Βοήθεια για νέα και σταθερά μέλη

.Για να μπορείτε να στείλετε προσωπικά μηνύματα.... πρέπει πρώτα να κάνετε 1 Post!
.Όταν βάζετε νέες αγγελίες προσθέστε στην περιγραφή του topic την λέξη[ΠΩΛΗΣΗ] ή [ΖΗΤΗΣΗ]
.Το forum μπορείτε πια να το βλέπετε και από το κινητό σας μέσα από την εφαρμογή TAPATALK.
.Γίνονται επισκευές και Recap σε ΟΛΑ τα Commodore,Atari,Spectrum και Amstrad κατόπιν συνεννόησης.

[ΕΡΩΤΗΣΗ] AtaPI εσωτερικό για ST/SEFM/STE

Atari XL,ST,STE,STFM,TT.....
athensnet
Πήρα τ'απάνω μου
Πήρα τ'απάνω μου
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Δευ 25 Σεπ 2017, 15:37
Status: Χωρίς σύνδεση

Re: [ΕΡΩΤΗΣΗ] AtaPI εσωτερικό για ST/SEFM/STE

#13

Δημοσίευση από athensnet » Σάβ 07 Οκτ 2017, 18:46

Welcome γραψτου πρωτα ενα μαιλ γιατι μπορει το paypal για πληρωμη να δουλευει αλλα το βρισκω χλωμο να τα φτιαχνει ακομη αφου πουλαει τωρα το monster ( δυστυχως στα 80€)



Άβαταρ μέλους
dony
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1240
Εγγραφή: Σάβ 14 Μάιος 2016, 14:37
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ (Καισαριανή)
Has thanked: 24 times
Been thanked: 174 times
Επικοινωνία:
Status: Χωρίς σύνδεση

Re: [ΕΡΩΤΗΣΗ] AtaPI εσωτερικό για ST/SEFM/STE

#14

Δημοσίευση από dony » Κυρ 08 Οκτ 2017, 12:56

athensnet έγραψε:
Σάβ 07 Οκτ 2017, 18:46
Welcome γραψτου πρωτα ενα μαιλ γιατι μπορει το paypal για πληρωμη να δουλευει αλλα το βρισκω χλωμο να τα φτιαχνει ακομη αφου πουλαει τωρα το monster ( δυστυχως στα 80€)
Τέλεια, αυτό θα κάνω. Αφού βέβαια καταφέρω να ξεπληρώσω τον STE στον Δημήτρη! :moneyisback:
We sold our soul for Rock n' Roll
Retro-νέα, παρουσιάσεις και δοκιμές: > dony.gr <

Άβαταρ μέλους
dimfil
Δεν με πιάνει κανείς
Δεν με πιάνει κανείς
Δημοσιεύσεις: 109
Εγγραφή: Δευ 14 Νοέμ 2016, 21:52
Status: Χωρίς σύνδεση

Re: [ΕΡΩΤΗΣΗ] AtaPI εσωτερικό για ST/SEFM/STE

#15

Δημοσίευση από dimfil » Κυρ 08 Οκτ 2017, 13:40

dony έγραψε:
Κυρ 08 Οκτ 2017, 12:56
athensnet έγραψε:
Σάβ 07 Οκτ 2017, 18:46
Welcome γραψτου πρωτα ενα μαιλ γιατι μπορει το paypal για πληρωμη να δουλευει αλλα το βρισκω χλωμο να τα φτιαχνει ακομη αφου πουλαει τωρα το monster ( δυστυχως στα 80€)
Τέλεια, αυτό θα κάνω. Αφού βέβαια καταφέρω να ξεπληρώσω τον STE στον Δημήτρη! :moneyisback:
Είπαμε, αυτά θα τα βρούμε... No worries...

Όσον αφορά το άλλο που λες, γνώμη μου είναι να μην ασχοληθείς ιδιαίτερα. Σε αυτά τα λεφτά (εντάξει λίγο παραπάνω) το ultrasatan είναι μακράν καλύτερη λύση. Εξωτερικό και δουλεύει out of the box χωρίς καμία επέμβαση στο εσωτερικό!

Μην πας να γλιτώσεις ένα εικοσάρικο και σου βγει ξινό αν κάνεις ζημιά...
Άκου τι σου λέω γιατί το μηχάνημα είναι "χαρτί" και είναι κρίμα να γίνει μαλακία...

Κατά τα άλλα, divmmc να παραγγείλω ή δεν το βλέπεις να γίνεται δουλειά με αυτό που είπαμε :D

athensnet
Πήρα τ'απάνω μου
Πήρα τ'απάνω μου
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Δευ 25 Σεπ 2017, 15:37
Status: Χωρίς σύνδεση

Re: [ΕΡΩΤΗΣΗ] AtaPI εσωτερικό για ST/SEFM/STE

#16

Δημοσίευση από athensnet » Κυρ 08 Οκτ 2017, 21:09

Δημήτρη με το παλιό ναι υπάρχει περίπτωση να γίνει ζημιά, εγώ δεν έκανα ζημιά στον STE αλλά μάλλον στον αντάπτορα. Με το Monster δεν υπάρχει πρόβλημα καθαρές δουλειές.
ΑΛΛΑ Πανο σε αυτα τα λεφτά παίρνεις το ultrasatan και καθαρίζεις όπως σου λέει ο Δημήτρης.
Να τολμήσω μία πρόταση διαθέτω το microcosmos από τον δημιουργό του ultrasatan jookie για ανταλλαγή με κάτι από IDE για AMIGA 500.
Αν ανδιαφέρεσαι μου λές σε PM.

Άβαταρ μέλους
dony
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1240
Εγγραφή: Σάβ 14 Μάιος 2016, 14:37
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ (Καισαριανή)
Has thanked: 24 times
Been thanked: 174 times
Επικοινωνία:
Status: Χωρίς σύνδεση

Re: [ΕΡΩΤΗΣΗ] AtaPI εσωτερικό για ST/SEFM/STE

#17

Δημοσίευση από dony » Δευ 09 Οκτ 2017, 13:44

dimfil έγραψε:
Κυρ 08 Οκτ 2017, 13:40
dony έγραψε:
Κυρ 08 Οκτ 2017, 12:56
athensnet έγραψε:
Σάβ 07 Οκτ 2017, 18:46
Welcome γραψτου πρωτα ενα μαιλ γιατι μπορει το paypal για πληρωμη να δουλευει αλλα το βρισκω χλωμο να τα φτιαχνει ακομη αφου πουλαει τωρα το monster ( δυστυχως στα 80€)
Τέλεια, αυτό θα κάνω. Αφού βέβαια καταφέρω να ξεπληρώσω τον STE στον Δημήτρη! :moneyisback:
Είπαμε, αυτά θα τα βρούμε... No worries...

Όσον αφορά το άλλο που λες, γνώμη μου είναι να μην ασχοληθείς ιδιαίτερα. Σε αυτά τα λεφτά (εντάξει λίγο παραπάνω) το ultrasatan είναι μακράν καλύτερη λύση. Εξωτερικό και δουλεύει out of the box χωρίς καμία επέμβαση στο εσωτερικό!

Μην πας να γλιτώσεις ένα εικοσάρικο και σου βγει ξινό αν κάνεις ζημιά...
Άκου τι σου λέω γιατί το μηχάνημα είναι "χαρτί" και είναι κρίμα να γίνει μαλακία...

Κατά τα άλλα, divmmc να παραγγείλω ή δεν το βλέπεις να γίνεται δουλειά με αυτό που είπαμε :D
Δεκτόν, ακολουθώ τυφλά τις συμβουλές τις δικές σου και του Γιάννη καθώς η δική μου εμπειρία είναι από τα 80s, οπότε...

DivMMC δεν θα σου πρότεινα να πάρεις: συνιστώ ανεπιφύλακτα AYTO το οποίο και πολύ φθηνότερο είναι και επιτρέπει (στην V2) την αποθήκευση snapshots, κάτι που δεν μπορεί να κάνει κανένα άλλο αντίστοιχο interface μέχρι σήμερα απ' όσο γνωρίζω...

Α, και εννοείται, προχωράμε κανονικά - μην ανησυχείς!
athensnet έγραψε: Δημήτρη με το παλιό ναι υπάρχει περίπτωση να γίνει ζημιά, εγώ δεν έκανα ζημιά στον STE αλλά μάλλον στον αντάπτορα. Με το Monster δεν υπάρχει πρόβλημα καθαρές δουλειές.
ΑΛΛΑ Πανο σε αυτα τα λεφτά παίρνεις το ultrasatan και καθαρίζεις όπως σου λέει ο Δημήτρης.
Να τολμήσω μία πρόταση διαθέτω το microcosmos από τον δημιουργό του ultrasatan jookie για ανταλλαγή με κάτι από IDE για AMIGA 500.
Αν ανδιαφέρεσαι μου λές σε PM.
Γιάννη, δυστυχώς δεν νομίζω ότι έχω κάτι σχετικό να σου δώσω: από Α500 έχω περισσευούμενη μόνο μια... Α500 (!) που δουλεύει κανονικά πέραν του πληκτρολογίου που τα έχει φτύσει. IDE controller έχω μόνο επάνω στον HC508, πουθενά αλλού... :(
We sold our soul for Rock n' Roll
Retro-νέα, παρουσιάσεις και δοκιμές: > dony.gr <

Άβαταρ μέλους
dimfil
Δεν με πιάνει κανείς
Δεν με πιάνει κανείς
Δημοσιεύσεις: 109
Εγγραφή: Δευ 14 Νοέμ 2016, 21:52
Status: Χωρίς σύνδεση

Re: [ΕΡΩΤΗΣΗ] AtaPI εσωτερικό για ST/SEFM/STE

#18

Δημοσίευση από dimfil » Τρί 10 Οκτ 2017, 09:18

MasterGR έγραψε:
Τετ 04 Οκτ 2017, 23:23
Μαζί σου .. αλλά δεν μπορώ να βρω πουθενά τα din (βύσματα) για την πόρτα του εξωτερικού drive!!
Βλέπω ότι ο exxos έχει διαθέσιμα. Μπορείς να καβατζώσεις μερικά να σου βρίσκονται...
https://www.exxoshost.co.uk/atari/last/storenew/

kafgee
Noob
Noob
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Πέμ 07 Δεκ 2017, 16:15
Status: Χωρίς σύνδεση

Re: [ΕΡΩΤΗΣΗ] AtaPI εσωτερικό για ST/SEFM/STE

#19

Δημοσίευση από kafgee » Τετ 17 Ιαν 2018, 19:37

με ενδιαφέρει εσωτερικό για STE

Απάντηση