Βοήθεια για νέα και σταθερά μέλη

.Για να μπορείτε να στείλετε προσωπικά μηνύματα.... πρέπει πρώτα να κάνετε 1 Post!
.Όταν βάζετε νέες αγγελίες προσθέστε στην περιγραφή του topic την λέξη[ΠΩΛΗΣΗ] ή [ΖΗΤΗΣΗ]
.Το forum μπορείτε πια να το βλέπετε και από το κινητό σας μέσα από την εφαρμογή TAPATALK.
.Γίνονται επισκευές και Recap σε ΟΛΑ τα Commodore,Atari,Spectrum και Amstrad κατόπιν συνεννόησης.

Amiga Reviews: όλα μαζεμένα σε ένα μέρος!

ΟΛΑ ΕΔΩ!!
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
dony
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1240
Εγγραφή: Σάβ 14 Μάιος 2016, 14:37
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ (Καισαριανή)
Has thanked: 24 times
Been thanked: 174 times
Επικοινωνία:
Status: Χωρίς σύνδεση

Amiga Reviews: όλα μαζεμένα σε ένα μέρος!

#1

Δημοσίευση από dony » Τρί 06 Δεκ 2022, 15:19

Από την εποχή που πήγαινα στο γυμνάσιο κιόλας με θυμάμαι να ξεζουμίζω το Computer + Video Games και να προσπαθώ να καταλάβω τις εκφράσεις που δεν γνώριζα με τα φτωχά αγγλικά μου στα δεκάδες game reviews που αυτό περιείχε. Αργότερα ήρθε το Zzap!64 και στη συνέχεια πολλά ακόμα ξένα έντυπα για υπολογιστές καθώς, κατά την ταπεινή μου άποψη, τα reviews παιχνιδιών στα ελληνικά περιοδικά πληροφορικής κατά τη διάρκεια της δεκαετίας του '80 απλά... δεν. Δεν ξέρω, δεν ενδιαφέρονταν οι συντάκτες, δεν "το είχαν", δεν έδιναν τη δέουσα σημασία και προσοχή, ίσως; Το γεγονός είναι ότι - και με λαμπερές εξαιρέσεις κάποια πολυσέλιδα αφιερώματα όπως π.χ. αυτό του Pixel στο Defender of the Crown - αν ήθελες να διαβάσεις σοβαρές κριτικές για video games ο αγγλικός τύπος ήταν η καλύτερη λύση. Και με διαφορά, μάλιστα.

Αργότερα, στα χρόνια που μεσουρανούσε η Amiga (1989-1993) ασχολιόμουν κυρίως με τα PCs κι έτσι δεν έζησα από πρώτο χέρι τα κορυφαία αγγλικά έντυπα που είχαν ως αντικείμενο τη "Μεγάλη Κυρία" του home computing και τα παιχνίδια της. Όταν, κάπου προς τα τέλη του '93 με αρχές του '94 αποφάσισα να αφιερωθώ στο ονειρεμένο 16μπιτο σύστημα της Commodore η όλη φάση άρχισε να φθίνει, ξεκινώντας από την ίδια τη μαμά εταιρία που κατέβασε οριστικά τα ρολά.

Για τη συνέχεια, διαβάστε ΕΔΩ.

Εικόνα


We sold our soul for Rock n' Roll
Retro-νέα, παρουσιάσεις και δοκιμές: > dony.gr <

Απάντηση