Βοήθεια για νέα και σταθερά μέλη

.Για να μπορείτε να στείλετε προσωπικά μηνύματα.... πρέπει πρώτα να κάνετε 1 Post!
.Όταν βάζετε νέες αγγελίες προσθέστε στην περιγραφή του topic την λέξη[ΠΩΛΗΣΗ] ή [ΖΗΤΗΣΗ]
.Το forum μπορείτε πια να το βλέπετε και από το κινητό σας μέσα από την εφαρμογή TAPATALK.
.Γίνονται επισκευές και Recap σε ΟΛΑ τα Commodore,Atari,Spectrum και Amstrad κατόπιν συνεννόησης.

[ΖΗΤΗΣΗ] Laptop με floppy drive

Παλιοί & Συνχρονοι Υπολογιστές PC
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
dimfil
Δεν με πιάνει κανείς
Δεν με πιάνει κανείς
Δημοσιεύσεις: 109
Εγγραφή: Δευ 14 Νοέμ 2016, 21:52
Status: Χωρίς σύνδεση

[ΖΗΤΗΣΗ] Laptop με floppy drive

#1

Δημοσίευση από dimfil » Κυρ 05 Φεβ 2017, 19:36

Αγαπητοί φίλοι, μιας και πρόσφατα απέκτησα έναν Atari Ste, ψάχνω να βρω τρόπο για την εύκολη εγγραφή δισκετών στο σπίτι χωρίς να χρειάζεται να αγγαρεύω κάθε λίγο φίλους και γνωστούς!
Δεν διαθέτω παλιό pc ούτε και περισσεύει χώρος για να βάλω ένα στο γραφείο, οπότε λύση θεωρώ οτι θα είναι ένα Laptop το οποίο θα χρησιμοποιηθεί για "καταδρομικές" εγγραφές : κατεβάζω από ντουλάπα, γράφω δισκέτες, ξανανεβάζω σε ντουλάπα!

Οπότε, ψάχνω για ένα Laptop που να διαθέτει οπωσδήποτε εσωτερικό φλοππυ (το usb floppy ως γνωστόν δεν κάνει για εγγραφές atari st). Η κατάσταση της μπαταρίας φυσικά δεν με ενδιαφέρει, αρκεί να υπάρχει τροφοδοτικό για να μην ψάχνω ένα...
Επίσης, έχω (όπως γνωρίζουν οι περισσότεροι εδώ) ένα κόλλημα με την εξωτερική εμφάνιση και κατάσταση των μηχανημάτων που αποκτώ. Οπότε ψάχνω κατι αξιοπρεπές και αποκλείονται τα "χρέπια".
Τέλος, λόγω της τεράστιας εκτίμησης και εμπιστοσύνης που τρέφω για τα Thinkpads της ibm/lenovo, ένα μοντέλο παλιό από τη σειρά αυτή πχ t20, t21, t23 θα ήταν ευχής έργο και θα προτιμηθεί ακόμα και αν μου κοστίσει κάτι παραπάνω...

Δεν ανεβάζω αγγελία αλλού. Μόνο εδώ και αν βρεθεί κάτι καλώς. Παρακαλώ μην μου δώσετε links για αγγελίες πώλησης σε άλλα σημεία. Θα μπορούσα από μόνος μου να αναζητήσω κάτι σε άλλα ελληνικά φορουμς που είναι γεμάτα απο τυπάκια που στοκαρουν αβέρτα στις αποθήκες τους ενα σωρό μηχανήματα για αξιοποίηση όταν παρουσιαστεί ευκαιρία για πώληση, αλλά επειδή είμαι κάθετα αντίθετος σε τέτοιες τακτικές δεν πρόκειται να γίνω ένα ακόμη "θύμα" τους.

Ευχαριστώ για το χρόνο σας. Περιμένω προσφορές.



Άβαταρ μέλους
kokkiklhs
βρρουυυυυμμμμ...
βρρουυυυυμμμμ...
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: Τρί 17 Μάιος 2016, 13:47
Status: Χωρίς σύνδεση

Re: [ΖΗΤΗΣΗ] Laptop με floppy drive

#2

Δημοσίευση από kokkiklhs » Κυρ 05 Φεβ 2017, 21:14

dimfil έγραψε:το usb floppy ως γνωστόν δεν κάνει για εγγραφές atari st
Μέγα λάθος!! Εγώ με ένα εξωτερικό USB Panasonic και το STDISK έγραψα ωραιότατες δισκετούλες από images για τον ST... το μόνο "μείον" είναι ότι δε θα σου γράψει άλλα formats πέρα από τα κλασικά 720k, αλλά δεν είμαι σίγουρος ότι τα "περίεργα" (π.χ. 800k) υποστηρίζονται πλήρως από ένα laptop με εσωτερικό controller...
Τα "ως γνωστόν" είναι οι διάφορες σαχλαμάρες που κυκλοφορούν ανεύθυνα στο διαδίκτυο και επηρεάζεται όποιος τις διαβάζει, υπάρχει μια περίπτωση ΚΑΠΟΙΑ USB να μην παίζουν, όπως όμως υπάρχει πιθανότατα και μια περίπτωση κάποια ενσωματωμένα controllers να κάνουν κόλπα!!
Βρες ένα USB σε πρώτη φάση και κάνε μια δοκιμή...
Το STDISK (είναι για DOS, εύκολο όμως στη χρήση) θα το βρεις εδώ:
http://www.8hz.com/stdisk/page.html
:geek:

Άβαταρ μέλους
dimfil
Δεν με πιάνει κανείς
Δεν με πιάνει κανείς
Δημοσιεύσεις: 109
Εγγραφή: Δευ 14 Νοέμ 2016, 21:52
Status: Χωρίς σύνδεση

Re: [ΖΗΤΗΣΗ] Laptop με floppy drive

#3

Δημοσίευση από dimfil » Κυρ 05 Φεβ 2017, 21:37

Αυτό ακριβώς είναι το πρόβλημα...
Τα περισσότερα images παιχνιδιών ΔΕΝ είναι στα 720kb. Έχω ηδη δοκιμάσει με usb floppy, έχω ένα που δοκιμασμένα υποστηρίζει 720kb και δυστυχώς δεν μπορώ να γράψω επιτυχώς τα περισσότερα από τα images που προσπάθησα. Βασικά, μόνο με makedisk και floimg έχω δοκιμάσει μέχρι τώρα, θα προσπαθήσω και με το stdisk που προτείνεις.
Το "ως γνωστόν" προέκυψε από το γεγονός ότι παντού, μα παντού στο internet δεν βρήκα πληροφορία που να πλησιάζει αυτό που λες. Και ειναι γνωστό σε όσους με ξέρουν ότι δεν ψαχνω ποτέ επιφανειακά. Δεν βρίσκω πουθενά επιτυχείς αναφορές συστηματικής εγγραφής σε usb floppy και σε συνδυασμό με τις δικές μου ανεπιτυχεις δοκιμές, είναι φυσικό να θεωρώ "γνωστόν" ότι κατά κανόνα οι εγγραφές σε usb floppy δεν είναι δυνατές... Φυσικά οι εξαιρέσεις υπάρχουν, και εγώ ήδη εχω γράψει κάποια images αλλά αποτελούν σημαντική μειοψηφία σε όσα δοκίμασα...

Άβαταρ μέλους
MasterGR
Admin
Admin
Δημοσιεύσεις: 590
Εγγραφή: Τετ 11 Μάιος 2016, 21:41
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Has thanked: 197 times
Been thanked: 25 times
Επικοινωνία:
Status: Χωρίς σύνδεση

Re: [ΖΗΤΗΣΗ] Laptop με floppy drive

#4

Δημοσίευση από MasterGR » Κυρ 05 Φεβ 2017, 21:40

Φίλε Δημήτρη (dimfil) εάν δεν σε κάλυψή η λύση του Δημήτρη (ametakis) ευχαρίστως να σου βρω ένα IBM εγώ ο Δημήτρης (mastergr)


μέσα 2-3 μέρες από τους προμηθευτές μου..


Φυσικά τιμή αγοράς δικής μου..

πω πω πω Δημητράδες!!!


:dfdf:
We make papades.. in any color!!
ALL THE OTHERS MAKE ONLY NUNS!

Άβαταρ μέλους
dimfil
Δεν με πιάνει κανείς
Δεν με πιάνει κανείς
Δημοσιεύσεις: 109
Εγγραφή: Δευ 14 Νοέμ 2016, 21:52
Status: Χωρίς σύνδεση

Re: [ΖΗΤΗΣΗ] Laptop με floppy drive

#5

Δημοσίευση από dimfil » Κυρ 05 Φεβ 2017, 21:46

MasterGR έγραψε:Φίλε Δημήτρη (dimfil) εάν δεν σε κάλυψή η λύση του Δημήτρη (ametakis) ευχαρίστως να σου βρω ένα IBM εγώ ο Δημήτρης (mastergr)


μέσα 2-3 μέρες από τους προμηθευτές μου..


Φυσικά τιμή αγοράς δικής μου..

πω πω πω Δημητράδες!!!


:dfdf:
Έλα ρε Μητσάκο, (ξανα) φτιάξε με...!!!
Αλλά επειδή προφανώς θα είναι στα μέρη σου, κάνε εσύ μια δοκιμή με το δικό σου μηχάνημα για να ξέρουμε αν ο fdrowcmd driver που είναι απαραίτητος για το floimg θα είναι ΟΚ με όποιο μηχάνημα βρεις.

Άβαταρ μέλους
kokkiklhs
βρρουυυυυμμμμ...
βρρουυυυυμμμμ...
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: Τρί 17 Μάιος 2016, 13:47
Status: Χωρίς σύνδεση

Re: [ΖΗΤΗΣΗ] Laptop με floppy drive

#6

Δημοσίευση από kokkiklhs » Κυρ 05 Φεβ 2017, 21:51

dimfil έγραψε:Το "ως γνωστόν" προέκυψε από το γεγονός ότι παντού, μα παντού στο internet δεν βρήκα πληροφορία που να πλησιάζει αυτό που λες.
Βρε δεν το είπα για να κατηγορήσω εσένα, απλώς θα έχεις προσέξει και μόνος σου, ότι συχνά οι πληροφορίες σχετικά με τέτοια θέματα που κυκλοφορούν ευρέως είναι μπούρδες και η πραγματικότητα είναι λίγο ως πολύ διαφορετική! Αυτό με τσαντίζει αφάνταστα, διότι είτε η παραπληροφόρηση γίνεται από ασχετοσύνη, είτε σκόπιμα, για να κατευθύνει τους χομπίστες σε συγκεκριμένα μονοπάτια της αγοράς... οι πιο πολλές από τις συλλογές Automation, Pompey Pirates, Medway Bros κλπ είναι σε 720k, από αυτές καλύπτεται το 80+% των αναγκών του μέσου user και όσες δοκίμασα να γράψω με το USB παίξανε μια χαρά!
:drinkingcheers:
MasterGR έγραψε:πω πω πω Δημητράδες!!!
:dfdf:
:happyday:

Άβαταρ μέλους
dimfil
Δεν με πιάνει κανείς
Δεν με πιάνει κανείς
Δημοσιεύσεις: 109
Εγγραφή: Δευ 14 Νοέμ 2016, 21:52
Status: Χωρίς σύνδεση

Re: [ΖΗΤΗΣΗ] Laptop με floppy drive

#7

Δημοσίευση από dimfil » Κυρ 05 Φεβ 2017, 22:15

ametakis έγραψε:Βρε δεν το είπα για να κατηγορήσω εσένα, απλώς θα έχεις προσέξει και μόνος σου, ότι συχνά οι πληροφορίες σχετικά με τέτοια θέματα που κυκλοφορούν ευρέως είναι μπούρδες και η πραγματικότητα είναι λίγο ως πολύ διαφορετική! Αυτό με τσαντίζει αφάνταστα, διότι είτε η παραπληροφόρηση γίνεται από ασχετοσύνη, είτε σκόπιμα, για να κατευθύνει τους χομπίστες σε συγκεκριμένα μονοπάτια της αγοράς... οι πιο πολλές από τις συλλογές Automation, Pompey Pirates, Medway Bros κλπ είναι σε 720k, από αυτές καλύπτεται το 80+% των αναγκών του μέσου user και όσες δοκίμασα να γράψω με το USB παίξανε μια χαρά!
Καμία παρεξήγηση, προς Θεού! Ελπίζω να μη φαίνεται επιθετικό αυτό που έγραψα πριν, δεν ήταν αυτός ο σκοπός μου! Όχι παρεξηγήσεις και εδώ, δεν θα το αντέξω!
Φυσικά και έχεις δίκιο σε αυτό που λες, έχει φανεί άπειρες φορές στο παρελθόν. Στο συγκεκριμένο θέμα, πραγματικά οι πληροφορίες δείχνουν μία κατεύθυνση. Και δεδομένου ότι δεν είναι εύκολο να κάνει κανείς δοκιμές σε πολλά διαφορετικά usb floppies τότε το πιστεύεις πιο εύκολα!
Πραγματικά μου "ανοίγεις τα μάτια" με αυτό που μου λες για τις συλλογές! Ακόμα δεν έχω δοκιμάσει καμία! Αύριο δοκιμάζω και αναφέρω...

Δημήτρη, περίμενε νέα μου πριν αναστατωσεις τους προμηθευτές σου!

Άβαταρ μέλους
paranoicb
βρρουυυυυμμμμ...
βρρουυυυυμμμμ...
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: Τετ 14 Σεπ 2016, 13:33
Τοποθεσία: Αθήνα - Νέα Σμύρνη
Been thanked: 6 times
Επικοινωνία:
Status: Χωρίς σύνδεση

Re: [ΖΗΤΗΣΗ] Laptop με floppy drive

#8

Δημοσίευση από paranoicb » Δευ 06 Φεβ 2017, 16:10

http://www.retro4fun.gr/pbb/viewtopic.php?f=20&t=358

εχω αυτο αν θες που ειναι σε πενα κατασταση και λειτουργικο χωρις σημαδια και γρατζουνιες.
πολυ καλη κατασκευη και εχω και extra floppy drive για dell. Βγαζεις το cd και βαζεις το drive.
Αν σε ενδιαφερει στην τιμη που βλεπεις και το Drive Δωρο.
Αν εισαι αθηνα κανεις και δοκιμη πρωτα.

Φιλικα βασιλης.

Άβαταρ μέλους
dimfil
Δεν με πιάνει κανείς
Δεν με πιάνει κανείς
Δημοσιεύσεις: 109
Εγγραφή: Δευ 14 Νοέμ 2016, 21:52
Status: Χωρίς σύνδεση

Re: [ΖΗΤΗΣΗ] Laptop με floppy drive

#9

Δημοσίευση από dimfil » Δευ 06 Φεβ 2017, 21:22

paranoicb έγραψε:http://www.retro4fun.gr/pbb/viewtopic.php?f=20&t=358

εχω αυτο αν θες που ειναι σε πενα κατασταση και λειτουργικο χωρις σημαδια και γρατζουνιες.
πολυ καλη κατασκευη και εχω και extra floppy drive για dell. Βγαζεις το cd και βαζεις το drive.
Αν σε ενδιαφερει στην τιμη που βλεπεις και το Drive Δωρο.
Αν εισαι αθηνα κανεις και δοκιμη πρωτα.

Φιλικα βασιλης.
Καλησπέρα.
Είχα δει την αγγελία σου. Το μηχάνημα το είχα δει και από κοντά στο Amicamp. Δεν είχα εκδηλώσει ενδιαφέρον γιατί α) δεν έγραφες τίποτα για το floppy β) είναι λίγο over budget για αυτό που με ενδιαφέρει και γ) είναι κρίμα να χαλάσει αυτό το setup!
Ωστόσο, επειδή δεν βλέπω να βρίσκω κάτι άλλο εύκολα, μπορούμε να το δούμε. Αν μπορείς να κάνεις λίγο υπομονή βέβαια, καθώς λόγω επαγγέλματος θα χρειαστεί να λείψω λίγες ημέρες χωρίς δυνατότητα επικοινωνίας. Στείλε μου ενα τηλέφωνο σε pm και καλώς εχόντων των πραγμάτων θα σε πάρω τηλ το Σάββατο να δούμε τι μπορούμε να κανονίσουμε.

Δημήτρης

Άβαταρ μέλους
dimfil
Δεν με πιάνει κανείς
Δεν με πιάνει κανείς
Δημοσιεύσεις: 109
Εγγραφή: Δευ 14 Νοέμ 2016, 21:52
Status: Χωρίς σύνδεση

Re: [ΖΗΤΗΣΗ] Laptop με floppy drive

#10

Δημοσίευση από dimfil » Δευ 06 Φεβ 2017, 21:31

ametakis έγραψε: οι πιο πολλές από τις συλλογές Automation, Pompey Pirates, Medway Bros κλπ είναι σε 720k, από αυτές καλύπτεται το 80+% των αναγκών του μέσου user και όσες δοκίμασα να γράψω με το USB παίξανε μια χαρά!
Βρήκα και κατέβασα και τις τρεις συλλογές με όλες τις δισκέτες. Δυστυχώς, μόνο η Automation έχει αρκετά images σε 720kb τα οποία δοκίμασα και έγραψα επιτυχώς. Παρόλα αυτά, σημαντικοί τίτλοι δεν βρίσκονται ανάμεσα σε αυτά. Η μεγάλη πλειοψηφία είναι σε μεγαλύτερο format και δεν μπόρεσα με τίποτα να τις γράψω στο usb floppy. Βρήκα τις συλλογές από δύο πηγές, έχουν τα ίδια images οπότε θεωρώ ότι δεν υπάρχει κάτι άλλο.

Περισσότερο χρόνο για πειραματισμό δεν έχω, οπότε η αγγελία ισχύει για να βρω ένα μηχάνημα με εσωτερικό floppy να κάνω μια κι έξω τις εγγραφές.

Άβαταρ μέλους
MasterGR
Admin
Admin
Δημοσιεύσεις: 590
Εγγραφή: Τετ 11 Μάιος 2016, 21:41
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Has thanked: 197 times
Been thanked: 25 times
Επικοινωνία:
Status: Χωρίς σύνδεση

Re: [ΖΗΤΗΣΗ] Laptop με floppy drive

#11

Δημοσίευση από MasterGR » Τρί 07 Φεβ 2017, 00:36

Αν δεν δεν τα βρεις και με τον Βασίλη .. μεθαύριο θα ψάξω να σου βρω..


:clappingorange:
We make papades.. in any color!!
ALL THE OTHERS MAKE ONLY NUNS!

Απάντηση