Βοήθεια για νέα και σταθερά μέλη

.Για να μπορείτε να στείλετε προσωπικά μηνύματα.... πρέπει πρώτα να κάνετε 1 Post!
.Όταν βάζετε νέες αγγελίες προσθέστε στην περιγραφή του topic την λέξη[ΠΩΛΗΣΗ] ή [ΖΗΤΗΣΗ]
.Το forum μπορείτε πια να το βλέπετε και από το κινητό σας μέσα από την εφαρμογή TAPATALK.
.Γίνονται επισκευές και Recap σε ΟΛΑ τα Commodore,Atari,Spectrum και Amstrad κατόπιν συνεννόησης.

Amiga Reloaded ??????

Amiga Section
tonidemis
Status: Χωρίς σύνδεση

Amiga Reloaded ??????

#1

Δημοσίευση από tonidemis » Κυρ 05 Φεβ 2017, 01:51

Τι γίνεται ρε σεις ..........

https://www.generationamiga.com/2017/02 ... der-e-200/

Εικόνα

Amiga Reloaded???



Άβαταρ μέλους
telonio
Δώσε και εμένα..
Δώσε και εμένα..
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Τετ 01 Φεβ 2017, 20:38
Τοποθεσία: Άλιμος
Been thanked: 21 times
Επικοινωνία:
Status: Χωρίς σύνδεση

Re: Amiga Reloaded ??????

#2

Δημοσίευση από telonio » Κυρ 05 Φεβ 2017, 13:36

Δεν καταλαβαίνω, τι νόημα έχει αυτό το μηχάνημα εν έτι 2017; Γράφει πως θα είναι ένα AGA 1200 based motherboard χωρίς cpu, αλλά θα παίρνει ACA. Πράγμα που σημαίνει θα κοστίζει σαν να παίρνεις μια 1200 με blizzard στα 40 μην πω και παραπάνω. Θα κοστίζει λιγότερα από 200 ευρώ; Ναι καλά, το είδαμε πως τα project σχετικά με την Amiga παρουσιάζονται με υποθετικές χαμηλές τιμές, και μόλις κυκλοφορήσουν οι τιμές είναι διπλάσιες. Το όνομα Amiga πουλάει ακόμη και πουλάει καλά.

Άβαταρ μέλους
sinistargr
Δεν με πιάνει κανείς
Δεν με πιάνει κανείς
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: Πέμ 12 Μάιος 2016, 19:59
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ - Νικαια
Status: Χωρίς σύνδεση

Re: Amiga Reloaded ??????

#3

Δημοσίευση από sinistargr » Κυρ 05 Φεβ 2017, 14:41

Το ποιο φυσικό επειδή ο απατεώνας δεν πάει καλά τώρα τελευταία, βγάζει αυτή την παπαρια για να πουλήσει τα accelerator του, που του έχουν μείνει και που τα έχει βάλει εκεί που ξέρουμε, και καλά δήθεν καινούρια amiga αλλα με αλλα τσιπάκια δήθεν καινοτομία και τα λοιπά, και να σκεφτείτε ότι θα υπάρξουν ηλίθια άτομα που θα το αγοράσουν, βεβαια το ότι ενημερωνόμαστε για τις σούπερ duper καινοτομίες τους jens είναι καλο για να τον μουτζώνουμε όλη μαζί μετά, σε ευχαριστούμε tonidemis νασε καλα :) όσο για το τι νόημα έχουν όλα αυτά φιλε μου τελώνειο, θα σου απαντήσω κανένα, και όπως λέει και το φιλαράκι μου ο μήτσος μου είναι απλά αδιάφορο χεχεχεχεχε :edogel: :rockon:

Άβαταρ μέλους
dony
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1240
Εγγραφή: Σάβ 14 Μάιος 2016, 14:37
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ (Καισαριανή)
Has thanked: 24 times
Been thanked: 174 times
Επικοινωνία:
Status: Χωρίς σύνδεση

Re: Amiga Reloaded ??????

#4

Δημοσίευση από dony » Πέμ 09 Φεβ 2017, 16:58

Σιγά ρε παιδιά, ακόμα δεν τον είδαμε, Γιάννη τον βαφτίσαμε! :ash:

Κάθε καινούριο προϊόν που κυκλοφορεί σχετικό με το hobby μας, καλό είναι. Αυτό είναι δεδομένο. Αν δεν χρησιμεύει σε εσάς, μπορεί να χρησιμεύσει σε κάποιον άλλο. Καλό είναι να υπάρχουν προϊόντα στην αγορά και μάλιστα ειδικά εάν αυτά είναι ετοιμοπαράδοτα και ολοκαίνουρια - μια πολύ καλή εναλλακτική στα χρέπια 20-30 ετών που πωλούνται έναντι νεφρού, σπλήνας και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο...

Αν δεν σας αρέσει, δεν το αγοράζετε. Αν σας φαίνεται ακριβό, δεν το αγοράζετε. Αν θέλετε να είστε σωστοί και αντικειμενικοί βρίσκετε ένα, το δοκιμάζετε ενδελεχώς και μας εκθέτετε τις εντυπώσεις σας, τα θετικά και τα αρνητικά του. Η προκαταβολική κριτική σε ένα προϊόν που δεν ξέρουμε καλά-καλά πώς θα είναι, τι θα διαθέτει και πόσο θα κοστίζει τι νόημα έχει; :scratchheadblue:
We sold our soul for Rock n' Roll
Retro-νέα, παρουσιάσεις και δοκιμές: > dony.gr <

Άβαταρ μέλους
sinistargr
Δεν με πιάνει κανείς
Δεν με πιάνει κανείς
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: Πέμ 12 Μάιος 2016, 19:59
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ - Νικαια
Status: Χωρίς σύνδεση

Re: Amiga Reloaded ??????

#5

Δημοσίευση από sinistargr » Πέμ 09 Φεβ 2017, 19:25

Παναγιώτη αυτο λέω και εγώ απλά αδιάφορο χεχεχεχεχεχε βεβαια όσο για τα καινούρια που λες βαλτά κάτω, και θα δεις ότι βγαίνει πολύ ποιο ακριβά από τα παλιά χρεπια :P
Δεν το κατηγορώ επειδή είναι κάτι καινούριο, το κατηγορώ επειδή το βγάζει ο απατεώνας, με απώτερο σκοπό το κέρδος φυσικά, α και κάτι άλλο δεν θα δουλεύει επάνω η vampire αυτό έλειπε, εξάλλου να και η καινοτομία ξέρει τι κάνει ο jens :P Φυσικά θα το δούμε οταν έρθει η στιγμή να τεσταριστεί, μέχρι τότε ίδωμεν απλά λέμε έτσι για να βρίζουμε το jens χαχαχαχαχαχαχαχα Ξέρεις την αγάπη που του έχω ειδικά εγώ :jason:

Άβαταρ μέλους
telonio
Δώσε και εμένα..
Δώσε και εμένα..
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Τετ 01 Φεβ 2017, 20:38
Τοποθεσία: Άλιμος
Been thanked: 21 times
Επικοινωνία:
Status: Χωρίς σύνδεση

Re: Amiga Reloaded ??????

#6

Δημοσίευση από telonio » Παρ 10 Φεβ 2017, 00:12

Βρε Παναγιώτη πες μου εσύ τι νόημα έχει στην αγορά να βγεί μία μητρική 1200 το 2017; Nα ανταγωνιστεί τι και ποιόν; Θα έχει τουλάχιστο vga ή θα πρέπει να σκάσεις 150 ευρώ για scandoubler/flickerfixer; Usb θύρες άραγε; Άσε που θα πρέπει να αγοράσεις και έξτρα και τον επεξεργαστή και ξέρεις καλά πόσο κοστίζουν πλέον οι blizzard. Και είναι για τους fans; Γιατί δεν φτιάχνουν προσιτές κάρτες upgrade για εμάς τους fans; Που για να πάρεις έναν 060 για την 1200 πρέπει να σκάσεις ένα σκασμό λεφτά. Και το αστείο είναι πως τέτοια τεχνολογία έχει ξεπεραστεί προ πολλού. Τι να την κάνει ο κόσμος την νέα 1200 των 200+ ευρώ ενώ μπορεί να παίξει τα παιχνίδια της με ένα raspberry pi 3;

Άβαταρ μέλους
dony
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1240
Εγγραφή: Σάβ 14 Μάιος 2016, 14:37
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ (Καισαριανή)
Has thanked: 24 times
Been thanked: 174 times
Επικοινωνία:
Status: Χωρίς σύνδεση

Re: Amiga Reloaded ??????

#7

Δημοσίευση από dony » Παρ 10 Φεβ 2017, 12:22

sinistargr έγραψε:Παναγιώτη αυτο λέω και εγώ απλά αδιάφορο χεχεχεχεχεχε βεβαια όσο για τα καινούρια που λες βαλτά κάτω, και θα δεις ότι βγαίνει πολύ ποιο ακριβά από τα παλιά χρεπια :P
Δεν το κατηγορώ επειδή είναι κάτι καινούριο, το κατηγορώ επειδή το βγάζει ο απατεώνας, με απώτερο σκοπό το κέρδος φυσικά, α και κάτι άλλο δεν θα δουλεύει επάνω η vampire αυτό έλειπε, εξάλλου να και η καινοτομία ξέρει τι κάνει ο jens :P Φυσικά θα το δούμε οταν έρθει η στιγμή να τεσταριστεί, μέχρι τότε ίδωμεν απλά λέμε έτσι για να βρίζουμε το jens χαχαχαχαχαχαχαχα Ξέρεις την αγάπη που του έχω ειδικά εγώ :jason:
Βρε Χρήστο, ξεχνάς ένα πράγμα: ο Jens φυσικά και κάνει ό,τι κάνει με σκοπό το κέρδος γιατί αυτή είναι η δουλειά του, από αυτό ζει! Σκέψου, ως ελεύθερος επαγγελματίας που (νομίζω ότι) είναι να είχε έδρα την Ελλάδα με το εδώ φορολογικό καθεστώς: θα έπρεπε να πουλάει τον κάθε ACA 1.500€ μπας και δεν έμπαινε μέσα (και εννοείται ότι τα 1.350€ από δαύτα θα του τα ρούφαγε το κράτος). Άσε, μην ξεκινήσω να φορτώνω πρωινιάτικα! :D
telonio έγραψε:Βρε Παναγιώτη πες μου εσύ τι νόημα έχει στην αγορά να βγεί μία μητρική 1200 το 2017; Nα ανταγωνιστεί τι και ποιόν; Θα έχει τουλάχιστο vga ή θα πρέπει να σκάσεις 150 ευρώ για scandoubler/flickerfixer; Usb θύρες άραγε; Άσε που θα πρέπει να αγοράσεις και έξτρα και τον επεξεργαστή και ξέρεις καλά πόσο κοστίζουν πλέον οι blizzard. Και είναι για τους fans; Γιατί δεν φτιάχνουν προσιτές κάρτες upgrade για εμάς τους fans; Που για να πάρεις έναν 060 για την 1200 πρέπει να σκάσεις ένα σκασμό λεφτά. Και το αστείο είναι πως τέτοια τεχνολογία έχει ξεπεραστεί προ πολλού. Τι να την κάνει ο κόσμος την νέα 1200 των 200+ ευρώ ενώ μπορεί να παίξει τα παιχνίδια της με ένα raspberry pi 3;
Μάριε, για το Raspberry Pi συμφωνώ απολύτως! Για τον 060 θεωρώ ότι αποτελεί μια παντελώς άχρηστη αγορά, αφού αποδίδει πάνω-κάτω τα ίδια (σε αίσθηση) με έναν 040 στα 40MHz. Για την μητρική του Jens τώρα, εγώ αυτό που λέω είναι ότι και παντελώς άχρηστη να είναι, δεν μας ενοχλεί που θα κυκλοφορήσει - δεν είναι ότι τρώει τα χρήματά μας για το development ή κάτι τέτοιο! Επίσης, αυτό που λέω είναι να περιμένουμε να δούμε τα τελικά χαρακτηριστικά, καθώς όλο και κάτι ενδιαφέρον που δεν το γνωρίζουμε επί του παρόντος μπορεί να διαθέτει. Για Blizzard στη συγκεκριμένη χρονική συγκυρία δεν θα το σκεφτόμουν καν, αφού τα μπορούσα να κάνω τα περισσότερα με έναν (πολύ φθηνότερο και) ολοκαίνουριο ACA 1221!

Αλλά δεν υποστηρίζω ούτε ότι θα είναι καλό προϊόν, ούτε ότι κατέχω κάποια γνώση για την απόλυτη συμπαντική αλήθεια ή κάτι τέτοιο! Απλά λέω ότι δεν μας ενοχλεί να κυκλοφορήσει ένα νέο προϊόν κι ότι πρώτα πρέπει να το δούμε και μετά να το καταδικάσουμε - τίποτα παραπάνω! ;)
We sold our soul for Rock n' Roll
Retro-νέα, παρουσιάσεις και δοκιμές: > dony.gr <

Άβαταρ μέλους
telonio.
Μην Σταματάτε
Μην Σταματάτε
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: Δευ 13 Φεβ 2017, 20:09
Τοποθεσία: Άλιμος
Been thanked: 1 time
Επικοινωνία:
Status: Χωρίς σύνδεση

Re: Amiga Reloaded ??????

#8

Δημοσίευση από telonio. » Δευ 13 Φεβ 2017, 20:42

Δεν λέω, καλός πρέπει να είναι και ACA 1221 με τα 120 ευρώ που κοστίζει, αλλά είναι με τον 68020 στα 28 με 16mb ram. Ο blizzard 1230 mkiv για παράδειγμα με 200 ευρώ πάνω κάτω, τον βρίσκεις μεταχειρισμένο βέβαια και παίζει αυτό και τον ρόλο του, αλλά έχει τον 030 στα 40 και παίρνει μέχρι 128mb. Βέβαια στην πράξη δεν ξέρω τι διαφορές θα έχουν στην ταχύτητα. Ποιός ξέρει;

Άβαταρ μέλους
sinistargr
Δεν με πιάνει κανείς
Δεν με πιάνει κανείς
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: Πέμ 12 Μάιος 2016, 19:59
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ - Νικαια
Status: Χωρίς σύνδεση

Re: Amiga Reloaded ??????

#9

Δημοσίευση από sinistargr » Τρί 14 Φεβ 2017, 10:04

κοίτα διαφορες έχουν μεγάλες μιλάμε για 68030 στα 40, αλλα όταν πάρεις τον aca με τον 030 στα 50, τότε ο blizzard τα βλέπει εκεί κωλυόμενα, αλλα τέλος πάντων το θέμα είναι να δώσεις 200 euro η κάτι παραπάνω, ανάλογα πως θα σε δαγκώσουν ποσο θα κράτηση όμως ? Κανεις δεν ξέρει, οποτε σε αυτή την περίπτωση ACA να έχεις την εγγύηση και το κεφάλι σου ήσυχο, και να είσαι ποιο γρήγορος σε όλα

Άβαταρ μέλους
Zaf
Noob
Noob
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Πέμ 23 Φεβ 2017, 12:19
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Status: Χωρίς σύνδεση

Re: Amiga Reloaded ??????

#10

Δημοσίευση από Zaf » Σάβ 25 Φεβ 2017, 09:22

H γνώμη μου παιδια είναι οτι ακομα κι αν ειναι περίπτωση ψιλοαρπαχτής πάλι θα ήθελα να δω το μηχανημα να κυκλοφορεί. Και το κέρδος ειίναι μερος της δουλειάς, και σιγουρα το project δεν έγινε για την ψυχη της μανας κανενος απο τους δημιουργούς.
Ερχεται να καλυψει μια αναγκη, πχ για καποιον νοσταλγο που θελει ενα retro μηχανημα χωρις να θελει να μπερδευτει με μεταχειρισμενα, μετατροπες , παλιά περιφερείακα κλπ αλλα θα είναι "καινουργιο".
AMIGA POWOUA

Άβαταρ μέλους
sinistargr
Δεν με πιάνει κανείς
Δεν με πιάνει κανείς
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: Πέμ 12 Μάιος 2016, 19:59
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ - Νικαια
Status: Χωρίς σύνδεση

Re: Amiga Reloaded ??????

#11

Δημοσίευση από sinistargr » Σάβ 25 Φεβ 2017, 10:03

Φιλε μου Zaf όλα για κάποιον σκοπό γίνονται, και ναι σε αυτό θα συμφωνήσω, εάν ο άλλος δεν θέλει να μπλεχτεί με μεταχειρισμένα, είναι η μονη λύση ..............

Άβαταρ μέλους
dony
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1240
Εγγραφή: Σάβ 14 Μάιος 2016, 14:37
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ (Καισαριανή)
Has thanked: 24 times
Been thanked: 174 times
Επικοινωνία:
Status: Χωρίς σύνδεση

Re: Amiga Reloaded ??????

#12

Δημοσίευση από dony » Κυρ 26 Φεβ 2017, 09:58

Zaf έγραψε:
Σάβ 25 Φεβ 2017, 09:22
H γνώμη μου παιδια είναι οτι ακομα κι αν ειναι περίπτωση ψιλοαρπαχτής πάλι θα ήθελα να δω το μηχανημα να κυκλοφορεί. Και το κέρδος ειίναι μερος της δουλειάς, και σιγουρα το project δεν έγινε για την ψυχη της μανας κανενος απο τους δημιουργούς.
Ερχεται να καλυψει μια αναγκη, πχ για καποιον νοσταλγο που θελει ενα retro μηχανημα χωρις να θελει να μπερδευτει με μεταχειρισμενα, μετατροπες , παλιά περιφερείακα κλπ αλλα θα είναι "καινουργιο".
sinistargr έγραψε:
Σάβ 25 Φεβ 2017, 10:03
Φιλε μου Zaf όλα για κάποιον σκοπό γίνονται, και ναι σε αυτό θα συμφωνήσω, εάν ο άλλος δεν θέλει να μπλεχτεί με μεταχειρισμένα, είναι η μονη λύση ..............
Παιδιά, ο άνθρωπος έχει εταιρία: πρέπει να πληρώνει φόρους, ΦΠΑ κλπ και να έχει και κάποιο στοιχειώδες κέρδος για να είναι βιώσιμη η όλη φάση. Και, στην τελική, αν στην original (και μεταχειρισμένη και κωλοχεριασμένη από σειρά Γιωτάδων) δίνεις πλέον 150€ κι είσαι κι ευχαριστημένος που κατάφερες να την αποκτήσεις, ε, τότε χίλιες φορές να δώσεις 200-250€ για να πάρεις κάτι ολοκαίνουριο και με εγγύηση! Να πω ότι οι 1200άρες πουλιόντουσαν μεταξύ 50-100€ τότε εντάξει, στα 150€ όμως αρχίζεις πλέον και κοιτάς άλλες λύσεις... :boiu:
We sold our soul for Rock n' Roll
Retro-νέα, παρουσιάσεις και δοκιμές: > dony.gr <

Απάντηση