Βοήθεια για νέα και σταθερά μέλη

.Για να μπορείτε να στείλετε προσωπικά μηνύματα.... πρέπει πρώτα να κάνετε 1 Post!
.Όταν βάζετε νέες αγγελίες προσθέστε στην περιγραφή του topic την λέξη[ΠΩΛΗΣΗ] ή [ΖΗΤΗΣΗ]
.Το forum μπορείτε πια να το βλέπετε και από το κινητό σας μέσα από την εφαρμογή TAPATALK.
.Γίνονται επισκευές και Recap σε ΟΛΑ τα Commodore,Atari,Spectrum και Amstrad κατόπιν συνεννόησης.

FIXING SCHNEIDER EURO PC

Εδώ όλα τα προβλήματα σας!
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
antnik
βρρουυυυυμμμμ...
βρρουυυυυμμμμ...
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Δευ 11 Ιούλ 2016, 22:30
Status: Χωρίς σύνδεση

FIXING SCHNEIDER EURO PC

#1

Δημοσίευση από antnik » Τρί 11 Απρ 2017, 10:54

Εικόνα
Εικόνα
Λόγω ότι δεν ήταν σκοπός από την αρχή να γίνει άρθρο δεν έχω αναλυτικό φωτογραφικό παρά μόνο κάποιες φωτώ από κινητό και μερικές από camera (σημειώσεις για να μην χαθώ) παρόλα αυτά θα δείξω ότι μπορέσω.

Πέσαν στα χέρια μου κάτι Schneider euro pc ενός φίλου (5 στον αριθμό) τα οποία ήταν όλα «νεκρά».

Κανένα σημάδι ζωής από κανένα. Η πρώτη δουλεία ήταν να τα κάνω φύλλο και φτερό για να δω σε τι κατάσταση ήταν. Έτσι ανοίγοντας τα europc είδα ότι η μπαταρία είχε κάποτε αφαιρεθεί έχοντας αφήσει την όποια ζημιά. Το πρώτο πράγμα ήταν να καθαριστούν τα boards και να δούμε τι ζημιά έχει γίνει.

Πρώτού ξεκινήσω τον καθαρισμό αποκόλλησα ότι ολοκληρωμένο και άλλο ηλεκτρονικό εξάρτημα υπήρχε στην κατεστραμμένη περιοχή.

Μαγειρική Σόδα –βούρτσισμα προσεχτικό – Σπρέι καθαριστικό – Οινόπνευμα ήταν ένας συνδυασμός για καθαρισμό.

Εικόνα
Εικόνα

Αφού τα προβλήματα βγήκαν στην φόρα όσο αφορά τις γραμμές, ξεκίνησα να τις ελέγχω μια μια να δώ αν είναι λειτουργικές . Παρόλο την οπτική ζημιά που δείχνει τις γραμμές γυμνές ως το χαλκό, σε κάθε euro pc οι κομμένες γραμμές ήταν από μια έως τρεις. Φυσικά για να γίνει εκτενείς έλεγχος σε όλα τα board χρειάστηκαν αρκετές ώρες και αποκολλήθηκαν και κάποια ολοκληρωμένα για να δούμε αν η ζημιά εκτίνετε και κάτω από τα chips. Σε όσα αποκολλήθηκαν μπήκαν βάσεις για καλύτερη ευκολία αλλά ακόμα και έλεγχο δοκιμάζοντας τα ίδια chips σε διαφορετικό board.

Εικόνα

Ένα europc μετά τον σχολαστικό καθαρισμό άναψε με την μία βγάζοντας διάφορα μηνύματα λάθους, άλλο άρχισε να χτυπάει χωρίς να βλέπω τίποτα και τα άλλα δύο ανάψανε με διάφορα errors αφού γεφύρωσα τις χαλασμένες γραμμές εκτός από το 5ο europc που δεν θέλησε να δώσει σημάδια ζωής με τίποτα.

Τα πρώτα errors ήταν με την μπαταρία που εγκατέστησα σε όλα coin battery 3 volt. Λιγότερα volt από την original αλλά παίζει. Τώρα αν με ρωτήσετε ή αυτά που έχω διαβάσει για επαναφορτιζόμενη μπαταρία , δεν είδα κάποιο κύκλωμα που να εξυπηρετεί την επαναφόρτιση. Σε κάνα δύο euro PC τα beeps όσο αφορά το timer σταμάτησαν και όταν το έσβηνες κρατούσε τα settings. Στα άλλα δύο όχι.
Εικόνα

Εδώ πρέπει να επισημάνω ότι από τα 5 europc τα τρία ήταν άλλες versions και διαφορετικά version numbers στα ολοκληρωμένα του keyboard controller, hard disk controller κτλπ.

Με τα λίγα και τα πολλά είδα ότι ένα από τα 5 EUP φόραγε ποιο καινούργιο bios από τα άλλα και έτσι είπα να το δοκιμάσω. Μόλις το δοκίμασα τα Errors σταμάτησαν και τα settings τα κράταγε. Έτσι έγγραψα δύο 27C256 ΕEproms με το καινούργιο bios και το αντικατέστησα στα δύο europc που είχανε το πρόβλημα.

Εικόνα
Εικόνα

Τώρα είχα να αντιμετωπίσω 4 euro pc που βγάζανε errors του style «Keyboard controller error” “Boot Error” “Keyboard Leds σβηστά” και διάφορα άλλα.

Έτσι αυτά που βρήκα συγκεντρωτικά και στα 4 είναι.

Σάπια pins στην απόληξη της μεμβράνης (Αντικαταστάθηκε)
Εικόνα
Εικόνα

Χτυπημένο keyboard controller chip (Αντικαταστάθηκε) και μπήκε σε βάση.
Εικόνα
Εικόνα

Προβληματικό Hard disk controller chip (Αντικαταστάθηκε)
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα

Προβληματική μεμβράνη keyboard (Αντικαταστάθηκε)
Εικόνα

Στο τέταρτο έβαλα σε βάσεις τα περισσότερα ολοκληρωμένα και με αντικατάσταση έπαιξε και αυτό.
Εικόνα
Εικόνα

Κομμένα πυκνωτάκια από σάπια άκρα.

Που βρήκα τα ανταλλακτικά?

Δυστυχώς από το 5ο που δεν άναψε ποτέ και ευτυχώς έπαιξε τον ρόλο του δωρητή οργάνων.

Επίσης τα δύο χρειάστηκαν να βάλω 3 ½ κοινά drives αλλά με μια μόντα που έπρεπε να γίνει.

Λεπτομέρειες για την μόντα στο drive εδώ.

http://oldcomputer.info/hacks/fdd_europc/

Έτσι στις παρακάτω φωτώ αποκολλήθηκε όλη η φύσα του drive και αφαίρεσα τα pins που δεν χρειάζομαι. Ξανά κολλήθηκε και ακολούθησα τις οδηγίες.
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα

Η ώρα της δοκιμής για μια ακόμα φορά.

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα

Αυτά είναι μια μικρή περίληψη σε 5 ξεκοιλιασμένα euro pc που μου φάγαν ένα μήνα στον ελεύθερο χρόνο να τα ψάχνω.

Να ευχαριστήσω τον Νίκο (Nkary) για το technical manual που μου έστειλε , τον Χρήστο (ChrisKgnr) που είναι o ΔΑΣΚΑΛΟΣ - ΜΕΝΤΟΡΑΣ και τις eeproms που μου έδωσε, τον Λεωνίδα (keropi) που παρόλο που είχα το link για την μόντα στα drives, βλέποντας πως ακριβώς την υλοποίησε στο δικό μου euro pc πριν από πολύ καιρό ,με βοήθησε πάρα πολύ.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος antnik την Τρί 08 Ιαν 2019, 23:59, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.



Άβαταρ μέλους
MasterGR
Admin
Admin
Δημοσιεύσεις: 590
Εγγραφή: Τετ 11 Μάιος 2016, 21:41
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Has thanked: 197 times
Been thanked: 25 times
Επικοινωνία:
Status: Χωρίς σύνδεση

Re: FIXING SCHNEIDER EURO PC

#2

Δημοσίευση από MasterGR » Τρί 11 Απρ 2017, 15:27

:clappingorange: :clappingorange: :clappingorange: :clappingorange: :clappingorange: :clappingorange:
We make papades.. in any color!!
ALL THE OTHERS MAKE ONLY NUNS!

Άβαταρ μέλους
dony
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1240
Εγγραφή: Σάβ 14 Μάιος 2016, 14:37
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ (Καισαριανή)
Has thanked: 24 times
Been thanked: 174 times
Επικοινωνία:
Status: Χωρίς σύνδεση

Re: FIXING SCHNEIDER EURO PC

#3

Δημοσίευση από dony » Τετ 12 Απρ 2017, 18:09

Συγχαρητήρια και πάλι! :bravo:

Και δε μου λες ρε φίλε, μιας και έφτιαξες τόσους περισσεύει και κανένας για μας; Γουστάρω πορτοκαλί μονιτοράκι! :zito:
We sold our soul for Rock n' Roll
Retro-νέα, παρουσιάσεις και δοκιμές: > dony.gr <

Άβαταρ μέλους
MasterGR
Admin
Admin
Δημοσιεύσεις: 590
Εγγραφή: Τετ 11 Μάιος 2016, 21:41
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Has thanked: 197 times
Been thanked: 25 times
Επικοινωνία:
Status: Χωρίς σύνδεση

Re: FIXING SCHNEIDER EURO PC

#4

Δημοσίευση από MasterGR » Τετ 12 Απρ 2017, 19:03

Μέσα στην εβδομάδα σου στέλνω ένα Monitor Παναγιώτη (πορτοκαλί) κάνει για όλα spectrum,c64,c128,amiga... όρεξη να έχεις
Ίσως και αύριο εάν προλάβω με ΚΤΕΛ να πας να το πάρεις...
We make papades.. in any color!!
ALL THE OTHERS MAKE ONLY NUNS!

Άβαταρ μέλους
dony
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1240
Εγγραφή: Σάβ 14 Μάιος 2016, 14:37
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ (Καισαριανή)
Has thanked: 24 times
Been thanked: 174 times
Επικοινωνία:
Status: Χωρίς σύνδεση

Re: FIXING SCHNEIDER EURO PC

#5

Δημοσίευση από dony » Τετ 12 Απρ 2017, 23:38

MasterGR έγραψε:
Τετ 12 Απρ 2017, 19:03
Μέσα στην εβδομάδα σου στέλνω ένα Monitor Παναγιώτη (πορτοκαλί) κάνει για όλα spectrum,c64,c128,amiga... όρεξη να έχεις
Ίσως και αύριο εάν προλάβω με ΚΤΕΛ να πας να το πάρεις...
Τι λες τώρα ρε Δημήτρη, σε ευχαριστώ! :drinkingcheers:

Αν το στείλεις με ΚΤΕΛ ενημέρωσέ με να πάω να το πάρω όπως την άλλη φορά. Ειδικά αν το στείλεις αύριο θα με βολέψει γιατί θα είμαι κοντά στα ΚΤΕΛ της Λ. Αλεξάνδρας αύριο το βράδυ...

Αν δεν προλάβεις το πάμε από βδομάδα - όποτε μπορέσεις.

:clappingorange:
We sold our soul for Rock n' Roll
Retro-νέα, παρουσιάσεις και δοκιμές: > dony.gr <

jimpir78
Noob
Noob
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Δευ 19 Ιουν 2017, 21:36
Status: Χωρίς σύνδεση

Re: FIXING SCHNEIDER EURO PC

#6

Δημοσίευση από jimpir78 » Δευ 19 Ιουν 2017, 21:43

Καλησπέρα παιδιά, είχα πάρει και εγώ δυο schneider και τελικά κατάφερα να φτιάξω τον ένα.
Με ενδιαφέρει εαν επάρχει κάποιο διαθέσιμο ΜΜ12 Monitor(με αγορά φυσικά), επίσης μου έχει περισέψει ο ένας(που δεν δουλεύει) για ανταλλακτικά για όποιον θέλει.
Ευχαριστώ

Απάντηση