 25+ χρόνια για να αποφασίσω να ασχοληθώ μαζί του, και τα αποτελέσματα της ενδελεχούς τριβής μου με το Battle Squadron μπορείτε να δείτε σε αυτή την ανάρτηση, που ευτυχώς για καλή μου τύχη πρόλαβα και διέσωσα λίγους μήνες πριν το αναπάντεχο κλείσιμο του Amigaplanet.

Για τη συνέχεια διαβάστε εδώ.

Εικόνα


We sold our soul for Rock n' Roll
Retro-νέα, παρουσιάσεις και δοκιμές: > dony.gr <

Άβαταρ μέλους
mike
βρρουυυυυμμμμ...
βρρουυυυυμμμμ...
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: Δευ 23 Μάιος 2016, 22:54
Been thanked: 1 time
Status: Χωρίς σύνδεση

Re: Hybris: πιο κοντά από ποτέ!

#2

Δημοσίευση από mike » Τρί 24 Οκτ 2017, 14:47

Το battle squadron ειναι μεσα στα 10 καλυτερα shootemups της A500, αλλα με τιποτα το καλυτερο.
Να μου πεις γνωμες ειναι αυτες, στον αλλον μπορει να αρεσει κατι το 1943 (αθλιο στην αμιγκα!).
Εγω θα το εβαζα πισω τουλαχιστον απο τα wings of death / lethal Xcess.
Για τα 3 κορυφαια agony/project-x/disposable heroes δεν νομιζω να υπαρχει αμφισβητηση.
Απο εκει και περα υπαρχουν και τα εξαιρετικα stardust, SWIV, apidya, r-type2, starrush, XP-8 και μετα τα flying shark, saint dragon (με εξαιρετικο loader), apocalypse, blood money, katakis, z-out, menace, το battlestorm που η εκδοση CDTV ειναι πολυ καλη, και το αγαπημενο μου deluxe galaga, το necronom που καποια στιγμη εχω υποσχεθει να ασχοληθω.
Εγω θα προτινα σαν hidden gems να ασχοληθειται με τα starush και Xp-8.

Άβαταρ μέλους
dony
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1240
Εγγραφή: Σάβ 14 Μάιος 2016, 14:37
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ (Καισαριανή)
Has thanked: 24 times
Been thanked: 174 times
Επικοινωνία:
Status: Χωρίς σύνδεση

Re: Hybris: πιο κοντά από ποτέ!

#3

Δημοσίευση από dony » Τρί 24 Οκτ 2017, 16:40

mike έγραψε:
Τρί 24 Οκτ 2017, 14:47
Το battle squadron ειναι μεσα στα 10 καλυτερα shootemups της A500, αλλα με τιποτα το καλυτερο.
Να μου πεις γνωμες ειναι αυτες, στον αλλον μπορει να αρεσει κατι το 1943 (αθλιο στην αμιγκα!).
Εγω θα το εβαζα πισω τουλαχιστον απο τα wings of death / lethal Xcess.
Για τα 3 κορυφαια agony/project-x/disposable heroes δεν νομιζω να υπαρχει αμφισβητηση.
Απο εκει και περα υπαρχουν και τα εξαιρετικα stardust, SWIV, apidya, r-type2, starrush, XP-8 και μετα τα flying shark, saint dragon (με εξαιρετικο loader), apocalypse, blood money, katakis, z-out, menace, το battlestorm που η εκδοση CDTV ειναι πολυ καλη, και το αγαπημενο μου deluxe galaga, το necronom που καποια στιγμη εχω υποσχεθει να ασχοληθω.
Εγω θα προτινα σαν hidden gems να ασχοληθειται με τα starush και Xp-8.
Δεν υποκύπτω στον πειρασμό να σου εξηγήσω γιατί όλα αυτά που αναφέρεις μου φαίνονται σαφώς χειρότερα. Γνώμες είναι αυτές άλλωστε... :ash:
We sold our soul for Rock n' Roll
Retro-νέα, παρουσιάσεις και δοκιμές: > dony.gr <

Άβαταρ μέλους
mike
βρρουυυυυμμμμ...
βρρουυυυυμμμμ...
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: Δευ 23 Μάιος 2016, 22:54
Been thanked: 1 time
Status: Χωρίς σύνδεση

Re: Hybris: πιο κοντά από ποτέ!

#4

Δημοσίευση από mike » Τρί 24 Οκτ 2017, 17:29

Αρα συμφωνουμε 100%, αποψεις ειναι αυτες :happyday:

Οτι και να σου πω, κατι θα απαντησεις.
Θα σου πω οτι εχει χειροτερο τεχνικο τομεα απο τα 3 καλυτερα της amiga, θα απαντησεις οτι αυτα ειναι εξαιρετικα δυσκολα και δεν εχουν προοδευτικη δυσκολια.
(ασχετα που το project-x το εχω παει προτελευταια πιστα στο amicamp, και το disposable heroes τελευταια (!) πιστα στο κλαμπ, δεν μπορω να τα ξανακανω με τιποτα).

Ομως το SWIV εχει πιο προοδευτικη δυσκολια απο το battle squadron. Και το deluxe galaga ειναι επισης πολυ δικαιο.
Και αφου καθησες και επαιξες τοσο πολυ το hybris, κανε μου την χαρη να παιξεις το lethal xcess και πες μας την γνωμη σου. Οχι να το συγκρινεις με το battle squadron / hybris, απλα την γνωμη σου. Και μετα το starush :seeingstars:

Άβαταρ μέλους
dimfil
Δεν με πιάνει κανείς
Δεν με πιάνει κανείς
Δημοσιεύσεις: 109
Εγγραφή: Δευ 14 Νοέμ 2016, 21:52
Status: Χωρίς σύνδεση

Re: Hybris: πιο κοντά από ποτέ!

#5

Δημοσίευση από dimfil » Τρί 24 Οκτ 2017, 23:10

Σταματήστε πια να συμφωνείτε παντού! Μας έχετε ξενερώσει τελείως!
Εμείς αλλιώς σας είχαμε συνηθίσει... Αααααχχχχχχ... Που είναι αυτές οι εποχές...

Άβαταρ μέλους
mike
βρρουυυυυμμμμ...
βρρουυυυυμμμμ...
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: Δευ 23 Μάιος 2016, 22:54
Been thanked: 1 time
Status: Χωρίς σύνδεση

Re: Hybris: πιο κοντά από ποτέ!

#6

Δημοσίευση από mike » Τετ 25 Οκτ 2017, 08:55

Κανεις λαθος.
εδω συμφωνουμε μονο 100%, στο amigacomet συμφωνουσαμε 1000%

Άβαταρ μέλους
dony
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1240
Εγγραφή: Σάβ 14 Μάιος 2016, 14:37
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ (Καισαριανή)
Has thanked: 24 times
Been thanked: 174 times
Επικοινωνία:
Status: Χωρίς σύνδεση

Re: Hybris: πιο κοντά από ποτέ!

#7

Δημοσίευση από dony » Τετ 25 Οκτ 2017, 10:25

mike έγραψε:
Τρί 24 Οκτ 2017, 17:29
Και αφου καθησες και επαιξες τοσο πολυ το hybris, κανε μου την χαρη να παιξεις το lethal xcess και πες μας την γνωμη σου. Οχι να το συγκρινεις με το battle squadron / hybris, απλα την γνωμη σου.
Κοίτα, το Lethal Xcess είναι έτσι κι αλλιώς στην λίστα με τα παιχνίδια που θέλω να παίξω, αλλά στον ST! Η Amiga έχει πολλά αξιόλογα shoot 'em ups (όλα αυτά που έγραψες συν το Banshee - απλά, με μόνες εξαιρέσεις τα Disposable Hero και Banshee είναι όλα - κατ' εμέ - πολύ κατώτερα των Hybris/Battle Squadron) αλλά ο ST έχει μόνο τα 2 Wings of Fury, το Xenon 2, τα Silkworm/SWIV, το Apache Flight και το άλλο το συμπαθητικό που δεν θυμάμαι πώς λέγεται με τα τεράστια... φύλλα! :nananana:

Οπότε ναι, θα το παίξω κάποτε το Lethal Xcess μπας και μπορέσω να κατανοήσω τις άκυρες επιλογές στα γραφικά του που ενώ τεχνικά είναι καλά, απεικονίζουν... κοτσάνες! :fencing:
We sold our soul for Rock n' Roll
Retro-νέα, παρουσιάσεις και δοκιμές: > dony.gr <

Άβαταρ μέλους
mike
βρρουυυυυμμμμ...
βρρουυυυυμμμμ...
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: Δευ 23 Μάιος 2016, 22:54
Been thanked: 1 time
Status: Χωρίς σύνδεση

Re: Hybris: πιο κοντά από ποτέ!

#8

Δημοσίευση από mike » Τετ 25 Οκτ 2017, 12:37

Εαν ειναι να παιξεις το lethal xcess σε ST, τοτε παιξε και το πρωτο μερος του, το wings of death σε ST.
Ειδικα το lethal xcess δεν θα πιστευεις ποσο καλο ειναι σε STE, εαν δεν ειναι το καλυτερο παιχνιδι του STE, σιγουρα ειναι μεσα στα 3 καλυτερα.

το banshee δεν το εβαλα στην λιστα γιατι ειναι AGA. Και AGA υπαρχουν και αλλα καλα οπως το Τ-zero, αλλα οταν μιλαμε για amiga και atari μιλαμε για Α500 και STFM.


edit: κατσε διαβασα καλα ή με απατουν τα ματια μου? εννοεις οτι το project-x δεν ειναι στα καλυτερα? ειναι δυσκολο αλλα μαθαινεται με τον καιρο. Εγω τωρα που εχω να το παιξω μηνες, βγαζω ανετα τον πρωτο κοσμο. Εαν κατσω και γραψω τα τεχνικα χαρακτηριστικα του (γραφικα και ηχος) θα παρει 1 σελιδα, το παιχνιδι ειναι απλα απλησιαστο στον τεχνικο τομεα. Μονο την οθονη των τιτλων να δεις φτανει, εχει ειδικη τεχνικη για 2πλασιασμο των χρωματων, και ειναι μονο 1 οθονη τιτλων!
Και ολα τα αλλα οπως ειπα γεμιζουν σελιδα, οι βολες των μπλε μεγαλων σκαφων ειναι πανω απο 30 ταυτοχρονα και κινουνται τοσο γρηγορα που μερικες ισα που προλαβαινεις απλα να τις δεις. Μην μιλησω για την ομιλια, που σε μερικα σημεια ειναι ολοκληρες προτασεις (!) οπως το "caution: approaching asteroid field" και τα εφφε που οχι μονο αλλαζουν ανα οπλο, αλλα και ανα επιπεδο δυναμης του οπλου (!).

Άβαταρ μέλους
dony
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1240
Εγγραφή: Σάβ 14 Μάιος 2016, 14:37
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ (Καισαριανή)
Has thanked: 24 times
Been thanked: 174 times
Επικοινωνία:
Status: Χωρίς σύνδεση

Re: Hybris: πιο κοντά από ποτέ!

#9

Δημοσίευση από dony » Τετ 25 Οκτ 2017, 14:30

mike έγραψε:
Τετ 25 Οκτ 2017, 12:37
Εαν ειναι να παιξεις το lethal xcess σε ST, τοτε παιξε και το πρωτο μερος του, το wings of death σε ST.
Ειδικα το lethal xcess δεν θα πιστευεις ποσο καλο ειναι σε STE, εαν δεν ειναι το καλυτερο παιχνιδι του STE, σιγουρα ειναι μεσα στα 3 καλυτερα.
Γιατί, είναι διαφορετικό στον STE; Μη με φρικάρεις τώρα, θέλω παιχνίδια για τον ΚΑΝΟΝΙΚΟ Atari, αυτόν που είχα τότε! :banghead:
mike έγραψε:
Τετ 25 Οκτ 2017, 12:37
το banshee δεν το εβαλα στην λιστα γιατι ειναι AGA. Και AGA υπαρχουν και αλλα καλα οπως το Τ-zero
Το T-Zero δεν είναι AGA απλώς, είναι AGA και 68030 αν θυμάμαι καλά. Πιασ' τ' αυγό και κούρεφτο δηλαδή... :cussingblack:
mike έγραψε:
Τετ 25 Οκτ 2017, 12:37
εννοεις οτι το project-x δεν ειναι στα καλυτερα? ειναι δυσκολο αλλα μαθαινεται με τον καιρο. Εγω τωρα που εχω να το παιξω μηνες, βγαζω ανετα τον πρωτο κοσμο. Εαν κατσω και γραψω τα τεχνικα χαρακτηριστικα του (γραφικα και ηχος) θα παρει 1 σελιδα, το παιχνιδι ειναι απλα απλησιαστο στον τεχνικο τομεα. Μονο την οθονη των τιτλων να δεις φτανει, εχει ειδικη τεχνικη για 2πλασιασμο των χρωματων, και ειναι μονο 1 οθονη τιτλων!
Και ολα τα αλλα οπως ειπα γεμιζουν σελιδα, οι βολες των μπλε μεγαλων σκαφων ειναι πανω απο 30 ταυτοχρονα και κινουνται τοσο γρηγορα που μερικες ισα που προλαβαινεις απλα να τις δεις. Μην μιλησω για την ομιλια, που σε μερικα σημεια ειναι ολοκληρες προτασεις (!) οπως το "caution: approaching asteroid field" και τα εφφε που οχι μονο αλλαζουν ανα οπλο, αλλα και ανα επιπεδο δυναμης του οπλου (!).
Δεν κατάλαβες νομίζω γιατί έχω τις προτιμήσεις που έχω, έτσι; Πέραν του gameplay, του πόσο εύκολο ή δύσκολο είναι το παιχνίδι και του πόσο ξεπερνάει ή όχι τα όρια του hardware, με ενδιαφέρει πάρα πολύ το αισθητικό κομμάτι (γραφικά, μουσική) γι' αυτό και θαυμάζω απεριόριστα τα Agony, Battle Squadron και Disposable Hero. Το Project X αισθητικά δεν μου αρέσει, οπότε θα ήταν μάλλον δύσκολο να ασχοληθώ μαζί του... :imsorry:
We sold our soul for Rock n' Roll
Retro-νέα, παρουσιάσεις και δοκιμές: > dony.gr <

Άβαταρ μέλους
mike
βρρουυυυυμμμμ...
βρρουυυυυμμμμ...
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: Δευ 23 Μάιος 2016, 22:54
Been thanked: 1 time
Status: Χωρίς σύνδεση

Re: Hybris: πιο κοντά από ποτέ!

#10

Δημοσίευση από mike » Τετ 25 Οκτ 2017, 15:07

Η χρησιμη πληροφορια της ημερας:
το lethal xcess εχει επιλογη για κανονικο ηχο και χωρις blitter (για παιξιμο σε atariST) και επιλογη enchanged για παιξιμο σε STE με ΠΟΛΥ καλυτερο ηχο και blitter.

ΕΤΣΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ATARI.
το καταλαβατε ή να κανω και κακα?
εαν εχεις ST κανονικο να μπορεις να το παιξεις μια χαρα, εαν εχεις STE να μπορεις να ευχαριστηθεις τις εξτρα δυνατοτητες. Και φυσικα συμβατο και με τα δυο.
Ειπες τιποτα dony ?

Άβαταρ μέλους
mike
βρρουυυυυμμμμ...
βρρουυυυυμμμμ...
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: Δευ 23 Μάιος 2016, 22:54
Been thanked: 1 time
Status: Χωρίς σύνδεση

Re: Hybris: πιο κοντά από ποτέ!

#11

Δημοσίευση από mike » Τετ 25 Οκτ 2017, 15:12

Τωρα για τον αισθητικο τομεα των shooters, οκ εμενα μου αρεσει το ξεφρενο gameplay και η ταχυτητα του project-x και η διαστημικη θεματολογια, ειπαμε γουστα ειναι αυτα.
το disposable απο την αλλη ειναι ασθητικα εξαιρετικο, με τελειως διαφορετικες πιστες, και σημεια που ξεχωριζουν οπως το νευρα που πετανε αιμα απο τα κομμενα κεφαλια, οι καμερες που σε παρακολουθουν και γυρνανε οπου ειναι το διαστημοπλοιο, οι λαμπες που τρεμοπαιζουν σαν να ειναι ετοιμες να καουν και αλλαζουν το φωτισμο, τα βραχια που πεφτουν στον βυθο της θαλασσας και κουνανε τον πατο και βγαζουν φυσαλλιδες και πολλα αλλα.

Άβαταρ μέλους
dony
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1240
Εγγραφή: Σάβ 14 Μάιος 2016, 14:37
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ (Καισαριανή)
Has thanked: 24 times
Been thanked: 174 times
Επικοινωνία:
Status: Χωρίς σύνδεση

Re: Hybris: πιο κοντά από ποτέ!

#12

Δημοσίευση από dony » Τετ 25 Οκτ 2017, 15:19

mike έγραψε:
Τετ 25 Οκτ 2017, 15:07
Η χρησιμη πληροφορια της ημερας:
το lethal xcess εχει επιλογη για κανονικο ηχο και χωρις blitter (για παιξιμο σε atariST) και επιλογη enchanged για παιξιμο σε STE με ΠΟΛΥ καλυτερο ηχο και blitter.

ΕΤΣΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ATARI.
το καταλαβατε ή να κανω και κακα?
εαν εχεις ST κανονικο να μπορεις να το παιξεις μια χαρα, εαν εχεις STE να μπορεις να ευχαριστηθεις τις εξτρα δυνατοτητες. Και φυσικα συμβατο και με τα δυο.
Ειπες τιποτα dony ?
Άντε ρε, πολύ καλή φάση!

Συμφωνώ 10.000%. Έτσι ακριβώς θα έπρεπε να είναι όλα τα παιχνίδια στον ST! :clappingorange:
We sold our soul for Rock n' Roll
Retro-νέα, παρουσιάσεις και δοκιμές: > dony.gr <

Απάντηση