Βοήθεια για νέα και σταθερά μέλη

.Για να μπορείτε να στείλετε προσωπικά μηνύματα.... πρέπει πρώτα να κάνετε 1 Post!
.Όταν βάζετε νέες αγγελίες προσθέστε στην περιγραφή του topic την λέξη[ΠΩΛΗΣΗ] ή [ΖΗΤΗΣΗ]
.Το forum μπορείτε πια να το βλέπετε και από το κινητό σας μέσα από την εφαρμογή TAPATALK.
.Γίνονται επισκευές και Recap σε ΟΛΑ τα Commodore,Atari,Spectrum και Amstrad κατόπιν συνεννόησης.

Atari ST - Onslaught

Atari Section
Άβαταρ μέλους
macfan
Normal User
Normal User
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Παρ 17 Φεβ 2017, 20:52
Status: Χωρίς σύνδεση

Re: Atari ST - Onslaught

#13

Δημοσίευση από macfan » Σάβ 18 Μαρ 2017, 09:29

Σαν παιχνιδομηχανή καθιερώθηκε στην Ελλάδα και μόνο γιατί έξω την έβλεπαν αρκετά πιο σοβαρά.Και ειδικά στην αγορά της Αμερικής που κυριάρχησε(λόγω Video Toaster)-όπως βέβαια και ο ST που προτιμήθηκε από τους μουσικούς λόγω midi.Θα διαφωνήσω πως ο ST είχε πιο καλογραμμένες εφαρμογές.Όσον αφορά το στεγνό hardware υπερείχε κατα πολύ απ'ότι κυκλοφορούσε εκείνες τις εποχές απλά δεν έφτανα μόνο αυτό,ήταν και πόσο εκμεταλλευόντουσαν οι προγραμματιστές τις δυνατότητες αυτές. :leftalefta:



Άβαταρ μέλους
telonio.
Μην Σταματάτε
Μην Σταματάτε
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: Δευ 13 Φεβ 2017, 20:09
Τοποθεσία: Άλιμος
Been thanked: 1 time
Επικοινωνία:
Status: Χωρίς σύνδεση

Re: Atari ST - Onslaught

#14

Δημοσίευση από telonio. » Σάβ 18 Μαρ 2017, 11:35

macfan έγραψε:
Σάβ 18 Μαρ 2017, 09:29
ήταν και πόσο εκμεταλλευόντουσαν οι προγραμματιστές τις δυνατότητες αυτές. :leftalefta:
Πολύ σωστά, για αυτό βλέπαμε στην 500αρα αυτούσια import παιχνίδια από τους 8bit υπολογιστές. Απαράδεκτον.

Άβαταρ μέλους
dimfil
Δεν με πιάνει κανείς
Δεν με πιάνει κανείς
Δημοσιεύσεις: 109
Εγγραφή: Δευ 14 Νοέμ 2016, 21:52
Status: Χωρίς σύνδεση

Re: Atari ST - Onslaught

#15

Δημοσίευση από dimfil » Σάβ 18 Μαρ 2017, 12:34

macfan έγραψε:
Σάβ 18 Μαρ 2017, 09:29
Σαν παιχνιδομηχανή καθιερώθηκε στην Ελλάδα και μόνο γιατί έξω την έβλεπαν αρκετά πιο σοβαρά.Και ειδικά στην αγορά της Αμερικής που κυριάρχησε(λόγω Video Toaster)-όπως βέβαια και ο ST που προτιμήθηκε από τους μουσικούς λόγω midi.Θα διαφωνήσω πως ο ST είχε πιο καλογραμμένες εφαρμογές.Όσον αφορά το στεγνό hardware υπερείχε κατα πολύ απ'ότι κυκλοφορούσε εκείνες τις εποχές απλά δεν έφτανα μόνο αυτό,ήταν και πόσο εκμεταλλευόντουσαν οι προγραμματιστές τις δυνατότητες αυτές. :leftalefta:
Sorry, αλλά (ξανα)διαφωνώ...
Σαν παιχνιδομηχανή καθιερωθηκε παντού. Ακόμα και σήμερα, στη συνείδηση όλων έχει μείνει για τα παιχνίδια και τα demo της και τίποτε άλλο. Ειδικά στη Βόρεια Ευρώπη, όπου εκεί κυρίως κέρδισε σημαντικά μεγάλα μερίδια αγοράς και φαίνεται από τα pirate groups αλλά και τη demoscene. Στην Ελλάδα απλά το παρακάναμε όπως πάντα, αφού υπολογιστή αγόραζε κανείς όχι κυρίως σύμφωνα με τις ανάγκες του αλλά ανάλογα με το πόσο εύκολα έβρισκε πειρατικές κόπιες... Σε αυτό τον τομέα φυσικά η amiga ήταν μπροστά...
Εφαρμογές σαφέστατα ο atari είχε πιο καλογραμμένες. Καλογραμμένη θα πει πιο εύχρηστη και πιο ολοκληρωμένη κατά βάση όπως επίσης καλύτερο WYSIWYG όπου χρειάζεται αλλά και ομοιομορφία. Σε αυτό κατά σημαντικότατο ποσοστό ευθύνεται το AES/GEM και σε συνέχεια το ταλέντο των προγραμματιστών, καθώς επίσης και το γεγονός ότι υπήρχαν σαφέστατα guidelines για την ανάπτυξη μιας εφαρμογής κατά τα πρότυπα του (πολυλατρεμένου μου) MacOS, το οποίο άλλωστε και μιμήθηκε. Αντίθετα, στην amiga οι προγραμματιστές έβαζαν ότι ήθελαν όπου ήθελαν, με όποιο τρόπο νόμιζαν, χωρίς καθόλου guidelines αλλά σε ένα γενικότερο κλίμα "πάμε για ότι καλύτερο μπορούμε". Το workbench αν και καλύτερο οπτικά, σε επίπεδο ανάπτυξης έβαζε πολλά εμπόδια. Δεν υπάρχει ούτε μία εφαρμογή database, word processor ή dtp της amiga που να χρησιμοποιήθηκε σε εταιρικό επίπεδο, ενώ αντίθετα στον atari αυτό συνέβει σε μεγάλο ποσοστό και για πολλά χρόνια (διαπιστωμένο με τα μάτια μου σε Ελλάδα και εξωτερικό λόγω των επαγγελματικών δραστηριοτήτων μου).
Είπαμε, ναι, η amiga είχε σαφώς καλύτερο hardware. Αλλά προφανώς αυτό δεν είναι το Α και το Ω στην αγορά ενός μηχανήματος. Σαφέστατη κυριαρχία στην αγορά η amiga δεν είχε ποτέ. Θα μπορέσουμε να το πούμε αυτό μόνο εάν διαχωρήσουμε το home computing από οτιδήποτε άλλο, και ακόμα και τότε η κυριαρχία αυτή δεν ήταν καθολική.

Τέλος πάντων, μου φαίνεται ότι πέφτουμε πάλι στην παγίδα μιας διαμάχης. Όπως ξαναείπα δε νομίζω ότι έχει νόημα. Σήμερα που το computing έχει μπει για τα καλά στη ζωή μας έχουμε περισσότερα και καλύτερα κριτήρια να χρησιμοποιήσουμε για να δούμε την πορεία των μηχανημάτων του παρελθόντος...

Άβαταρ μέλους
macfan
Normal User
Normal User
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Παρ 17 Φεβ 2017, 20:52
Status: Χωρίς σύνδεση

Re: Atari ST - Onslaught

#16

Δημοσίευση από macfan » Σάβ 18 Μαρ 2017, 13:57

Αν ρωτήσεις έναν Ευρωπαίο και κατ'επέκταση για το τι ήταν η Amiga θα σου αναφέρει για τα παιχνίδια της αλλά θα σου αναφέρει οτι κυριαρχούσε στο γραφικό τομέα(DTV).Δες το πολύ απλά τα περιοδικά της εποχής(DTV Wrorld,Computer Graphics) την είχαν σε περίοπτη θέση λόγω των εκατοντάδων περιφερειακών και εφαρμογών που κυκλοφορούσαν για τον συγκεκριμένο τομέα.Δεν ξέρω κατά πόσο ασχολήθηκες εκείνη την εποχή με τον τομέα των graphics και του DTV αλλά έχω ακόμα τα περιοδικά και το αποδεικνύουν περίτρανα αυτό.Το να ακούω να λένε την Amiga παιχνιδομηχανη και οτι δεν είχε καλογραμμένες εφαρμογές προσωπικά είναι τελείως ατυχές.(συγνώμη κιόλας αλλά εκείνη την εποχή την έφαγα με το κουτάλι...)

Άβαταρ μέλους
dimfil
Δεν με πιάνει κανείς
Δεν με πιάνει κανείς
Δημοσιεύσεις: 109
Εγγραφή: Δευ 14 Νοέμ 2016, 21:52
Status: Χωρίς σύνδεση

Re: Atari ST - Onslaught

#17

Δημοσίευση από dimfil » Σάβ 18 Μαρ 2017, 16:14

Εμ, γι'αυτό είπα ότι δεν έχει νόημα οποιαδήποτε αντιπαράθεση.
Δε μπορώ να ανταλλάσω απόψεις με τον τρόπο που κάναμε τότε, που οι μόνες γνώσεις μας περί υπολογιστών ήταν το τι έγραφε το pixel και το κάθε pixel. Τότε ήμουν 17-18 χρονών και το τι λέγαμε λίγο είχε να κάνει με την πραγματικότητα. Κυρίως οπαδηλίκι και όσα διαβάζαμε δεξιά και αριστερά...
Είπα και νωρίτερα ότι τώρα έχουμε περισσότερα και καλύτερα κριτήρια να κατανοήσουμε την πορεία κάθε μηχανήματος. Σύμφωνα με αυτά λοιπόν λέω όσα λέω. Λυπάμαι που δεν σου αρέσει, αλλά είναι παγκόσμιο fact ότι όλοι γνωρίζουν την amiga για τα παιχνίδια της και είναι πολύ περιορισμένο το κοινό που έκανε και κάτι άλλο με αυτήν.
Όσον αφορά τις εφαρμογές, είμαι σε θέση να το γνωρίζω αρκετά καλά. Δεν έχει σημασία να δώσει ο καθένας το βιογραφικό του εδώ για να δεις κατά πόσο βαραίνει η γνώμη μου ή όχι. Ατυχές είναι το να καταθέτεις ως επιχείρημα τα περιεχόμενα των περιοδικών. Όχι το να ακούς τη γνώμη κάποιου του οποίου η ενασχόληση με τους υπολογιστές δεν σταματάει στα παιχνίδια...
Καταθέτω τις σκέψεις μου απλά για την κουβέντα και πάντως χωρίς κανέναν οπαδισμο. Μην φτασουμε την κουβέντα τώρα amiga vs Atari όπως γινόταν τότε...

Άβαταρ μέλους
macfan
Normal User
Normal User
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Παρ 17 Φεβ 2017, 20:52
Status: Χωρίς σύνδεση

Re: Atari ST - Onslaught

#18

Δημοσίευση από macfan » Σάβ 18 Μαρ 2017, 16:57

Δλδ το να ασχολουνται με την Amiga περιοδικά τύπου DTV World και Computer Graphics World δεν σημαίνει τίποτα για εσένα?.Το να έχει στηθεί μια βιομηχανία γύρω απο την Amiga με κάρτες γραφικών,accelerators,genlocks,digitizers κλπ πάλι δεν σημαίνει τίποτα?Και αυτά ειναι παιχνίδια?Οι δεκάδες κορυφαίες εφαρμογές και αυτές πάλι δεν υπολογίζονται?Το ότι στη χώρα μας χρησιμοποιήθηκε επι το πλείστον απο παιχνίδια δεν σημαίνει ότι όλοι οι υπόλοιποι μας ακολουθησαν...Η αλήθεια ειναι ότι στην Αμερική η Commodore την προωθούσε καθαρα για σοβαρή χρήση(που καθιερώθηκε σαν DTV workstation) ενώ στην Ευρώπη το αντίθετο.

Το ότι ασχολήθηκε η NewTek και έβγαλε την Toaster επειδή δεν υπήρχε καταλληλότερος υπολογιστής τότε και δημιουργήθηκαν δεκάδες ταινίες απο Amiga και αυτο ειναι παιχνίδι?Δεν νομίζω φίλε μου...Και προσωπικά δεν θα με πειράζε κόντρα Amiga vs Atari όπως γινότανε κάποτε, αν και ο Atari δεν άντεξε και στην πορεία η κόντρα μετατράπηκε σε Amiga vs PC.(και σήμερα Mac vs PC...)

Άβαταρ μέλους
dimfil
Δεν με πιάνει κανείς
Δεν με πιάνει κανείς
Δημοσιεύσεις: 109
Εγγραφή: Δευ 14 Νοέμ 2016, 21:52
Status: Χωρίς σύνδεση

Re: Atari ST - Onslaught

#19

Δημοσίευση από dimfil » Σάβ 18 Μαρ 2017, 17:16

Φίλε μου, όταν έγιναν όλα αυτά που λες για τις επόμενες γενιές amiga, η Atari ήταν πια μια ανάμνηση... Atari vs Amiga έχει νόημα μόνο για τη χρυσή εποχή του home computing και πουθενά αλλού.
Δεν ξέρω με ποια δεδομένα αναβαθμίζεις και γενικεύεις τόσο πολύ τη χρήση της amiga στους συγκεκριμένους τομείς. Το οτι ασχολήθηκαν τα περιοδικά σημαίνει υπεροχή; Το ότι ήταν σοβαρότατη οικονομική επιλογή για αυτή τη δουλειά δεν το αμφισβητώ. Το οτι είχε σαφή υπεροχή όπως λες όμως είναι αβάσιμο. Όπως και τις δεκάδες ταινίες που αναφέρεις πάλι, δεν ξέρω που τις βρήκες...
Ανέφερα παραπάνω ότι η συζήτηση αυτή περί amiga vs atari τότε δεν γινόταν στο σωστό επίπεδο. Προφανώς και ηταν καφενειακου επιπέδου γιατί όλα τα επιχειρήματα εξαντλουνταν στο τι εχει διαβάσει ο καθένας στα περιοδικά και ποια παιχνίδια έχει παίξει, και η συζήτηση σταματούσε οταν κάποιος δεν ειχε κάτι να απαντήσει... Παιδιαστικα πράγματα που βέβαια μας άρεσαν τότε, περναγαμε και την ώρα μας, κάναμε και το "κομμάτι" μας όσοι δωσαμε παραπάνω φράγκα και πήραμε amiga. Και μη μου πεις οτι την αγόρασε κανείς λόγω Toaster ή επειδή έκανε το εφέ του αεροπλάνου στον James Bond! Για το Defender of the Crown (για παράδειγμα) την αγοράσαμε!
Αν έχει νόημα για εσένα, τότε να αρχισουμε να καταμετρουμε που ακριβώς συναντουσες amiga ή atari πέρα από σπίτια; Πίστεψέ με, atari έβλεπες πολύ πιο συχνά. Και φυσικά αυτό ισχύει για τις υπόλοιπες "προηγμένες" χώρες. Στο ελλαδιστάν, παιχνίδι και ξερό ψωμί...

Τι νόημα έχουν όλα αυτά σήμερα βέβαια δε μπορώ να καταλάβω.... Ξέρουμε όλοι που είναι η amiga και που ο Atari...

Άβαταρ μέλους
macfan
Normal User
Normal User
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Παρ 17 Φεβ 2017, 20:52
Status: Χωρίς σύνδεση

Re: Atari ST - Onslaught

#20

Δημοσίευση από macfan » Σάβ 18 Μαρ 2017, 18:19

Γενικεύω την χρήση της Amiga για σου υπενθυμίσω πως υπήρχε και η σοβαρή πλευρά της Amiga.Μέχρι και στη NASA είχαν Amiga και δεν νομίζω να παίζανε Defender of the Crown. :happyday: Αμφισβητείς την υπεροχή της όπως λες στον τομέα του video και του μοντάζ.Άντε εμένα να με αμφισβητήσεις,τους εκατοντάδες επαγγελματίες πως γίνεται?
Έτυχε την εποχή της δόξας της να διαβάζω γύρω στα 10 περιοδικά διαφορετικά για την Amiga(και όχι μόνο) και μπορούσες να καταλάβεις για το τι ήταν ικανή να κάνει.Και δεν νομίζω να αρχίσεις να μου λες οτι απλά ήταν περιοδικά και παιδιάστικα πράγματα.Έννοιες όπως multitasking και multimedia για θυμισέ μου από ποιον ξεκίνησαν?Ο Atari από περιοδικά video και computer graphics απουσίαζε,τυχαίο δεν νομίζω.Κυριάρχησε στη μουσική σκηνή και στο DTP στη Γερμανία.Αλλά γιατί τόσο μίσος για την Amiga και ζήλεια όλα αυτά τα χρόνια από κάποιους δεν μπορώ να καταλάβω...Όσον αφορά τις ταινίες που χρησιμοποιήθηκε η Amiga ένα google search θα σε πείσει(αν και δεν είναι αυτός ο σκοπός) είναι πολύ γνωστές,όπως και τους famous Amiga users.(Andy Warhol πχ).Και μια πιο προσωπική ερώτηση,είχες ποτέ Amiga ή έστω ασχολήθηκες μαζί της πιο σοβαρά?(αν και είμαι Mac χρήστης πλέον αυτά που έκανε στην εποχή της η Amiga ήταν αξεπέραστα,πίστεψέ με-για την χρονική στιγμή να μην παρεξηγηθώ)

Άβαταρ μέλους
MasterGR
Admin
Admin
Δημοσιεύσεις: 590
Εγγραφή: Τετ 11 Μάιος 2016, 21:41
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Has thanked: 197 times
Been thanked: 25 times
Επικοινωνία:
Status: Χωρίς σύνδεση

Re: Atari ST - Onslaught

#21

Δημοσίευση από MasterGR » Σάβ 18 Μαρ 2017, 18:24

Χωρίς να θέλω φανώ έξυπνος ..

*Television Movies*

"Afterburn".
Home Box Office Presentations.
Flight scenes by Toaster Marmalade of California.

"Babylon 5", Emmy Award Winning Movie, Warner Bros. (1993).
All computer graphics generated on Amiga computers.
Lightwave 3D generated scenes of space ships.

"Die Distel" (The thistle).
Amiga 2000 spotted.
Its a german production and it was produced in 1991.

"Get smart again".
Amiga 1000 spotted.

"Max Headroom", motion picture and television series.

"seaQuest DSV", Irvin Kirschner (director), Universal Studios (1993).
Starring Roy Scheider.
Effects produced by Amblin Imaging and 60 Video Toasters.
More special effects than "The Empire Strikes Back".

"The Dark Half".
Stephen King television movie.
Character effects by Everett Burrell.

"The Tower"
Main actor opens an A1000 and manupulates a chip.

"Tommyknockers".
Stephen King television movie.
Morphing sequences using ASDG's MorphPlus, by The Post Group.

"Young Indiana Jones Chronicles", Emmy Award, Special Visual Effects.


*TV-Commercials*

1992 Olympic Games promotional advertisements.

Encyclopedia Brittanica commercials.
Amiga 2000 used as prop computer.

Pay Per View.
Amiga generated video sequences.


*Production Studios*

Amblin Imaging.
Creator of "seaQuest DSV" special effects.
"Jurassic Park" previsualization presentations.

Anima (assumed Israeli post production house).
Video post production house.
Amiga 3000's and Amiga 1200's used to create previews and for
animation classes.

Creative Capers, USA.
Made some stuff for Disney.
Feature movie sequences for 101 Dalmations and mr. Magoo.

Film Roman, USA.
Have used Amiga computers for line testing.

Foundation Imaging, California.
Creator of "Babylon 5" special effects.

NatterJack, Vancouver, Canada.
Have used some Amiga 4000 computers.

Will Vinton Productions.
Used Amigas for several commercials, noteably the
Chips Ahoy and the "Ant's," Raid Commercials.

*Specials*

"Aktuell Rapport" Swedish xxx movie.
Amiga WB visible on screen.

"45th Annual Primetime Emmy Awards"
Video Toaster effects created by the Post Group.

Abano Terme (Padua) - Italy.
Chemical plant : Fidia Farmaceutici S.p.a.
There was three A500's in a special info box.

Advertising Club of New York's Annual Awards Ceremony.

AIFX
Started their company with three Amigas, 1 A2000, 1 A3000 and 1 A4000.
First project was Hologram Man using ImageFX.
The last project that used an Amiga was for the HBO series
"From the Earth to the Moon". The 4000 was used to compile what is known
as "animatics" which is animated storyboards, basically. The 4000 had DCTV
attached and Lightwave rendered (on a PC) frames were put together and taped.
That Series got at least one Emmy and was up for a special effects Emmy.
AI Effects went on to get an Emmy (special effect) for DUNE and Children of Dune.

American Music Awards.

"God, the Universe and Everything Else" video (1988).
With Arthur C. Clark, Stephen Hawking and Carl Sagan.
Midway through the show Arthur uses an Amiga 2000 to display fractal graphics.

Front 242, Belgian synthgroup.
Used Amiga for creating graphics.
They also had a sideproject called "Art & Strategy" that only worked with
graphics and used Amiga for that. Their work could bee seen on a wourld-
tour in 1992.

Manifesto, musicgroup.
Used an Amiga 1200 and Protracker to creat the track:
"Higher State of Consciousness".

Michael Jackson, Ghost music video.
Amiga 4000 keyboard spotted.

NONAME, creates web sites for private compagnies, public
organizations, associations.
Used software : ImageFX, PPaint, Turbocalc, TVPaint and ARexx!

Northampton Bus Station (England).
Uses/used Amigas for the bus destination board displays.

Showtime's "World Class Kickboxing Championships".

The Fred Meyer Challenge a children's charitable event, Vancouver, USA.
One Amiga running Scala MM400 and one Amiga with Video Toaster.
Commercials, and Amiga computer graphics of all the sponsoring
corporations, highlighting their logos and or products. 50 - 80 companies
are involved in this.

"This Country's Rockin'", documentary about America, NBC.

TRANSPLANT & EMULATE.
Techno & trance music group from Gothenburg, Sweden.
Using Amiga 4000 PPC with Tracks & Fields.

FISCAL & EAGER'S AT THE HOTLINE - 1993 Shooting Star Award, First
Place Training Video winner, American Corporate Video Awards.
Animated Open sequence and insert graphics were created using DPaint
4.1. End credits were created with Pro Video Post. Theme music was
produced using SuperJam and a MIDI sound module. The project's client
was The Child Welfare Training Project at CSU-Fresno. The video is
used as part of a training curriculum for Child Protective Service
workers in the State of California. The video is also being used by
several CPS departments in other states.

VIDEO CAFE: BAGDAD CAFE & OMAR episodes - 1992 Bronze Telly
Award for Bagdad Cafe, 1993 Bronze Telly award for Omar. DPaint was
used to create the Series'animated logo title sequence and for the
animated transition graphic used between segments. End credits were
created with Pro Video Post. The series was offered to local PBS TV
stations and has been picked up by over 75 stations and counting.
Each show features musical performance and documentary coverage of the
featured musical group whose styles ranged from Blues to Zydeco.

Udine, Italy (near Venice)
Amiga powered large display.
Another interesting story about this is that the company who was doing
the slides with the various pictures of the football teams and players
(to be displayed on the large screen) had a special request, i.e. they
needed to merge the color palette of different pictures, to create a
single palette-based picture, with different players and backgrounds, to
display on this big screen. That was one of the first applications of
Personal Paint's "Color Merge".


πηγή: http://wigilius.se/amiga/

και πολλά άλλα.. που για να δεις όλες τις λίστες θες ώρες!!
να μην αδικούμε την amigoula...
που εγώ προσωπικά ίσως (και εδώ έχει δίκιο ο Δημήτρης)είμαι ένας από τους 50(πάνω κάτω) στην Ελλάδα που δεν παίξαμε μόνο παιχνίδια..

Αν και δεν μπορώ να είμαι 100% αντικειμενικός μιας και δεν δούλεψα ποτέ μου τον ATARI!
Και έχω έναν STE εδώ και μερικούς μήνες ..αλλά χωρίς εμπειρία και χρόνο να ασχοληθώ σε κάτι σοβαρό μαζί του..

Πάντως στην Γερμανία που έζησα αρκετά .. κάθε άλλο παρά παιχνιδομηχανή είχανε την Amiga .. και αυτό φαίνεται και από το hardware που στήθηκε για αυτή..

Βέβαια ακόμη και σήμερα για μένα είναι σε μερικά πράγματα είναι κλάσεις καλύτερα μηχανήματα(Amiga-Atari-Spectrum-C64-Amstrad...κτλπ) από τα pc .. με μια μόνο σκέψη.. με μερικά ΚΒ τη προγράμματα και
παιχνίδια γινότανε τότε και με πόσα GB και hardware απαιτήσεις σήμερα.. βέβαια η ποιότητα είναι μέρα με πολύ νύχτα αλλά δεν θαύμασα αυτό...

:rer:
We make papades.. in any color!!
ALL THE OTHERS MAKE ONLY NUNS!

Άβαταρ μέλους
dimfil
Δεν με πιάνει κανείς
Δεν με πιάνει κανείς
Δημοσιεύσεις: 109
Εγγραφή: Δευ 14 Νοέμ 2016, 21:52
Status: Χωρίς σύνδεση

Re: Atari ST - Onslaught

#22

Δημοσίευση από dimfil » Σάβ 18 Μαρ 2017, 19:02

Ναι, είχα amiga τότε. Την αγόρασα το '89 αν θυμάμαι καλά, μετά από χρόνια στον c64. Αντιθέτως, ΔΕΝ είχα Atari. Και στα 17 μου τότε ανήκα και εγώ στους 9/10 που έπαιζαν παιχνίδια και μόνο αυτό. Εσείς κάνατε κάτι αλλο; Αγοράσατε την amiga για άλλο λόγο; Ε, μην τρελαθούμε τώρα...
Από το 1991 που πρωτοαγορασα mac τελείωσε για εμένα το home computing. Είχε τελειώσει άλλωστε και σχεδόν για όλο τον κόσμο με τη μορφή που το ξέραμε.
Μίσος για την amiga δεν έχω ούτε νομίζω βγάζουν τα λόγια μου. Την πραγματικότητα αναφέρω όπως την γνωρίζουν όλοι. Το γιατί την υπερασπιζεσαι έτσι λες σε προσβάλουν προσωπικά αδυνατώ να το καταλάβω! Δεν αμφισβητώ την τεχνολογική υπεροχή της, αμφισβητώ αυτό που λέτε ως "καθολική" υπεροχή.

Σε ευχαριστώ Δημήτρη που με ενημερώνεις, το δέχομαι, αλλά σε τι μπορεί να αλλάξει την πραγματικότητα; Δείξτε μου έναν, μα έναν, που θυμάται την amiga για κάτι αλλο πέρα από τα παιχνίδια της! Έζησα και εγώ στο εξωτερικό και amiga δεν είδα σε καμια τράπεζα, κανένα γραφείο, κανένα γραφιστικο ατελιέ. Όταν το '99 τα δύο μεγαλύτερα ναυπηγεία της Γερμανίας (Κιέλου και Αμβούργου) είχαν ως βασικο εργαλείο Atari mega ste και TT την εποχή που Atari σαν εταιρία δεν υπήρχε! Και άπειρα άλλα παραδείγματα στην καθημερινή επαγγελματική χρήση. Το ιδιο και σε Νορβηγία, Σουηδία που εχω προσωπική πολύχρονη εμπειρία. Να πω και για εκπαιδευτικά ιδρύματα της Μεγάλης Βρετανίας; Ή μήπως δεν ξέρουν τίποτα και αυτοί...
Και πάλι όλα αυτά δεν τα καταθέτω οπαδικά! Ποτέ δεν με ενδιέφερε τέτοια διαμάχη. Αλλά δεν καταλαβαίνω το υπερμετρο παθος σας και την επιμονή σας να αναγετε την amiga σε κάτι που (σαφέστατα θα μπορούσε να είναι αλλά) δεν ήταν...

Άβαταρ μέλους
macfan
Normal User
Normal User
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Παρ 17 Φεβ 2017, 20:52
Status: Χωρίς σύνδεση

Re: Atari ST - Onslaught

#23

Δημοσίευση από macfan » Σάβ 18 Μαρ 2017, 19:23

Δεν με προσβάλεις εξάλλου κουβεντα κάνουμε απλά δεν μπορώ να δεχτώ κάποιος(δικαίωμά σου βέβαια) να μην αναγνωρίζει την χρησιμοποίηση της Amiga ως επαγγελματικό εργαλείο.Η NASA ως τι την είχε?Με συγχωρείς αλλά σε τράπεζες τι να την κάνουν την Amiga για number crunching εφαρμογές.Εκεί που απαιτούνταν ισχύ και απόλυτη συμβατότητα με το σήμα video έβλεπες ΜΟΝΟ Amiga.Κοίτα τα περιοδικά του χώρου από το '89 μέχρι και το '95 να δεις την πληθώρα καρτών και εφαρμογών.Σου είπα και πιο επάνω είχε στηθεί ολόκληρη βιομηχανία γύρω από την Amiga,άσχετα αν εμείς εδώ την είχαμε για παιχνίδια.Και εγώ προσωπικά δεν την αγόρασα σαν παιχνιδομηχανή αλλά σαν υπολογιστή και μάλιστα τον ισχυρότερο που αγόραζες εκείνη την εποχή.
Σαν παιχνιδομηχανή?Θα σου παραθέσω μια λίστα που βρήκα με τις χρήσεις της Amiga για να δεις πως κάθε άλλο παρά παιχνιδομηχανή ήταν:
http://www.amigareport.com/ar134/p1-12.html

Και κάτι τελευταίο.Το 80% που αγοράζουν PC στις ημέρες μας, για παιχνίδια δεν το παίρνουν?Θα τα χαρακτήριζες παιχνιδομηχανές? Το ίδιο λέμε...
Ευτυχώς που μας έμεινε ο Mac πλέον σαν εναλλακτική...

Άβαταρ μέλους
dimfil
Δεν με πιάνει κανείς
Δεν με πιάνει κανείς
Δημοσιεύσεις: 109
Εγγραφή: Δευ 14 Νοέμ 2016, 21:52
Status: Χωρίς σύνδεση

Re: Atari ST - Onslaught

#24

Δημοσίευση από dimfil » Σάβ 18 Μαρ 2017, 19:45

Φίλε μου, ειναι ξεκάθαρο ότι οι απόψεις μας πάνω στο θέμα διαφέρουν πολύ.
Εγώ μιλάω για το πόσο all around μηχάνημα ηταν ο Atari σε σχέση με την amiga και εσυ μου μιλάς μονίμως για το video editing και τη NASA! Δε νομίζω ότι θα βγάλουμε άκρη σύντομα...
Η παράθεσή σου με τις χρήσεις της amiga δεν αποδεικνύει κάτι. Ξέρεις φαντάζομαι πόσα τέτοια παραδείγματα θα βρούμε αν ψάξουμε για όλα τα σημαντικότερα μηχανήματα που κυκλοφόρησαν.
Τι θα πει "τι να την κάνουν την amiga" στην τράπεζα; Είναι επιχείρημα τώρα αυτό; Και όλοι οι άλλοι; Τι να την κάνουν και αυτοί;

Η αναφορά σου στα σημερινά μηχανήματα είναι λίγο ατυχής. Το "pc" όπως αντιλαμβάνομαι ότι το αναφέρεις δεν είναι κατι συγκεκριμένο. Ειναι κάτι που εσυ "χτίζεις" ανάλογα πως το θες : παιχνιδομηχανή, μηχάνημα γραφείου, development workstation, για το σχολείο του παιδιού, ως φωτογράφος, ως γραφίστας, ως... ως... ως... Δεν είναι amiga ή atari κλπ που αυτό αγόραζες και that's it... Δεν λέμε το ίδιο λοιπόν...
Οι κλειστές αρχιτεκτονικες ανήκουν στο παρελθόν ανεπιστρεπτί. Είναι και ο βασικός λόγος που όλα αυτά για τα οποία συζητάμε ανήκουν στην ιστορία και οποιαδήποτε προσπάθεια αναβίωσης έκανε μια μεγαλοπρεπέστατη τρύπα στο νερό...

Απάντηση