Βοήθεια για νέα και σταθερά μέλη

.Για να μπορείτε να στείλετε προσωπικά μηνύματα.... πρέπει πρώτα να κάνετε 1 Post!
.Όταν βάζετε νέες αγγελίες προσθέστε στην περιγραφή του topic την λέξη[ΠΩΛΗΣΗ] ή [ΖΗΤΗΣΗ]
.Το forum μπορείτε πια να το βλέπετε και από το κινητό σας μέσα από την εφαρμογή TAPATALK.
.Γίνονται επισκευές και Recap σε ΟΛΑ τα Commodore,Atari,Spectrum και Amstrad κατόπιν συνεννόησης.

Μια βραδιά στου Dinohatzi

ΟΛΑ ΕΔΩ!!
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
dony
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1240
Εγγραφή: Σάβ 14 Μάιος 2016, 14:37
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ (Καισαριανή)
Has thanked: 24 times
Been thanked: 174 times
Επικοινωνία:
Status: Χωρίς σύνδεση

Μια βραδιά στου Dinohatzi

#1

Δημοσίευση από dony » Τετ 19 Σεπ 2018, 12:57

Όταν, κάπου στα πρώτα χρόνια της νέας χιλιετίας εισερχόμουν δειλά-δειλά στην διαδικτυακή κοινότητα του (τότε ακμαίου και υποδειγματικού σε τρόπο λειτουργίας) Amigahellas ο μόνος μου απώτερος σκοπός ήταν η γνώση. Να μάθω πράγματα που δεν ήξερα, να μου απαντηθούν ερωτήματα για χρόνια αναπάντητα. Και ναι μεν, η γνώση και οι απαντήσεις σιγά-σιγά ήρθαν, αλλά ήρθε και κάτι άλλο το οποίο ούτε καν είχε περάσει από το μυαλό μου: οι μακροχρόνιες φιλίες!

Ο απολύτως πρώτος άνθρωπος που γνώρισα μέσα από την (σχεδόν καθημερινή, στα χρόνια που ακολούθησαν) διαδικασία του πάρε-δώσε ήταν ο Spyros. Ναι, αναφέρομαι στον άνθρωπο που έχει αναλάβει το DTP κομμάτι του Retro Planet και με τον οποίο, σωστά το μαντέψατε, 15 χρόνια αργότερα είμαστε καλοί φίλοι. Και δεν ήταν μονάχα αυτός, φυσικά...

Στα χρόνια που ακολούθησαν, είτε μέσω του Amigahellas είτε (πολύ περισσότερο) μέσω του Amigaplanet γνώρισα κόσμο και κοσμάκη. Κάθε καρυδιάς καρύδι. Με κάποιους απ' αυτούς δεν ταίριαζαν τα χνώτα μας, κάποιοι άλλοι απλά δεν άξιζαν τη συναναστροφή ακόμη κι αν ήταν οι τελευταίοι άνθρωποι στον πλανήτη, κάποιοι ήταν λαμόγια, κάποιοι είχαν σοβαρά "θέματα", αλλά υπήρξαν και κάποιοι - και μάλιστα όχι και λίγοι - με τους οποίους "δέσαμε". Και με αυτούς τους ανθρώπους, όσα χρόνια κι αν πέρασαν, κάνουμε παρέα, οργανώνουμε πράγματα μαζί και, τέλος πάντων, για να το θέσω απλά, είμαστε φίλοι. Και το γράφω αυτό με πάσα βεβαιότητα, καθώς οι φιλίες δοκιμάζονται στο πέρασμα του χρόνου αλλά και με τις διάφορες χρηματικές συναλλαγές. Ε, είναι εύκολα κατανοητό ότι στον χώρο της ρετροκοινότητας αυτές οι τελευταίες τείνουν στο... άπειρο (!), καθώς το ρετροσκουπίδι του ενός είναι ο ρετροθησαυρός του άλλου, με αποτέλεσμα οι δοσοληψίες να αποτελούν καθημερινό φαινόμενο. Συνεπώς ναι, ούτε το χρήμα μπόρεσε να μπει ανάμεσά μας, άρα πάμε καλά!

Για τη συνέχεια του κειμένου, τον Dinohatzi και έναν... πακτωλό φωτογραφιών, δείτε ΕΔΩ. :coolphotos:

Εικόνα


We sold our soul for Rock n' Roll
Retro-νέα, παρουσιάσεις και δοκιμές: > dony.gr <

Άβαταρ μέλους
kostakis
Πάμε Για Αλλα
Πάμε Για Αλλα
Δημοσιεύσεις: 93
Εγγραφή: Τετ 15 Φεβ 2017, 16:07
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time
Status: Χωρίς σύνδεση

Re: Μια βραδιά στου Dinohatzi

#2

Δημοσίευση από kostakis » Τετ 19 Σεπ 2018, 14:07

Συγχαρητήρια, να είναι ευτυχισμένοι, με υγεία και σύντομα απογόνους!!!

Άβαταρ μέλους
MasterGR
Admin
Admin
Δημοσιεύσεις: 590
Εγγραφή: Τετ 11 Μάιος 2016, 21:41
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Has thanked: 197 times
Been thanked: 25 times
Επικοινωνία:
Status: Χωρίς σύνδεση

Re: Μια βραδιά στου Dinohatzi

#3

Δημοσίευση από MasterGR » Τετ 19 Σεπ 2018, 19:38

Ξέχασες να πεις ότι δεν ήσουν στην λίστα ! :lioma:
Μετά όμως το Check του mike ολα οκ! :dromo:

ΟΠΩΣ είπα και στον Κώστα και στην Ιαπωνία να έκανε τον γάμο του θα ήμουν εκεί! :luigi:
We make papades.. in any color!!
ALL THE OTHERS MAKE ONLY NUNS!

Άβαταρ μέλους
dony
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1240
Εγγραφή: Σάβ 14 Μάιος 2016, 14:37
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ (Καισαριανή)
Has thanked: 24 times
Been thanked: 174 times
Επικοινωνία:
Status: Χωρίς σύνδεση

Re: Μια βραδιά στου Dinohatzi

#4

Δημοσίευση από dony » Παρ 21 Σεπ 2018, 10:20

Έλα μου ντε, εμένα ξέχασε ο πυρηνικός υδραυλικός, αν είναι δυνατόν! :ash:
We sold our soul for Rock n' Roll
Retro-νέα, παρουσιάσεις και δοκιμές: > dony.gr <

Απάντηση