Βοήθεια για νέα και σταθερά μέλη

.Για να μπορείτε να στείλετε προσωπικά μηνύματα.... πρέπει πρώτα να κάνετε 1 Post!
.Όταν βάζετε νέες αγγελίες προσθέστε στην περιγραφή του topic την λέξη[ΠΩΛΗΣΗ] ή [ΖΗΤΗΣΗ]
.Το forum μπορείτε πια να το βλέπετε και από το κινητό σας μέσα από την εφαρμογή TAPATALK.
.Γίνονται επισκευές και Recap σε ΟΛΑ τα Commodore,Atari,Spectrum και Amstrad κατόπιν συνεννόησης.

Ο C64 είναι εδώ! - μέρος 5ο και φαρμακερό!

ΟΛΑ ΕΔΩ!!
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
dony
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1240
Εγγραφή: Σάβ 14 Μάιος 2016, 14:37
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ (Καισαριανή)
Has thanked: 24 times
Been thanked: 174 times
Επικοινωνία:
Status: Χωρίς σύνδεση

Ο C64 είναι εδώ! - μέρος 5ο και φαρμακερό!

#1

Δημοσίευση από dony » Τρί 07 Ιαν 2020, 11:24

Εντάξει, δεν υπάρχει λόγος να το κρύψω: από τη στιγμή που πρωτοείδα video για τον TheC64 κάτι μου έκανε κλικ: στο μυαλό μου σχηματίστηκε η εικόνα του να πηγαίνω ας πούμε στο Πλαίσιο, να αγοράζω έναν ολοκαίνουριο C64 (με HDMI, USB και τα ρέστα, με τα δεδομένα του 2020, δηλαδή), και να κάθομαι να τον ξεπακετάρω στο αυτοκίνητο, στη διαδρομή της επιστροφής στο σπίτι. Να τον περιεργάζομαι, να δοκιμάζω το πληκτρολόγιο, να οσφρίζομαι την "καινουργίλα" σε ένα 8μπιτο μηχανάκι (κι ας είναι emulated).

Τα videos που είδα από εκεί και πέρα, με τις διάφορες παρουσιάσεις/δοκιμές του μηχανήματος, με έκαναν να το ποθώ ακόμα περισσότερο, καθώς φάνηκε ότι οι άνθρωποι που βρίσκονταν πίσω από τη δημιουργία του κάθε άλλο παρά "αρπαχτή" ήθελαν να κάνουν: το αντίθετο, ήθελαν να δώσουν στους δυνητικούς πελάτες τους την ιδανικότερη δυνατή λύση μεταξύ emulation και real thing σε τιμή προσιτή στον καθένα. Το video από το κανάλι 8-bit show and tell δείχνει ότι, απλά, τα κατάφεραν.

Για τη συνέχεια, διαβάστε ΕΔΩ.

Εικόνα


We sold our soul for Rock n' Roll
Retro-νέα, παρουσιάσεις και δοκιμές: > dony.gr <

airguy
Noob
Noob
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τρί 21 Ιαν 2020, 07:41
Been thanked: 1 time
Status: Χωρίς σύνδεση

Re: Ο C64 είναι εδώ! - μέρος 5ο και φαρμακερό!

#2

Δημοσίευση από airguy » Δευ 03 Φεβ 2020, 19:49

Μπορώ απλά να σου πω ότι όχι μόνο με "έψησες" ... (αλλά με έκαψες κιόλας) και μιας και βρέθηκα Γερμανία για δουλειά , επέστρεψα με έναν στην βαλίτσα μου παρά τις φωνές της γυναίκας μου :)
Τώρα άμα ήσουν Θεσσαλονίκη , πολύ ευχαρίστως να στον δάνειζα για ένα προσωπικό review αλλά δυστυχώς από ότι βλέπω μας χωρίζουν καμιά 500αριά χιλιόμετρα .... :(

Άβαταρ μέλους
dony
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1240
Εγγραφή: Σάβ 14 Μάιος 2016, 14:37
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ (Καισαριανή)
Has thanked: 24 times
Been thanked: 174 times
Επικοινωνία:
Status: Χωρίς σύνδεση

Re: Ο C64 είναι εδώ! - μέρος 5ο και φαρμακερό!

#3

Δημοσίευση από dony » Τετ 05 Φεβ 2020, 11:00

airguy έγραψε:
Δευ 03 Φεβ 2020, 19:49
Μπορώ απλά να σου πω ότι όχι μόνο με "έψησες" ... (αλλά με έκαψες κιόλας) και μιας και βρέθηκα Γερμανία για δουλειά , επέστρεψα με έναν στην βαλίτσα μου παρά τις φωνές της γυναίκας μου :)
Τώρα άμα ήσουν Θεσσαλονίκη , πολύ ευχαρίστως να στον δάνειζα για ένα προσωπικό review αλλά δυστυχώς από ότι βλέπω μας χωρίζουν καμιά 500αριά χιλιόμετρα .... :(
Να 'σαι καλά, σε ευχαριστώ και για τα καλά σου λόγια αλλά και για την - σκέψη έστω - προσφορά σου. Τα καλά νέα είναι ότι αγόρασα έναν μέσω Amazon Ιταλίας και τον περιμένω από μέρα σε μέρα, οπότε δεν θα μείνω ούτε κι εγώ παραπονεμένος.

Εύχομαι να τους χαρούμε αμφότεροι και μην διστάσεις να μοιραστείς μαζί μας τις εντυπώσεις σου. Κι άσε τη γυναίκα σου να φωνάζει! bravo
We sold our soul for Rock n' Roll
Retro-νέα, παρουσιάσεις και δοκιμές: > dony.gr <

Απάντηση