Βοήθεια για νέα και σταθερά μέλη

.Για να μπορείτε να στείλετε προσωπικά μηνύματα.... πρέπει πρώτα να κάνετε 1 Post!
.Όταν βάζετε νέες αγγελίες προσθέστε στην περιγραφή του topic την λέξη[ΠΩΛΗΣΗ] ή [ΖΗΤΗΣΗ]
.Το forum μπορείτε πια να το βλέπετε και από το κινητό σας μέσα από την εφαρμογή TAPATALK.
.Γίνονται επισκευές και Recap σε ΟΛΑ τα Commodore,Atari,Spectrum και Amstrad κατόπιν συνεννόησης.

[ΕΡΩΤΗΣΗ] AtaPI εσωτερικό για ST/SEFM/STE

Atari XL,ST,STE,STFM,TT.....
Άβαταρ μέλους
MasterGR
Admin
Admin
Δημοσιεύσεις: 590
Εγγραφή: Τετ 11 Μάιος 2016, 21:41
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Has thanked: 197 times
Been thanked: 25 times
Επικοινωνία:
Status: Χωρίς σύνδεση

[ΕΡΩΤΗΣΗ] AtaPI εσωτερικό για ST/SEFM/STE

#1

Δημοσίευση από MasterGR » Τετ 04 Οκτ 2017, 18:25

AtaPI εσωτερικό για ST/SEFM/STE


Από τον Ιούλιο δουλεύω ενα νέο project το AtaPi είναι το αντίστοιχο τού
http://www.retro4fun.gr/pbb/viewtopic.php?f=16&t=464 AmiPi..
πριν φτάσω στο τελικό προϊόν καλό είναι να ξέρω τι ανταπόκριση θα έχει
που θα καθορίσει το κόστος και την ποσότητα (κομμάτια)
Το AtaPi θα δουλεύει με raspberry 2 & 3.
έτσι λοιπόn ΕΡΩΤΗΣΗ ενδιαφέρει αρκετούς ένα τέτοιο project?


We make papades.. in any color!!
ALL THE OTHERS MAKE ONLY NUNS!

Άβαταρ μέλους
dimfil
Δεν με πιάνει κανείς
Δεν με πιάνει κανείς
Δημοσιεύσεις: 109
Εγγραφή: Δευ 14 Νοέμ 2016, 21:52
Status: Χωρίς σύνδεση

Re: [ΕΡΩΤΗΣΗ] AtaPI εσωτερικό για ST/SEFM/STE

#2

Δημοσίευση από dimfil » Τετ 04 Οκτ 2017, 22:26

Για μια external version θα ενδιαφερόμουν. Θα το χρησιμοποιούσα κυρίως για ανάγνωση/εγγραφή images από/προς πραγματικές δισκέτες.

Άβαταρ μέλους
MasterGR
Admin
Admin
Δημοσιεύσεις: 590
Εγγραφή: Τετ 11 Μάιος 2016, 21:41
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Has thanked: 197 times
Been thanked: 25 times
Επικοινωνία:
Status: Χωρίς σύνδεση

Re: [ΕΡΩΤΗΣΗ] AtaPI εσωτερικό για ST/SEFM/STE

#3

Δημοσίευση από MasterGR » Τετ 04 Οκτ 2017, 23:23

Μαζί σου .. αλλά δεν μπορώ να βρω πουθενά τα din (βύσματα) για την πόρτα του εξωτερικού drive!!
We make papades.. in any color!!
ALL THE OTHERS MAKE ONLY NUNS!

Άβαταρ μέλους
dimfil
Δεν με πιάνει κανείς
Δεν με πιάνει κανείς
Δημοσιεύσεις: 109
Εγγραφή: Δευ 14 Νοέμ 2016, 21:52
Status: Χωρίς σύνδεση

Re: [ΕΡΩΤΗΣΗ] AtaPI εσωτερικό για ST/SEFM/STE

#4

Δημοσίευση από dimfil » Πέμ 05 Οκτ 2017, 09:36

MasterGR έγραψε:
Τετ 04 Οκτ 2017, 23:23
Μαζί σου .. αλλά δεν μπορώ να βρω πουθενά τα din (βύσματα) για την πόρτα του εξωτερικού drive!!
Ναι ρε γαμώτο, καταλαβαίνω...
Στη δική μου χρήση δεν με πολυενδιαφερει ως εσωτερικό. Αυτό φυσικά δεν μειώνει σε τίποτα τη χρηστικότητα του AtaPi. Εννοείται ότι θα πάρω ένα γιατί τα φλοππυ αργά ή γρήγορα θα μας αφήσουν χρόνους.
Εμένα λοιπόν να με υπολογίζεις. Αν καταφέρω και βρω κανένα βύσμα από παλιό εξωτερικό φλοππυ, θα με "φτιάξεις" με external version;

Άβαταρ μέλους
dony
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1240
Εγγραφή: Σάβ 14 Μάιος 2016, 14:37
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ (Καισαριανή)
Has thanked: 24 times
Been thanked: 174 times
Επικοινωνία:
Status: Χωρίς σύνδεση

Re: [ΕΡΩΤΗΣΗ] AtaPI εσωτερικό για ST/SEFM/STE

#5

Δημοσίευση από dony » Πέμ 05 Οκτ 2017, 12:23

Δημήτρη, κι εμένα ως εξατερικό θα με ενδιέφερε. Αν και, λόγω της ευκολίας στην εγγραφή δισκετών για τον ST, νομίζω ότι αυτό που μας καίει πραγματικά είναι ένας σκληρός δίσκος, CF ή SD κάρτα ή κάτι παρόμοιο. Νομίζω ότι υπάρχει κάποιο τέτοιο project και μάλιστα ιδιαίτερα φθηνό - αν θυμάμαι είχε φτιάξει κάτι αντίστοιχο ο SinistarGR κάποτε (καλά, μη βαράς!)...
We sold our soul for Rock n' Roll
Retro-νέα, παρουσιάσεις και δοκιμές: > dony.gr <

Άβαταρ μέλους
dimfil
Δεν με πιάνει κανείς
Δεν με πιάνει κανείς
Δημοσιεύσεις: 109
Εγγραφή: Δευ 14 Νοέμ 2016, 21:52
Status: Χωρίς σύνδεση

Re: [ΕΡΩΤΗΣΗ] AtaPI εσωτερικό για ST/SEFM/STE

#6

Δημοσίευση από dimfil » Πέμ 05 Οκτ 2017, 13:14

dony έγραψε:
Πέμ 05 Οκτ 2017, 12:23
Δημήτρη, κι εμένα ως εξατερικό θα με ενδιέφερε. Αν και, λόγω της ευκολίας στην εγγραφή δισκετών για τον ST, νομίζω ότι αυτό που μας καίει πραγματικά είναι ένας σκληρός δίσκος, CF ή SD κάρτα ή κάτι παρόμοιο. Νομίζω ότι υπάρχει κάποιο τέτοιο project και μάλιστα ιδιαίτερα φθηνό - αν θυμάμαι είχε φτιάξει κάτι αντίστοιχο ο SinistarGR κάποτε (καλά, μη βαράς!)...
Πάνο, όταν υπάρχουν στην αγορά ένα ultrasatan και ένα gigafile τότε οτιδήποτε άλλο είναι δύσκολο να τα ανταγωνιστεί. Θα μπορούσε ενδεχομένως κάποιος να φτιάξει οικονομότερες εκδόσεις τους, αλλά δύσκολα θα έριχνε σημαντικά το κόστος για να τα χτυπήσει.
Μόνη εναλλακτική κατασκευή θα έλεγα είναι κάποιο ide interface όπου ήδη "παίζει" το monster αλλά σαφώς ο κόσμος θα περίμενε και άλλη υλοποίηση.

Νομίζω ότι η κατεύθυνση τιυ Δημήτρη είναι σωστή. Το gotek πουλάει καλά, άρα υπάρχει κοινό. Μένει μόνο να κατασκευαστεί ένα πρωτότυπο AtaPi και να φανεί στην πράξη η ανωτερότητά του.

athensnet
Πήρα τ'απάνω μου
Πήρα τ'απάνω μου
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Δευ 25 Σεπ 2017, 15:37
Status: Χωρίς σύνδεση

Re: [ΕΡΩΤΗΣΗ] AtaPI εσωτερικό για ST/SEFM/STE

#7

Δημοσίευση από athensnet » Πέμ 05 Οκτ 2017, 16:05

Δημητρη εγω θεωρω οτι η εσωτερικη εκδοση θα με ενδιεφερε πρωτα και σε δευτερη φαση αν μπορεις και η εξωτερικη ( εχω και βυσμα/adapter). Κατα τα αλλα κατοχος των cosmosex , microcosmos, monster αλλα και ενος asci σκληρο με δυο δισκους αλλα και του gotec μια υλοποιηση σαν το amipi την βρισκω απαραιτητη. Πραγματικα η ευκολια του interface σε σχεση με το gotec το κανει για εμενα επιθυμητο. Τι εγινε με το amipi για την 1200? Το raspberryτο εχω ηδη.

Άβαταρ μέλους
MasterGR
Admin
Admin
Δημοσιεύσεις: 590
Εγγραφή: Τετ 11 Μάιος 2016, 21:41
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Has thanked: 197 times
Been thanked: 25 times
Επικοινωνία:
Status: Χωρίς σύνδεση

Re: [ΕΡΩΤΗΣΗ] AtaPI εσωτερικό για ST/SEFM/STE

#8

Δημοσίευση από MasterGR » Παρ 06 Οκτ 2017, 15:42

ΟΚ
το εσωτερική με το εξωτερική είναι πολύ κοντά.. όσοι έχουν εξωτερικούς floppy driver connectors θα κάνουμε χρήση αυτούς,
στο εμπόριο δεν μπόρεσα να βρω..αν πάλι έχει δει κάποιος κάτι ας το πει

Γιάννη είναι έτοιμη η Α1200-Α600 version στείλε μου το raspberry να σου σου στείλω έτοιμη την συσκευή
We make papades.. in any color!!
ALL THE OTHERS MAKE ONLY NUNS!

Άβαταρ μέλους
dony
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1240
Εγγραφή: Σάβ 14 Μάιος 2016, 14:37
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ (Καισαριανή)
Has thanked: 24 times
Been thanked: 174 times
Επικοινωνία:
Status: Χωρίς σύνδεση

Re: [ΕΡΩΤΗΣΗ] AtaPI εσωτερικό για ST/SEFM/STE

#9

Δημοσίευση από dony » Παρ 06 Οκτ 2017, 23:06

dimfil έγραψε:
Πέμ 05 Οκτ 2017, 13:14
Πάνο, όταν υπάρχουν στην αγορά ένα ultrasatan και ένα gigafile τότε οτιδήποτε άλλο είναι δύσκολο να τα ανταγωνιστεί. Θα μπορούσε ενδεχομένως κάποιος να φτιάξει οικονομότερες εκδόσεις τους, αλλά δύσκολα θα έριχνε σημαντικά το κόστος για να τα χτυπήσει.
Χμ, αυτό είναι το θέμα: ο Χρήστος μου είχε μιλήσει για έναν controller με πάρα πολύ χαμηλό κόστος, της τάξεως των 25-40€ ο οποίος έμπαινε εσωτερικά. Τα ultrasatan και gigafile ξεκινάνε από 80€+καλώδια+cases+ταχυδρομικά+τον Hard disk driver στο τέλος. Μιλάμε για τεράστια διαφορά, αλλιώς δεν θα το συζητούσα...
We sold our soul for Rock n' Roll
Retro-νέα, παρουσιάσεις και δοκιμές: > dony.gr <

Άβαταρ μέλους
dimfil
Δεν με πιάνει κανείς
Δεν με πιάνει κανείς
Δημοσιεύσεις: 109
Εγγραφή: Δευ 14 Νοέμ 2016, 21:52
Status: Χωρίς σύνδεση

Re: [ΕΡΩΤΗΣΗ] AtaPI εσωτερικό για ST/SEFM/STE

#10

Δημοσίευση από dimfil » Σάβ 07 Οκτ 2017, 09:56

dony έγραψε:
Παρ 06 Οκτ 2017, 23:06
dimfil έγραψε:
Πέμ 05 Οκτ 2017, 13:14
Πάνο, όταν υπάρχουν στην αγορά ένα ultrasatan και ένα gigafile τότε οτιδήποτε άλλο είναι δύσκολο να τα ανταγωνιστεί. Θα μπορούσε ενδεχομένως κάποιος να φτιάξει οικονομότερες εκδόσεις τους, αλλά δύσκολα θα έριχνε σημαντικά το κόστος για να τα χτυπήσει.
Χμ, αυτό είναι το θέμα: ο Χρήστος μου είχε μιλήσει για έναν controller με πάρα πολύ χαμηλό κόστος, της τάξεως των 25-40€ ο οποίος έμπαινε εσωτερικά. Τα ultrasatan και gigafile ξεκινάνε από 80€+καλώδια+cases+ταχυδρομικά+τον Hard disk driver στο τέλος. Μιλάμε για τεράστια διαφορά, αλλιώς δεν θα το συζητούσα...
Ίσως πρόκειται για κάποιον ide controller. Ο Putnik παρουσιάζει ένα τέτοιο project. Μόνο αυτό θα μπορούσε να κατέβει σε κόστος σχετικά χαμηλά.

athensnet
Πήρα τ'απάνω μου
Πήρα τ'απάνω μου
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Δευ 25 Σεπ 2017, 15:37
Status: Χωρίς σύνδεση

Re: [ΕΡΩΤΗΣΗ] AtaPI εσωτερικό για ST/SEFM/STE

#11

Δημοσίευση από athensnet » Σάβ 07 Οκτ 2017, 17:39

Το μόνο σε IDE αυτή την στιγμη είναι η προηγούμενη έκδοση του monster από τον Alan Hourihanes στη σελίδα :http://www.fairlite.co.uk/AtariKit//ide/ide.html που μάλλον το έχει ξεχάσει να το κατεβάσει γιατί όταν του ζήτησα να επιδιορθώσει το δικο μου μου απάντησε ότι δεν έχει πια εξαρτήματα.
Υπήρχε και κάποιος άλλος από Γαλλία αν θυμάμαι καλά που τον είχε αντιγράψει αλλά είχε προβλήματα και δεν μπορώ να τον βρώ πιά.

Άβαταρ μέλους
dony
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1240
Εγγραφή: Σάβ 14 Μάιος 2016, 14:37
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ (Καισαριανή)
Has thanked: 24 times
Been thanked: 174 times
Επικοινωνία:
Status: Χωρίς σύνδεση

Re: [ΕΡΩΤΗΣΗ] AtaPI εσωτερικό για ST/SEFM/STE

#12

Δημοσίευση από dony » Σάβ 07 Οκτ 2017, 18:42

athensnet έγραψε:
Σάβ 07 Οκτ 2017, 17:39
Το μόνο σε IDE αυτή την στιγμη είναι η προηγούμενη έκδοση του monster από τον Alan Hourihanes στη σελίδα :http://www.fairlite.co.uk/AtariKit//ide/ide.html που μάλλον το έχει ξεχάσει να το κατεβάσει γιατί όταν του ζήτησα να επιδιορθώσει το δικο μου μου απάντησε ότι δεν έχει πια εξαρτήματα.
Υπήρχε και κάποιος άλλος από Γαλλία αν θυμάμαι καλά που τον είχε αντιγράψει αλλά είχε προβλήματα και δεν μπορώ να τον βρώ πιά.
Μπορεί όντως να είναι αυτός! Σε ευχαριστώ πολύ, Γιάννη! :bravo:
We sold our soul for Rock n' Roll
Retro-νέα, παρουσιάσεις και δοκιμές: > dony.gr <

Απάντηση