Βοήθεια για νέα και σταθερά μέλη

.Για να μπορείτε να στείλετε προσωπικά μηνύματα.... πρέπει πρώτα να κάνετε 1 Post!
.Όταν βάζετε νέες αγγελίες προσθέστε στην περιγραφή του topic την λέξη[ΠΩΛΗΣΗ] ή [ΖΗΤΗΣΗ]
.Το forum μπορείτε πια να το βλέπετε και από το κινητό σας μέσα από την εφαρμογή TAPATALK.
.Γίνονται επισκευές και Recap σε ΟΛΑ τα Commodore,Atari,Spectrum και Amstrad κατόπιν συνεννόησης.

[ΠΩΛΗΣΗ] Thomson TO8

Περιφεριακά για νέους υπολογιστές
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
kokkiklhs
βρρουυυυυμμμμ...
βρρουυυυυμμμμ...
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: Τρί 17 Μάιος 2016, 13:47
Status: Χωρίς σύνδεση

[ΠΩΛΗΣΗ] Thomson TO8

#1

Δημοσίευση από kokkiklhs » Δευ 13 Μαρ 2017, 15:25

Μια και δε βλέπω κατηγορία "Διάφοροι Υπολογιστές", το βάζω εδώ...

Λοιπόν , πρόκειται για ένα ΤΟ8 της Thomson, εκτός λειτουργίας. Το τροφοδοτικό του είναι ΟΚ, μετρήθηκε και δίνει 5 και 12V, όπως πρέπει. Η πλακέτα του είναι άθικτη και σε άριστη κατάσταση, δε λείπει τίποτα και ούτε επιχείρησα να βάλω χέρι, ούτε και φαίνονται τέτοιου είδους ίχνη από τον προηγούμενο κάτοχο. Υπάρχει οξείδωση στη μεταλλική πλάκα κάτω από το πληκτρολόγιο, αλλά οι άκρες της μεμβράνης φαίνονται μια χαρά. Ωστόσο το πληκτρολόγιο δεν δοκιμάστηκε, αφού το μηχάνημα δε λειτουργεί.
Ανάβει και δίνει αυτή την εικόνα:
Εικόνα

Αν κι οι πυκνωτές οπτικά φαίνονται εντάξει, πολύ πιθανό με ένα recap να πάρει μπροστά, αλλιώς δεν ξέρω τι μπορεί να έχει. Ο επεξεργαστής του πρέπει να λειτουργεί, διότι ανταποκρίνεται στα reset. Ίσως να είναι το πρόβλημα στη RAM ή σε κάποια από τις 3 EPROMs, αλλά ελλείψει όρεξης, ανταλλακτικών και programmer δε θα ασχοληθώ καθόλου...

Εξωτερικά είναι σε καλή κατάσταση, χωρίς σπασίματα ή ελλείψεις, αλλά χρειάζεται ένα καλό καθάρισμα και έχει αρκετό κιτρίνισμα.
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα

Το δίνω 50 ευρώ, για επισκευή ή ανταλλακτικά.



Άβαταρ μέλους
MasterGR
Admin
Admin
Δημοσιεύσεις: 590
Εγγραφή: Τετ 11 Μάιος 2016, 21:41
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Has thanked: 197 times
Been thanked: 25 times
Επικοινωνία:
Status: Χωρίς σύνδεση

Re: [ΠΩΛΗΣΗ] Thomson TO8

#2

Δημοσίευση από MasterGR » Δευ 13 Μαρ 2017, 16:08

Αν και το βλέπω προσωπικα πρώτη φορά ... κάτι μου κάνει.... έχεις τηλέφωνο σε λίγο..
We make papades.. in any color!!
ALL THE OTHERS MAKE ONLY NUNS!

Άβαταρ μέλους
kokkiklhs
βρρουυυυυμμμμ...
βρρουυυυυμμμμ...
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: Τρί 17 Μάιος 2016, 13:47
Status: Χωρίς σύνδεση

Re: [ΠΩΛΗΣΗ] Thomson TO8

#3

Δημοσίευση από kokkiklhs » Τρί 14 Μαρ 2017, 15:03

MasterGR έγραψε:
Δευ 13 Μαρ 2017, 16:08
Αν και το βλέπω προσωπικα πρώτη φορά ... κάτι μου κάνει.... έχεις τηλέφωνο σε λίγο..
Μήτσο είναι δύσκολη περίπτωση για επισκευή, να το ξέρεις. Δεν κατάφερα να βρω service manual κι έχει κάποια τσιπάκια που δεν ξέρω καλά-καλά τι είναι... αν έιναι το πρόβλημα στους πυκνωτές, στη RAM ή τις EPROMs, έχει καλώς, αλλιώς μάλλον χρειάζεται κάποιο ίδιο που να λειτουργεί για να βγει άκρη... γι'αυτόν ακριβώς το λόγο και δεν επιχείρησα να το πειράξω καθόλου, δεν ήθελα να αρχίσω να πετσοκόβω "στα τυφλά"...

Απάντηση