Βοήθεια για νέα και σταθερά μέλη

.Για να μπορείτε να στείλετε προσωπικά μηνύματα.... πρέπει πρώτα να κάνετε 1 Post!
.Όταν βάζετε νέες αγγελίες προσθέστε στην περιγραφή του topic την λέξη[ΠΩΛΗΣΗ] ή [ΖΗΤΗΣΗ]
.Το forum μπορείτε πια να το βλέπετε και από το κινητό σας μέσα από την εφαρμογή TAPATALK.
.Γίνονται επισκευές και Recap σε ΟΛΑ τα Commodore,Atari,Spectrum και Amstrad κατόπιν συνεννόησης.

Δεν έκλεισε ποτέ το ATARaδικο....στου Γκύζη!

ΟΛΑ ΕΔΩ!!
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
lskostas
Im Back
Im Back
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Τρί 16 Ιουν 2020, 22:38
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times
Status: Χωρίς σύνδεση

Δεν έκλεισε ποτέ το ATARaδικο....στου Γκύζη!

#1

Δημοσίευση από lskostas » Τρί 26 Ιαν 2021, 00:23

Πριν από λίγες μέρες συνάντησα το θρεντ με τίτλο "Ο καλύτερος υπολογιστής του κόσμου;" στο blog του Παναγιώτη (Dony)
Αρκετες φορές διάβασα και ξαναδιάβασα το θρεντ αυτό αναφωνόντας
"Μπράβο","Eπιτέλους" και άλλα σωρό επιφωνήματα γιατί ένοιωσα οτι κάποια πράγματα εμπαιναν στην θέση τους.
ο ST ήταν εκεί! Αγέρωχος και να διεκδικεί και αυτός την θέση του στο πάνθεον του Home computing...

Έτσι είπα να γράψω την εμπειρία μου με τον ST στις αρχες της δεκαετίας του 90.
Kαι τι εμπειρία....Σε ένα Ataraδικο στου Γκύζη! clappingyellow

Καταρχήν Ειμαι και εγώ της άποψης οτι ο ST ενσωμάτωσε την πιο "Value for Money" επιλογή στα 16bit Home Computers κάνοντας
τα πάντα εξίσου καλά αλλά χωρίς να χρειάζεται να πουλήσεις το ένα σου νεφρό να τον αποκτήσεις!
Value for money κύριοι μαζί με Lotus 2, μαζί με KickOff2, με το εκπληκτικό Turrican2 και φυσικά το Vroom (η έκδοση του ST το πιο γρήγορο σε 16bit)

To σουλούπι και γενικά το design των ST γενικά το θάυμαζα πολύ από τα περιοδικά USER και Pixel. Δεν είχα δει από κοντά κανέναν όμως να τον θαυμάσω.
Να πω την αμαρτία μου τους θεωρώ πιο όμορφους από τις Amiga λογω της εκπληκτικής διάταξης των F buttons! Ο καθένας με τις παραξενιές του και τις ιδιοτροπίες του.

Που λέτε λοιπόν φίλτατοι, μια ηλιόλουστη μέρα το 1992 1 Γυμνασίου ο κολλητός μου ο Γιάννης (κάτοχος Amiga500) μου πρότεινε να περάσουμε από την πλατεία στο Γκύζη που ο πατέρας του διατηρούσε ψιλικατζίδικο. "Δίπλα ακριβώς" μου λεεί "έχει ένα Ataράδικο να παίξουμε κανά Lotus2!" Eγω μέχρι εκείνη την περίοδο
πήγαινα σε ένα Amigάδικο στην Κυψελη και μόλις προτοέμπαινα στον μαγικό κόσμο των 16bit. Χρωματά, ταχύτητα, κίνηση και scrolling!
Κυψέλη-Γκύζη 5 λεπτά δρόμος και σε λίγo είχαμε φθάσει στο ψιλικατζίδικο του πατέρα του φίλου μου και δίπλα ακριβώς σε ένα ημιυπόγειο μια αίθουσα με καμιά δεκαριά
μονιτορ SM124 (ή ήταν τηλεοράσεις???) με αποκλειστικά και μόνο ATARI ST παντού! Πανδαισία...Τα pacman και τα tomahawk εννούνται δεν πετυχαίνει μαγαζί χωρίς αυτά.

Στην θέα και μόνο ενός τετοιου ειδυλιακού τοπίου είσαι έτοιμος να δώσεις τις δραχμές σου και να χαρείς 30λεπτά ή 1 ώρα την αγαπημένη σου
παιχνιδάρα. Λοιπόν στύβω την μνήμη μου και τα θυμαμαι όλα αρκετά καθαρά. Μερικοί Atari είχαν εξωτερικό drive άρα πρέπει να ήταν
οι Atari 520STM (1985). Επειδή θυμάμαι και ύπαρξη τηλεοράσεων πρεπει να συνδεόνταν με RF καλώδιο. Mπορεί και να είχε και μόνιτορ αλλά
δεν είμαι σίγουρος 100%. Iσως μερικά μοντέλα να είχαν και ενσωμάτωμένο drive οπότε μιλαμε για τους Atari 1040STF
Tώρα που το σκέφτομαι καλύτερα λόγω χρονολογίας 1991 μπορεί και να είχαμε μπροστά μας 520STE ή 1040STE (1989) με τον ενσωμάτωμένο blitter αλλά συγχωρέστε με τότε δεν τα καταλάβαινα όλα αυτά. Θυμαμαι όμως ξεκάθαρα το εκπληκτικό mouse της Αtari που ορισμένα παιχνίδια χρειαζόταν για να προσπεράσουμε τις εισαγωγικές οθόνες των hackers.

Κατεβαίνοντας τα σκαλάκια στο Ataraδικο αντίκρυσα την γνωστή σπαστική εικόνα -σχεδόν ΟΛΟΙ- να παίζουν KickOff2.
Γνωστή εικόνα κι από το Amigαδικο της Κυψέλης. (Ευτυχώς αμέσως μετά ήρθε το Sensible και παίξαμε ένα σωστό ποδοσφαιράκι χαχα)

Πολυ κλασικό επίσης το έγχρωμο τεράστιο ΝΤΟΣΙΕ με τις φωτοτυπίες από review ή εξώφυλλα παιχνιδιών για να διαλέξεις από τις πειρατικές μπλε δισκέτες
γραμμένες με μαύρο μαρκαδώρο. Μου άρεσε πολύ να ξεφυλλίζω αυτά τα τετράδια καθώς τα εξωφυλλά των παιχνιδιών ήταν κάτι παραπάνω από εκπληκτικά
σχεδόν έργα τέχνης. Σε προιδέαζαν για να δώσεις τις δραχμές σου και να ζήσεις την σχεδόν arcade εμπειρία σου.

Με τον φίλο τον Γιάννη διαλέξαμε LOTUS2 για διπλό στο θρυλικό Forest Course! Split screen και φυσικά 2 joystick από Ανερρούση και δεν ήθελες τίποτα άλλο.
Νομίζω οτι τον κέρδισα τον φίλτατο κολλητό. Μετά χωρίς να αλλάξω θέση διάλεξα ένα single player το Vroom.
Kαταιγιστικό πραγματικά το Vroom είτε σε Amiga είτε σε ST. Tότε δεν είχα καταλάβει βέβαια οτι είναι ένα κλικ πιο γρήγορο στον ST.
Η ώρα έφθασε στο τέλος της και η δεσποινίδα που είχε το Ataraδικο ήρθε δίπλα μου και μου λέει "Χαίρεται" χαμογελώντας υποδυκνύοντας
το τέλος του χρόνου παιχνιδιού.
Ομολογώ οτί ήταν το πιο γλυκό σταμάτημα παιχνιδιού που είχα ποτέ στα AmigoΑtaράδικα! :Rose:

Δεν ξαναπήγα - και κακώς - στο Ataράδικο στου Γκύζη...Λίγο η απόσταση λίγο η διαφορετική παρεά.
Πάντα όμως θα το λέω οτι ο ST είχε πιάσει το vibe της 16bit κοινότητας στην πιο εκπληκτική τιμή της εποχής.
Και μακάρι κάποτε να αποκτήσω και έναν να κάνει παρέα με την 500άρα μου και να "τσακώνονται" δίπλα δίπλα. boxing

(Δημήτρη MasterGR...μακάρι και ΠΡΕΠΕΙ το Amipi να βγεί και για ST....)

Εικόνα

Εικόνα



Άβαταρ μέλους
dony
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1240
Εγγραφή: Σάβ 14 Μάιος 2016, 14:37
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ (Καισαριανή)
Has thanked: 24 times
Been thanked: 174 times
Επικοινωνία:
Status: Χωρίς σύνδεση

Re: Δεν έκλεισε ποτέ το ATARaδικο....στου Γκύζη!

#2

Δημοσίευση από dony » Πέμ 28 Ιαν 2021, 11:17

Κώστα, σε ευχαριστούμε που μοιράστηκες μαζί μας την ιστορία αυτή, την εμπειρία σου από ένα club που, διαβάζοντας τα όσα έγραψες, είναι βέβαιο ότι άπαντες θα θέλαμε να έχουμε επισκεφτεί, έστω και για μία φορά, έστω και για μία ωρίτσα.

Το έχω γράψει επανειλημμένα, ο Atari ST είχε πάρα πολλά πράγματα να δώσει, όπως και η Amiga άλλωστε. Απλά, επειδή πάντοτε η ιστορία γράφεται από τους νικητές, τα τελευταία χρόνια υπάρχει σημαντική τάση εκ μέρους των Αμιγκάδων να υποβαθμίσουν τον ρόλο που έπαιξε ο Atari ST στην ιστορία των υπολογιστών και στα κομπιουτερικά δρώμενα - κυρίως στην Ευρώπη - μεταξύ 1985-1991. Ας είναι, είμασταν και εμείς εκεί και γνωρίζουμε πως όση λάσπη και να πέσει από προκατειλημμένους φανατικούς, το γεγονός ήταν πως ο ST ήταν το αντίπαλο δέος της Amiga, ο μεγάλος της - και άξιος - αντίπαλος και όχι "το καλύτερο οχτάμπιτο", ο "πατάρι" και άλλα τέτοια φαιδρά που έχουμε βαρεθεί (σιχαθεί, καλύτερα) να διαβάζουμε...

Μία ένσταση μονάχα: όχι το Kick Off 2, αλλά το original Kick Off ήταν το καλύτερο ποδοσφαιράκι. Το Sensible ήταν αργό, είχε μικρό γήπεδο, και, αν και εξόχως διασκεδαστικό, δεν εκτόξευε την αδρεναλίνη όπως το flipper football δημιούργημα του Dino Dini! :D
We sold our soul for Rock n' Roll
Retro-νέα, παρουσιάσεις και δοκιμές: > dony.gr <

Απάντηση