Βοήθεια για νέα και σταθερά μέλη

.Για να μπορείτε να στείλετε προσωπικά μηνύματα.... πρέπει πρώτα να κάνετε 1 Post!
.Όταν βάζετε νέες αγγελίες προσθέστε στην περιγραφή του topic την λέξη[ΠΩΛΗΣΗ] ή [ΖΗΤΗΣΗ]
.Το forum μπορείτε πια να το βλέπετε και από το κινητό σας μέσα από την εφαρμογή TAPATALK.
.Γίνονται επισκευές και Recap σε ΟΛΑ τα Commodore,Atari,Spectrum και Amstrad κατόπιν συνεννόησης.

Αυτός που έχει μια συλλογή πρέπει να πουλήσει με το ζόρι;

Λίγο απο όλα!
Άβαταρ μέλους
telonio
Δώσε και εμένα..
Δώσε και εμένα..
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Τετ 01 Φεβ 2017, 20:38
Τοποθεσία: Άλιμος
Been thanked: 21 times
Επικοινωνία:
Status: Χωρίς σύνδεση

Αυτός που έχει μια συλλογή πρέπει να πουλήσει με το ζόρι;

#1

Δημοσίευση από telonio » Σάβ 11 Φεβ 2017, 23:41

Κάτι που έχω παρατηρήσει τώρα τελευταία σε άλλα φόρουμς, είναι οι προσβλητικές κατηγορίες που πέφτουν σε συλλέκτες σαν εμένα. Σε ένα γνωστό φόρουμ που ήμουν πρόσφατα, δέχθηκα επίθεση που επέμενα πως η συλλογή είναι ένα χόμπυ και ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει 2 ή 200 κομμάτια και να μην πουλάει αν το επιθυμεί.

Φυσικά δεν συμφωνώ με αυτούς που αγοράζουν για να πουλήσουν αργότερα σε υψηλές τιμές. Και υπάρχουν αρκετοί το κάνουν αυτό τα τελευταία χρόνια που το ρετρό απέκτησε μεγάλη αξία. Τα σχόλια όμως περνάνε και σε αυτούς που έχουν μια συλλογή από το τάδε και την χαίρονται με τον τρόπο τους. Πχ τα έχουν στημένα και τα βάζουν σε λειτουργία ή απλά τα έχουν στοιβαγμένα και τα κοιτάνε.

Προσωπικά έχω μια μεγάλη συλλογή από Amiga - Amstrad. Για παράδειγμα έχω τρείς 1200αρες και πολλά περισσότερα. Τις έχω από πολύ παλιά και δεν έχω σκοπό να τις πουλήσω. Ένα ανταλλακτικό το χάρισα σε γνωστό μέλος γιατί το ήθελε και ήθελα να το κάνω ένα δώρο. Όμως γιατί πρέπει να δώσω μια ή κάτι με το στανιό δηλαδή σε κάποιον που ψάχνει και δεν βρίσκει; Επειδή αποφάσισε επιτέλους το 2107 να αγοράσει μια 1200 ή μια 500 πρέπει να του δώσω εγώ, αλλά και κάθε συλλέκτης; Την συλλογή την έφτιαξα τα τελευταία 25 χρόνια από επιλεγμένα κομμάτια. Έχω πουλήσει στο παρελθόν δυο τρία που δεν τα ήθελα. 500 plus για 50 ευρώ, 1000 για 120 ευρώ και 2000 για 80 ευρώ. Ποτέ δεν κοίταξα να βγάλω κέρδος από αυτά. Το να με αποκαλούν όμως διανοητικά προβληματικό πάει πολύ.

Ποιά είναι η γνώμη σας;

Xωρίς να γίνουμε μπίλιες αν είναι δυνατό ε!



kostakis
Status: Χωρίς σύνδεση

Re: Αυτός που έχει μια συλλογή πρέπει να πουλήσει με το ζόρι;

#2

Δημοσίευση από kostakis » Κυρ 12 Φεβ 2017, 09:15

"Για παράδειγμα έχω τρείς 1200αρες"
Εάν δεν έχεις τουλάχιστον δέκα 1200αρες δεν θεωρείσαι συλλέκτης :dirtbike:
Προσωπική μου άποψη είναι πως είναι δικαίωμα του καθενός να κάνει ότι θέλει με τη συλλογή του. Απλά εγώ θα ήθελα να έχω επαρκή χώρο στο γραφείο μου ώστε να μπορώ να τα στήσω όλα τα μηχανήματα και να τα λειτουργώ όποτε μου κάνει κέφι. Να μην τα έχω δηλαδη πακεταρισμένα σε κούτες, γιατί έτσι χάνεται όλη η χαρά. Αλλά και σε κούτες να τα έχει κάποιος και να γουστάρει να τα κοιτάει μόνο, τότε καλά κάνει, εάν αυτό τον ικανοποιεί.

Άβαταρ μέλους
mike
βρρουυυυυμμμμ...
βρρουυυυυμμμμ...
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: Δευ 23 Μάιος 2016, 22:54
Been thanked: 1 time
Status: Χωρίς σύνδεση

Re: Αυτός που έχει μια συλλογή πρέπει να πουλήσει με το ζόρι;

#3

Δημοσίευση από mike » Κυρ 12 Φεβ 2017, 09:59

Ας κανει ο καθενας οτι θελει, δεν μας πεφτει λογος.
Ειτε ειναι συλλεκτης, χρηστης, καμενος, χρυσαυγητης, gay, αναρχοκουμουνι, ψυχασθενης, κτλ
επιλογη του ειναι, ας το σεβαστουμε εαν θελουμε. :luigi:

Άβαταρ μέλους
dony
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1240
Εγγραφή: Σάβ 14 Μάιος 2016, 14:37
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ (Καισαριανή)
Has thanked: 24 times
Been thanked: 174 times
Επικοινωνία:
Status: Χωρίς σύνδεση

Re: Αυτός που έχει μια συλλογή πρέπει να πουλήσει με το ζόρι;

#4

Δημοσίευση από dony » Κυρ 12 Φεβ 2017, 11:30

mike έγραψε:Ας κανει ο καθενας οτι θελει, δεν μας πεφτει λογος.
Ειτε ειναι συλλεκτης, χρηστης, καμενος, χρυσαυγητης, gay, αναρχοκουμουνι, ψυχασθενης, κτλ
επιλογη του ειναι, ας το σεβαστουμε εαν θελουμε. :luigi:
Εντάξει, τώρα που ήρθες κι εσύ εδώ θα το κλείσουμε το μαγαζί! :56gff:
telonio έγραψε:Κάτι που έχω παρατηρήσει τώρα τελευταία σε άλλα φόρουμς, είναι οι προσβλητικές κατηγορίες που πέφτουν σε συλλέκτες σαν εμένα. Σε ένα γνωστό φόρουμ που ήμουν πρόσφατα, δέχθηκα επίθεση που επέμενα πως η συλλογή είναι ένα χόμπυ και ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει 2 ή 200 κομμάτια και να μην πουλάει αν το επιθυμεί.

Φυσικά δεν συμφωνώ με αυτούς που αγοράζουν για να πουλήσουν αργότερα σε υψηλές τιμές. Και υπάρχουν αρκετοί το κάνουν αυτό τα τελευταία χρόνια που το ρετρό απέκτησε μεγάλη αξία. Τα σχόλια όμως περνάνε και σε αυτούς που έχουν μια συλλογή από το τάδε και την χαίρονται με τον τρόπο τους. Πχ τα έχουν στημένα και τα βάζουν σε λειτουργία ή απλά τα έχουν στοιβαγμένα και τα κοιτάνε.

Προσωπικά έχω μια μεγάλη συλλογή από Amiga - Amstrad. Για παράδειγμα έχω τρείς 1200αρες και πολλά περισσότερα. Τις έχω από πολύ παλιά και δεν έχω σκοπό να τις πουλήσω. Ένα ανταλλακτικό το χάρισα σε γνωστό μέλος γιατί το ήθελε και ήθελα να το κάνω ένα δώρο. Όμως γιατί πρέπει να δώσω μια ή κάτι με το στανιό δηλαδή σε κάποιον που ψάχνει και δεν βρίσκει; Επειδή αποφάσισε επιτέλους το 2107 να αγοράσει μια 1200 ή μια 500 πρέπει να του δώσω εγώ, αλλά και κάθε συλλέκτης; Την συλλογή την έφτιαξα τα τελευταία 25 χρόνια από επιλεγμένα κομμάτια. Έχω πουλήσει στο παρελθόν δυο τρία που δεν τα ήθελα. 500 plus για 50 ευρώ, 1000 για 120 ευρώ και 2000 για 80 ευρώ. Ποτέ δεν κοίταξα να βγάλω κέρδος από αυτά. Το να με αποκαλούν όμως διανοητικά προβληματικό πάει πολύ.

Ποιά είναι η γνώμη σας;

Xωρίς να γίνουμε μπίλιες αν είναι δυνατό ε!
Μάριε, εκεί ήμουν και εκεί ήσουν: κανένας απολύτως δεν σε προσέβαλλε - εσύ μπορεί να επέλεξες να θιχτείς (ιδιαιτέρως κοινό σύμπτωμα στην ρετροκοινότητα, εδώ που τα λέμε) αλλά κανένας δεν σε προσέβαλλε. Το χειρότερο που γράφτηκε ήταν κάτι περί ψυχαναγκασμού, κάτι που οι περισσότεροι το παρουσιάζουμε στον ένα ή στον άλλο τομέα της ζωής μας...

Και, για να γίνουμε συγκεκριμένοι και να μην κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας - γιατί εγώ τουλάχιστον αυτά τα θεωρώ ιδιαιτέρως κατινίστικα - ναι, εγώ το έκανα ολόκληρο θέμα, και ξέρεις γιατί; Γιατί έψαχνα 6 μήνες Amiga 600 για έναν φίλο μου και τελικά την βρήκα από έναν άγνωστο ενώ σχεδόν όλοι όσους γνωρίζω που ασχολούνται με το σπορ έχουν πάνω από μία! Και όχι, δεν είναι συλλέκτες και σου ζητώ συγγνώμη, αλλά ούτε κι εσύ νομίζω πως είσαι: δεν γίνεσαι συλλέκτης με 10 υπολογιστές (εκ των οποίων οι 5 ίδιοι), αλλά με 300 υπολογιστές ή με 500 υπολογιστές. Αν έχεις 5 κομμάτια από κάθε μοντέλο Amiga απλά στοκάρεις χωρίς να το ξέρεις!

Στην τελική, δικά σου είναι τα χρήματα, ό,τι θέλεις κάντα - δικαίωμά σου. Όπως κι εμένα όμως είναι δικαίωμά μου, αν κάποιος μου πει "ρε φίλε, δεν βρίσκω 500άρα σε λογική τιμή με τίποτα" να του απαντήσω "εμ βέβαια, αφού ο καθένας μαζεύει από 5-10 στις ντουλάπες του το πιθανότερο είναι να μη βρεις ποτέ".

Και κάτι τελευταίο: ξέρω προσωπικά ΠΟΛΥ κόσμο με ντάνες μηχανήματα που παραπονιέται ότι λόγω κρίσης δεν έχει χρήματα. Αλήθεια; Και γιατί δεν πουλάει μηχανήματα τότε; Ξέρεις, στο παρελθόν είχα ταυτόχρονα 11 500άρες, 3 4000χίλιαρες, 3 διχίλιαρες, 3 CDTV, 600άρα κλπ. Το τονίζω, ταυτόχρονα. Και όχι τις 2000χίλιαρες που κυκλοφορούν τώρα, με 2ΜΒ Fast και SCSI δίσκο... 120ΜΒ! Όχι, σου μιλάω για μηχανήματα-τούμπανα με accelerators, κάρτες γραφικών και δικτύου, scandoublers, μέχρι και κάρτες με Pentium III - Pentium 4 εσωτερικά. Όταν λοιπόν πλάκωσε η κρίση, πέραν του να κάθομαι να κλαίγομαι και να γκρινιάζω, τα πούλησα όλα. Ναι, ΟΛΑ. Γιατί σε καμία περίπτωση δεν βάζω την παραξενιά μου που γουστάρω να βλέπω πύργους από 4000χίλιαρες πάνω απ' τις καθημερινές ανάγκες τις δικές μου και του παιδιού μου. Γιατί, τουλάχιστον εγώ το καταλαβαίνω ότι είναι παραξενιά και δεν κατηγόρησα ποτέ (ούτε και θίχτηκα) κάποια άτομα που με είχαν αποκαλέσει "ναι, ο τύπος που αγοράζει τις 4000χίλιαρες τρεις-τρεις". Αυτά.
We sold our soul for Rock n' Roll
Retro-νέα, παρουσιάσεις και δοκιμές: > dony.gr <

Άβαταρ μέλους
telonio
Δώσε και εμένα..
Δώσε και εμένα..
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Τετ 01 Φεβ 2017, 20:38
Τοποθεσία: Άλιμος
Been thanked: 21 times
Επικοινωνία:
Status: Χωρίς σύνδεση

Re: Αυτός που έχει μια συλλογή πρέπει να πουλήσει με το ζόρι;

#5

Δημοσίευση από telonio » Κυρ 12 Φεβ 2017, 13:38

Tώρα θέλεις να μπώ στο άλλο φόρουμ και να κάνω copy paste την έμεση μπηχτή που μου κότσαρε ένα άλλο μέλος όχι εσύ; Αλλά όχι δεν θα το κάνω γιατί αποχώρησα από το άλλο φόρουμ για άλλους λόγους και αποφάσισα να μην ξαναμπώ. Επέλεξα, καλό και αυτο. Βέβαια, αφού τα βλέπεις τόσο ανάλαφρα τα πράγματα πάω πάσο. Αυτό όμως δεν σημαίνει πως αυτό που ενοχλεί εμένα δεν θα ενοχλεί και εσένα. Απλά πράγματα.

Κανείς δεν κρύβεται πίσω από το δάχτυλό του προφανώς. Μάλιστα προφανώς δεν πρόκειτε για εσένα. Πάραυτα, στοκάρω και δεν το ξέρω. Μάλιστα, άντε να δω τι άλλο θα ακούσω. Φίλτατε ξέρω πάρα πολύ καλά τι έχω και προπάντων γιατί το έχω. Να στο πω και αλλιώς. O φίλος σου που αποφάσισε να βρει 600 μετά από τόσα χρόνια που πλέον δύσκολα βρίσκεις, δεν φταίει κανείς άλλος ας πρόσεχε. Και εγώ πούλησα το gamegear κάποτε και τώρα δεν μπορώ να βρώ και ξέρω άτομα που έχουν 3 και 4. Ας πρόσεχα και εγώ. Δεν τους κατηγορώ όμως αν δεν θέλουν να μου πουλήσουν ένα. Έτσι πάει το πράγμα. Σαφώς έχεις κάθε δικαίωμα να υποστηρίζεις αυτό που θέλεις, αλλά άλλο να αποκαλείς σοβαρά τρελό αυτόν που έχει μια συλλογή. Που στη προκειμένη περίπτωση δεν το είπες εσύ και δεν καταλαβαίνω γιατί αρπάχτηκες αφού θυμήσου καλά, στο άλλο φόρουμ δεν μου απάντησες εσύ. Ναι εσύ το άρχισες αλλά άλλοι το συνέχισαν. Α και δεν είναι κατινίστικό το ψάνχω να βρω μια 600 και δεν μου δίνουν αυτοί που στοκάρουν ε; A ρε dony κρίμα που άνοιξα αυτό το thread ρε συ. Πόσα ενεργά με το ρετρό άτομα είμαστε σε όλη την Ελλάδα;

Όπως και έχει ο καθένας έχει τις απόψεις του. Αυτά τα φιλικά.

Άσχετο, τώρα που το θυμήθηκα, για κάποιο λόγο δεν μπορώ να ποστάρω στο δικό σου section και δεν ξέρω γιατί.

Άβαταρ μέλους
kokkiklhs
βρρουυυυυμμμμ...
βρρουυυυυμμμμ...
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: Τρί 17 Μάιος 2016, 13:47
Status: Χωρίς σύνδεση

Re: Αυτός που έχει μια συλλογή πρέπει να πουλήσει με το ζόρι;

#6

Δημοσίευση από kokkiklhs » Κυρ 12 Φεβ 2017, 13:59

Ξεκινάω δίνοντας απ'ευθείας την απάντησή μου, ορθά-κοφτά:

Το πόσα αντικείμενα έχει (σε οποιαδήποτε συλλογή) μονά-διπλά-εκατονταπλά, το τι τα κάνει (τα κλειδώνει σε ντουλάπια-πατάρια, τα χαίρεται -όπως αυτό το αντιλαμβάνεται ο καθένας- μόνος ή μαζί με άλλους, τους βάζει φωτιά και τα καίει), το πόσο τα αγόρασε αλλά και το πόσο θα τα πουλήσει, αν ποτέ το αποφασίσει και εν τέλει το πώς εννοεί ο ίδιος τη "συλλογή" ή το χόμπι ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΘΕΜΑ ΤΟΥ ΚΑΘΕ ΣΥΛΛΕΚΤΗ-ΧΟΜΠΙΣΤΑ-ΣΤΟΚΑΤZH ή οπώς θέλουμε να τον λέμε. Λήξις. :chopwood:

Αυτή ήταν η σύντομη απάντηση με τη γνώμη μου και ευκαιρίας δοθείσης, συνεχίζω με κάποιες επί πλέον λεπτομέρειες περί ανταλλαγών, αγοραπωλησιών και "στοκαρίσματος" για όποιον έχει όρεξη να διαβάσει παρακάτω, παραθέτοντας και στοιχεία από την προσωπική μου εμπειρία. Κι επειδή έχω βαρεθεί εδώ και χρόοοοονια όλη την σχετική παραφιλολογία, θα τα πω "έξω από τα δόντια" με κίνδυνο να δυσαρεστήσω κάποιους, αλλά εφόσον είναι οι προσωπικές μου απόψεις δε θα διστάσω να τις εκθέσω...

Η ιδέα της συλλογής μου ήρθε το 1993, όταν ένας παλιός συμμαθητής που χρειαζόταν ρευστό για να πάρει κάτι άσχετο, μου πρότεινε να μου πουλήσει έναν C128 με 1571, που πλέον ήταν παλιατζούρες για κείνον και τα έτρωγε η ντουλάπα. Ήξερε ότι εγώ δε σταμάτησα ποτέ (από το 1984) να ασχολούμαι με σπεκτρούμια, κομοντόρια κλπ, τα οποία ΗΔΗ τότε για πολλούς είχαν αρχίσει να γίνονται... ρετρό, σίγουρα όμως κανείς δεν τολμούσε τότε να τα χαρακτηρίσει... συλλεκτικά! Απεναντίας όλοι κοίταζαν να τα ξεφορτωθούν για να πάρουν πι-σιά ή 1200άρες, ή απλώς τα παρατούσαν κάπου ξεχασμένα! :D
Εγώ φυσικά έκανα κωλοτούμπες από τη χαρά μου, μια και "στην εποχή του" το σετ 128/1571 ήταν απλά απλησίαστο για το δικό μου budget και τώρα μου δινόταν μια ευκαιρία να το αποκτήσω σε προσιτή τιμή. Αμέσως σκέφτηκα ότι επί τέλους είχε έρθει η κατάλληλη εποχή να αρχίσω να μαζεύω όλα εκείνα που από πιτσιρικάς έβλεπα (όπως και όλοι μας) και λιγουρευόμουν στο Pixel και στις βιτρίνες της Αθηναϊκής "silicon valley"...
Συζητώντας αυτή την περίπτωση αργότερα με άλλους, άρχισαν να βγαίνουν από αποθήκες κλπ σπεκτρούμια, αμστράντια, ατάρια, ακόμη και 500άρες τότε και να έρχονται στην κατοχή μου ως χάρισμα συνήθως, και μάλιστα με μια έκφραση ανακούφισης από τον δωρητή, επειδή του άδειαζα το χώρο... όσα δε μπόρεσα να βρω στο έτσι, τα έβρισκα σε αστείες για τα τωρινά δεδομένα τιμές από αγγελίες, ή τα μάζευα Σάββατα και Κυριακές από τα παζάρια με πεντακοσάρικα και χιλιάρικα (δραχμές, ε; ), που τότε είχαν την τιμητική τους.
Ύστερα ήρθε το ebay, απ'όπου έπαιρνες πριν 15 χρόνια π.χ. κούτα με 3-4 "χαλασμένες" αμίγκες σε δημοπρασία που έκλεινε 1 ευρώ, πληρώνοντας μόνο τα ταχυδρομικά και οι αμίγκες ήθελαν μόνο καθάρισμα στο drive ή είχαν στραβοκουμπωμένη την επέκταση μνήμης... κάπου εκεί όμως χάθηκε ο έλεγχος σχετικά με το τι "χρειαζόμουν" και τι όχι...
Με τον καιρό μαζεύτηκε ΠΟΛΥ υλικό και μοιραία άρχισα σιγά-σιγά να διώχνω πράγματα, είτε γιατί βρέθηκαν στα χέρια μου χωρίς να με πολυενδιαφέρουν, είτε γιατί τα είχα δεκαπλά και ήθελα απλώς να αδειάσω χώρο. Έγιναν αρκετές ανταλλαγές και στη συνέχεια πωλήσεις. Ακόμη και σήμερα διώχνω πράγματα που έχω από παλιά, ακόμη βρίσκω σε καλές (κατά την κρίση μου) τιμές μηχανήματα σε κακή κατάσταση ή με ψιλο-χοντρό-βλάβες, τα σουλουπώνω και τα δίνω, ανάλογα με το τι μου ζητείται κατά καιρούς. Αυτό είναι και το χόμπι μου.

Γνώμονας πάντοτε σε όλη αυτή τη διαδικασία είναι να βγαίνει το δικό μου "ψώνιο" με όσο το δυνατόν λιγότερα έξοδα, ή ακόμη και χωρίς καθόλου κόστος και/ή με μικρό κέρδος αν γίνεται, και δε διστάζω να το πω ούτε θεωρώ ότι είναι μεμπτό, ούτε και θα το χαρακτήριζα "εμπόριο". Για παράδειγμα, έχω κάνει αρκετές μεμονωμένες πωλήσεις στις οποίες είχα κέρδος πάνω από 100ε (διότι αυτά που έδωσα μου είχαν κοστίσει από ελάχιστα έως τίποτα), ή έχω δώσει και πράγματα χωρίς καθόλου κέρδος (κάποιες φορές και με μικρή χασούρα), απλώς και μόνο διότι αγόρασα "πακέτα" ολόκληρα για να κρατήσω ένα π.χ. μόνο περιφερειακό που μου έλειπε και τα υπόλοιπα δεν τα χρειαζόμουν. Πιστεύω ότι όλοι μας λίγο-πολύ στα ίδια πλαίσια κινούμαστε... συχνά επίσης έχω χαρίσει πράγματα σε ανθρώπους που συμπαθώ, επίσης πολύ υλικό μου μένει "αμανάτι" διότι έρχεται χαλασμένο και δε μπορώ τελικά να το φτιάξω όπως πρέπει, οπότε πάει στην άκρη για ανταλλακτικά.
Το αν θα δώσω εδώ ή εκεί περισσεύματα από αυτά που έχω, και σε τι τιμές, νομίζω πως ΜΟΝΟ ΕΓΩ (κι ο καθένας που θα κάνει κάτι τέτοιο, αντιστοίχως) μπορώ να το κρίνω. Αν σε κάποιους φανούν αυτά που ζητάω λογικά ή παράλογα, αυτό πάλι είναι ΔΙΚΟ ΤΟΥΣ θέμα... αν συμπεριλάβουμε και τις ώρες που θα αφιερώσει κάποιος π.χ. για να "αναστήσει" ένα μηχάνημα σε κακή κατάσταση, τα ανταλλακτικά που θα χρειαστούν για αγορά κλπ, μόνο ο ίδιος ξέρει τελικά αν τον συμφέρει να το δώσει και πόσα/τι θα ζητήσει. Αρκεί φυσικά να ξέρει ΤΙ ΕΙΝΑΙ αυτό που θα πουλήσει/χαρίσει/ανταλλάξει. Αυτό είναι στην τελική κι εκείνο που εγώ ονομάζω "χόμπι", με τα δικά μου κριτήρια.

Αντικειμενικές τιμές ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ, διαβάζω κατά καιρούς (και γελάω) απόψεις ορισμένων "εκτιμητών" που ορίζουν με απόλυτη σαφήνεια τιμές για συγκεκριμένα είδη, ΠΡΟΦΑΝΩΣ ανάλογα με το πώς βολεύει τους ίδιους και με το ποιο είναι το budget τους και ΧΤΥΠΙΟΥΝΤΑΙ κυριολεκτικά στα διάφορα φόρουμ, συχνά καταλήγοντας σε τσακωμούς σε μια προσπάθεια να κάνουν τι; Να καθορίσουν τις τιμές της ρετρο-αγοράς; Αυτό είναι τουλάχιστον γελοίο... :edogel:
Αν π.χ. βρεθεί άνθρωπος και μου πει "σου δίνω 1000 ευρώ για ένα σπέκτρουμ" (λέμε τώρα...), ΧΑΛΑΡΑ και θα του το δώσω. Θεωρώ δεδομένο ότι όλοι είμαστε μεγάλα και νοήμονα παιδάκια κι αν κάποιος κάνει μια τέτοια προσφορά προφανώς τα έχει για να τα δώσει και δε θα του λείψουν! Το λέω ευθαρσώς και δε με νοιάζει τι θα σκεφτεί όποιος το διαβάζει. Φυσικά όμως, αν θα το έβγαζα εγώ από μόνος μου για πώληση, η τιμή που θα ζήταγα θα ήταν πιθανότατα διψήφια, ανάλογα πάντα με όλες τις παραμέτρους που προανέφερα...

Νομίζω προσωπικά ότι ο πιο "αντικειμενικός" τρόπος (αν υπάρχει) να ορίσουμε τιμές για αυτά τα πράγματα είναι η προσέγγιση (και πάντα λίγο προς τα κάτω) ενός μέσου όρου των τιμών που καθορίζονται από τις ΔΗΜΟΠΡΑΣΙΕΣ του ebay (όχι τα buy it now, εκεί ζητάνε ό,τι τους κατέβει) κι αυτό για έναν απλούστατο λόγο: Το ebay είναι χρόνια στην "πιάτσα" σε τέτοια θέματα και υπάρχει τεράστια και παγκόσμια συμμετοχή από ενδιαφερόμενους, από κάθε γωνιά του κόσμου. Εκεί λοιπόν μπορεί κανείς να δει με αρκετή ασφάλεια την πραγματική προσφορά και ζήτηση σε κάθε "ρετρό" είδος, όπως διαμορφώνεται παγκοσμίως με τα εκάστοτε τρέχοντα και πραγματικά δεδομένα.

Το αν π.χ. τώρα κάποιος κρίνει ότι θέλει 1200άρα με 50 ευρώ (μπορεί και να βρει, αν κατέβει 10-20 συνεχόμενες Κυριακές σε όλα τα παζάρια της πρωτεύουσας) ή του φαίνονται πολλά τα 90-100 ευρώ για μια καθαρισμένη-τσεκαρισμένη 500άρα με πλήρη εξοπλισμό, αυτό είναι και πάλι καθαρά δικό του θέμα. Δε μπορεί όμως ΚΑΝΕΙΣ να υποχρεώσει ΚΑΝΕΝΑΝ να του δώσει κάτι αν αυτός (ο κάτοχος) δεν έχει σκοπό να το κάνει και σίγουρα δε μπορεί κανένας από τη στιγμή που ζητάει να βρει κάτι που δεν έχει, να έχει εκ των προτέρων την απαίτηση να καθορίσει ο ίδιος (και συχνά "με τον τσαμπουκά") την τιμή στην οποία θα το αποκτήσει.
Τόσα χρόνια που ασχολούμαι με αυτά, έχω γνωρίσει μέσω αγγελιών και αγοραπωλησιών ένα σωρό αξιόλογους ανθρώπους, με τους οποίους πλέον διατηρώ και φιλία και μοιράζομαι το πάθος μου για τις "παλιατζούρες", αλλά και άλλους τόσους άσχετους, αργόσχολους, τσαμπατζήδες, απατεωνίσκους, κολλημένους, πυροβολημένους κλπ.
Το αν θα επιλέξω να έχω δοσοληψίες (είτε να αγοράσω, είτε να πουλήσω) με τον καθένα που εμφανίζεται στο δρόμο μου, το κρίνω πάντα κατά περίπτωση και κατά συνείδηση.
Ειναι απλούστατα θέματα κοινής λογικής και με αυτό κλείνω...

Επομένως, φίλε Telonio μη χαλιέσαι... αυτοί που είτε θέλουν να αγοράσουν είτε θέλουν να πουλήσουν και προσπαθούν να ΥΠΟΧΡΕΩΣΟΥΝ τον άλλο να έρθει ακριβώς στα μέτρα τους, συχνά με αθέμιτους τρόπους, αυτοί είναι που έχουν το πρόβλημα, όχι εσύ!!
:drinkingcheers:

Άβαταρ μέλους
kokkiklhs
βρρουυυυυμμμμ...
βρρουυυυυμμμμ...
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: Τρί 17 Μάιος 2016, 13:47
Status: Χωρίς σύνδεση

Re: Αυτός που έχει μια συλλογή πρέπει να πουλήσει με το ζόρι;

#7

Δημοσίευση από kokkiklhs » Κυρ 12 Φεβ 2017, 15:34

ametakis έγραψε: Επομένως, φίλε Telonio μη χαλιέσαι... αυτοί που είτε θέλουν να αγοράσουν είτε θέλουν να πουλήσουν και προσπαθούν να ΥΠΟΧΡΕΩΣΟΥΝ τον άλλο να έρθει ακριβώς στα μέτρα τους, συχνά με αθέμιτους τρόπους, αυτοί είναι που έχουν το πρόβλημα, όχι εσύ!!
:drinkingcheers:
Παιδιά μέχρι να γράψω το κατεβατό και να τσεκάρω για λάθη, είχε προχωρήσει η συζήτηση και δεν το είδα εγκαίρως. Εφόσον ο dony ανέλαβε "μια πρώτη ευθύνη" για αυτό που έγινε και το διευκρίνισε στον telonio (μιλήσατε πολύ ωραία και ξεκάθαρα κι οι δύο και μπράβο σας), δεν θα ήθελα με τίποτα να ερμηνευθεί η τελευταία μου σημείωση ως σπόντα προσωπικά σε κάποιον... όσα γράφω γράφτηκαν ΠΡΙΝ δω τη συνέχεια κάτω από το πρώτο μήνυμα του telonio...

Προς Μήτσο (Master) :
Προσπάθησα να κάνω edit, αλλά δεν είδα τέτοια option, κι αναγκάστηκα να κάνω quote στον εαυτό μου! Κάνω κάτι λάθος, ή απλώς δεν υπάρχει η επιλογή; Επίσης, γιατί κάθε φορά που αλλάζω παρακολουθούμενο θέμα με πετάει έξω και πρέπει σε κάθε βήμα να κάνω από την αρχή login? Συμβαίνει για όλους αυτό, ή έχω χάσει κάποιο επεισόδιο; Μήπως πρέπει να σετάρω κάτι; Ευχαριστώ!!

Μπυρίτσες σε όλους
:drinkingcheers:

Άβαταρ μέλους
MasterGR
Admin
Admin
Δημοσιεύσεις: 590
Εγγραφή: Τετ 11 Μάιος 2016, 21:41
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Has thanked: 197 times
Been thanked: 25 times
Επικοινωνία:
Status: Χωρίς σύνδεση

Re: Αυτός που έχει μια συλλογή πρέπει να πουλήσει με το ζόρι;

#8

Δημοσίευση από MasterGR » Κυρ 12 Φεβ 2017, 16:25

Επειδή μάλλον έχασα επεισόδια.. και επειδή αποφεύγω να μπαίνω σε άλλα φόρουμ (εκτός AmigaPlanet, λόγο ηλικίας..θερίζουν τα εμφράγματα στα 49 μου!)..

H γνώμη μου θα είναι καθαρά προσωπική και απερίσπαστη..

ΝΑΙ ΕΧΕΙΣ δίκιο .. έχουμε καταντήσει την πλάκα μας αηδία στην καλύτερη περίπτωση
ΝΑΙ η βλακεία ορισμένων έχει πάει σε άλλο επίπεδο..
ΝΑΙ έχεις δίκιο στο ότι ο καθένας νομίζει ότι έχει την σωστή λογική .. όταν η λογική είναι ΜΟΝΟ μια για όλους.. και έχει απλά άλλη γνώμη (άποψη)
ΝΑΙ έχεις δίκιο όταν την χαρά του καθένα μας την ονομάζεις για τον εαυτό σου Hobby ενώ των υπολοίπων είναι (λέγετε) βλακεία!!


Eίναι δικαίωμα του καθενός να κάνει ότι θέλει..από την στιγμή που δεν την έκλεψε!
Είναι άδικο να βρίζεις ή να μειώνεις κάποιον που έχει ένα χόμπι (η όπως αλλιώς) και απλά δεν πουλά.. (ΔΕΝ ΜΙΛΆΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΆ σε κανέναν αναφέρομαι στην όλη φάση)
που και πάλι μπορεί να είναι επιλεκτική η άρνηση.. δηλ. στον α,β,γ όχι στον δ ναι επειδή μου αρέσει η φάτσα του! :fff:


Eάν εγώ πουλάω ένα πιρούνι 800€ και βρεθεί ένας και το αγοράσει .. είμαι εγώ λαμόγιο? ή ο άλλος βλάκας? ΤΙΠΟΤΑ από τα 2 .. βασικές αρχές εμπορίου.. αγοράς και ζήτησης..
απλά το παράπονό μου είναι ότι δεν υπάρχει όριο πια!


Αυτό που θέλω να πω στην τελική είναι ότι τα 13 χρονα έχουν πιο σοβαρά προβληματα από εμάς.. :clappingorange:
Και έχουν εμάς (νομίζουν) για παραδειγματα!



Είναι ανώφελο να βάλεις μυαλό σε ανθρώπους που δεν θέλουν .. όπως και λάθος να επιβάλεις την γνώμη σου..επειδή απλά το λες εσύ :ggoogle:


Οπότε φίλε Μάριε(telonio) από το ένα να μπαίνει και το άλλο να βγαίνει..

Φυσικά γνώμη μου....



Σε αυτό το σημείο θα ευχαριστήσω τον ΜΑΡΙΟ που χάλασε μια 1200 από την συλλογή του να μου δόση το πάνω μέρος της .. που με την σειρά μου
έκανα ένα μηχάνημα (με την βοήθεια μερικών ακόμη μελών) που χαρίστηκε σε ένα άλλο μέλος της κοινότητας μας.







p.s
Προσπαθώ να λύσω τα προβλήματα σιγά σιγά στο φορουμ Δημήτρη(ametakis)..νομίζω σιγά σιγά θα στρώσει ότι βλέπετε πέστε το
ΜΗΝ μπαίνετε από το chat στα topic .. χάνετε ο κωδικός.. πρόκειται για εξωτερική εφαρμογή..
We make papades.. in any color!!
ALL THE OTHERS MAKE ONLY NUNS!

Άβαταρ μέλους
dony
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1240
Εγγραφή: Σάβ 14 Μάιος 2016, 14:37
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ (Καισαριανή)
Has thanked: 24 times
Been thanked: 174 times
Επικοινωνία:
Status: Χωρίς σύνδεση

Re: Αυτός που έχει μια συλλογή πρέπει να πουλήσει με το ζόρι;

#9

Δημοσίευση από dony » Κυρ 12 Φεβ 2017, 20:13

@telonio: Μάριε, δεν αρπάχτηκα - κουβέντα κάνουμε κι απλά είπα να μιλήσουμε συγκεκριμένα καθώς συμμετείχα κι εγώ στο επίμαχο topic! Αν δεν μπορείς να postάρεις στην κατηγορία μου, τότε φταίει αυτό ο σατανικός τύπος που έφτιαξε το forum - εγώ το μόνο που κάνω είναι να μπαίνω και να postάρω τα δικά μου θέματα!

@ametakis: Γενικά συμφωνώ σε όλα όσα γράφεις. Κι αυτό γιατί εσύ πουλάς, κινείται το πράγμα - εγώ βασικά την στασιμότητα της ντουλάπας δεν αντέχω! Το θέμα με τις τιμές είναι μια ολόκληρη ιστορία και πιστεύω ότι θα ήταν λειτούργημα εάν έστω και με κριτήριο τις δημοπρασίες στο ebay κάποιος έφτιαχνε έναν πίνακα που να αναφέρει πόσο πάνω-κάτω κοστίζουν τα δημοφιλή έστω μηχανάκια. Για τις σταυροφορίες κατά των πωλητών που πουλάνε ακριβά που οργανώνονται από ανθρώπους οι οποίοι στη συνέχεια έκαναν τα ίδια, καλύτερα να μη μιλήσω...

@mastergr: Δημήτρη, θα σε πάρω αύριο το πρωί. Προτείνω να καταργήσεις το πρώτο παράθυρο με το chat γιατί τελικά μπερδεύει τους πάντες! :hammer:

Να πω το εξής, πάντως. Κάποια φορά, πριν από πολλά χρόνια (20;), ήμουν στο σπίτι ενός φίλου που συνέχεια αγόραζε-πούλαγε ηλεκτρονικά κλπ και του είπα ότι έψαχνα για ενισχυτή (για στερεοφωνικό). Μου είπε "περίμενε" και μετά από 2 λεπτά εμφανίστηκε με έναν ενισχυτή Technics ο οποίος ήταν πολύ παραπάνω απ' αυτό που έψαχνα. "Πάρε", μου είπε. Του είπα ότι τον ευχαριστώ, αλλά δεν έχω χρήματα για τέτοιον ενισχυτή. "Δεν θέλω χρήματα", μου είπε, "σου τον χαρίζω". Τον ρώτησα γιατί να κάνει κάτι τέτοιο και μου απάντησε μέσες-άκρες ότι αν έχει στην κατοχή του κάτι που δεν το χρησιμοποιεί, αισθάνεται πολύ καλύτερα και του φαίνεται πολύ πιο λογικό να το δώσει σε κάποιον που το χρειάζεται και θα το χρησιμοποιήσει. Από τότε αυτό μου έμεινε και προσπαθώ σε κάθε ευκαιρία που μου δίνεται να το κάνω κι εγώ και, δεν θα πω ψέματα, έχω γνωρίσει κι άλλα άτομα στην ρετροκοινότητα που το κάνουν (ο mastergr μου έχει δώσει δεκάδες πράγματα, ο telonio μου έδωσε πριν λίγο καιρό μια κάρτα γραφικών). Αυτό που θέλω να πω, είναι ότι επειδή τα αγαπάω (όσο αυτό είναι δυνατό, μιας και αναφερόμαστε σε αντικείμενα) τα παλιά τα μηχανάκια, θέλω να τα βλέπω να πηγαίνουν στα χέρια ανθρώπων που θα τα αγαπήσουν εξίσου ή και περισσότερο. Και είναι πραγματικά κρίμα να στοιβάζονται σε πατάρια και ντουλάπες. Άποψή μου απλά, τίποτα παραπάνω - ίσως και κομμάτι της κοσμοθεωρίας μου αν θέλετε. Όπως έγραψα και νωρίτερα, δεν έχω το δικαίωμα να επέμβω ουσιαστικά στο τι κάνει κάποιος με τα πράγματα που του ανήκουν έτσι κι αλλιώς!
We sold our soul for Rock n' Roll
Retro-νέα, παρουσιάσεις και δοκιμές: > dony.gr <

Άβαταρ μέλους
mike
βρρουυυυυμμμμ...
βρρουυυυυμμμμ...
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: Δευ 23 Μάιος 2016, 22:54
Been thanked: 1 time
Status: Χωρίς σύνδεση

Re: Αυτός που έχει μια συλλογή πρέπει να πουλήσει με το ζόρι;

#10

Δημοσίευση από mike » Δευ 13 Φεβ 2017, 15:46

dony έγραψε:
Κυρ 12 Φεβ 2017, 11:30
Και όχι, δεν είναι συλλέκτες και σου ζητώ συγγνώμη, αλλά ούτε κι εσύ νομίζω πως είσαι: δεν γίνεσαι συλλέκτης με 10 υπολογιστές (εκ των οποίων οι 5 ίδιοι), αλλά με 300 υπολογιστές ή με 500 υπολογιστές. Αν έχεις 5 κομμάτια από κάθε μοντέλο Amiga απλά στοκάρεις χωρίς να το ξέρεις!
οχι φιλε καλλιστα μπορει καποιος να σου πει "εγω ειμαι συλλεκτης μονο amiga", οποτε καλα κανει και εχει 5 ιδιους υπολογιστες.

Άβαταρ μέλους
dony
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1240
Εγγραφή: Σάβ 14 Μάιος 2016, 14:37
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ (Καισαριανή)
Has thanked: 24 times
Been thanked: 174 times
Επικοινωνία:
Status: Χωρίς σύνδεση

Re: Αυτός που έχει μια συλλογή πρέπει να πουλήσει με το ζόρι;

#11

Δημοσίευση από dony » Δευ 13 Φεβ 2017, 16:12

mike έγραψε:
Δευ 13 Φεβ 2017, 15:46
dony έγραψε:
Κυρ 12 Φεβ 2017, 11:30
Και όχι, δεν είναι συλλέκτες και σου ζητώ συγγνώμη, αλλά ούτε κι εσύ νομίζω πως είσαι: δεν γίνεσαι συλλέκτης με 10 υπολογιστές (εκ των οποίων οι 5 ίδιοι), αλλά με 300 υπολογιστές ή με 500 υπολογιστές. Αν έχεις 5 κομμάτια από κάθε μοντέλο Amiga απλά στοκάρεις χωρίς να το ξέρεις!
οχι φιλε καλλιστα μπορει καποιος να σου πει "εγω ειμαι συλλεκτης μονο amiga", οποτε καλα κανει και εχει 5 ιδιους υπολογιστες.
Για κάτσε να δοκιμάσω αν μπορώ να κάνω ban ως moderator... :edogel:
We sold our soul for Rock n' Roll
Retro-νέα, παρουσιάσεις και δοκιμές: > dony.gr <

Άβαταρ μέλους
telonio.
Μην Σταματάτε
Μην Σταματάτε
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: Δευ 13 Φεβ 2017, 20:09
Τοποθεσία: Άλιμος
Been thanked: 1 time
Επικοινωνία:
Status: Χωρίς σύνδεση

Re: Αυτός που έχει μια συλλογή πρέπει να πουλήσει με το ζόρι;

#12

Δημοσίευση από telonio. » Δευ 13 Φεβ 2017, 20:36

dony έγραψε:
Κυρ 12 Φεβ 2017, 20:13
@telonio: Μάριε, δεν αρπάχτηκα - κουβέντα κάνουμε κι απλά είπα να μιλήσουμε συγκεκριμένα καθώς συμμετείχα κι εγώ στο επίμαχο topic! Αν δεν μπορείς να postάρεις στην κατηγορία μου, τότε φταίει αυτό ο σατανικός τύπος που έφτιαξε το forum - εγώ το μόνο που κάνω είναι να μπαίνω και να postάρω τα δικά μου θέματα!
Αυτό μας έλειπε αγαπητέ μου φίλε να εκνευριζόμαστε για τα retro. Ο "σατανικός" τύπος με έφτιαξε πάντως και μπορώ να κάνω post, συνεπώς "καλός" τύπος είναι. ;)

Απάντηση