Βοήθεια για νέα και σταθερά μέλη

.Για να μπορείτε να στείλετε προσωπικά μηνύματα.... πρέπει πρώτα να κάνετε 1 Post!
.Όταν βάζετε νέες αγγελίες προσθέστε στην περιγραφή του topic την λέξη[ΠΩΛΗΣΗ] ή [ΖΗΤΗΣΗ]
.Το forum μπορείτε πια να το βλέπετε και από το κινητό σας μέσα από την εφαρμογή TAPATALK.
.Γίνονται επισκευές και Recap σε ΟΛΑ τα Commodore,Atari,Spectrum και Amstrad κατόπιν συνεννόησης.

Videogames με θέμα το μπάσκετ: η πορεία μέσα στο χρόνο

ΟΛΑ ΕΔΩ!!
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
dony
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1241
Εγγραφή: Σάβ 14 Μάιος 2016, 14:37
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ (Καισαριανή)
Has thanked: 24 times
Been thanked: 175 times
Επικοινωνία:
Status: Χωρίς σύνδεση

Videogames με θέμα το μπάσκετ: η πορεία μέσα στο χρόνο

#1

Δημοσίευση από dony » Σάβ 09 Ιούλ 2016, 13:13

Το άρθρο που ακολουθεί δημοσιεύθηκε στο 1ο τεύχος του περιοδικού Retro Planet, πίσω στον Σεπτέμβριο του 2013...


Με νωπές ακόμα τις μνήμες από την 9η κατάκτηση της Ευρωλίγκας από ελληνική ομάδα σε 18 διοργανώσεις (ο τελικός ολοκληρώθηκε λιγότερες από 24 ώρες προ της συγγραφής του άρθρου) καθώς και από τον αγώνα που διοργανώθηκε προς τιμή του αξεπέραστου Νίκου Γκάλη, αποφάσισα να γράψω ένα αφιέρωμα στα παιχνίδια μπάσκετ. Όχι σε όλα - είναι άλλωστε εκατοντάδες - αλλά σε αυτά που σηματοδότησαν το είδος μέσα στο πέρασμα των χρόνων (πάντα κατά την ταπεινή άποψη του γράφοντος). Μιλάμε άλλωστε για το εθνικό μας σπορ - κανείς από όσους το έζησαν δεν πρόκειται να ξεχάσει όσο ζει τον "αγαθό γίγαντα" Αργύρη Καμπούρη να ευστοχεί σε 2 ελεύθερες βολές με το σκορ στο 101-101 και τα 3 δευτερόλεπτα που έμοιαζαν με αιώνες που μεσολάβησαν μέχρι να λήξει ο τελικός του Ευρωμπάσκετ του 1987 (ακόμα έχω εφιάλτες και ξυπνάω κάθιδρος στη μέση της νύχτας με τη φωνή του Φίλιππα Συρίγου να ουρλιάζει "όχι τρίποντο!" στο μυαλό μου!).

Για τη συνέχεια του άρθρου, ακολουθήστε τον σύνδεσμο. :coolphotos:


We sold our soul for Rock n' Roll
Retro-νέα, παρουσιάσεις και δοκιμές: > dony.gr <

tonidemis
Status: Χωρίς σύνδεση

Re: Videogames με θέμα το μπάσκετ: η πορεία μέσα στο χρόνο

#2

Δημοσίευση από tonidemis » Δευ 11 Ιούλ 2016, 17:51

Οφείλω να ομολογήσω ότι μάλλον τα χρόνια σε κάνουν να ξεχνάς
1 On 1 Jordan vs Bird Pc and Commodore 64 ...........1988


Street Hoop Neo geo and Arcade 1994


Nba Jam 1995

Άβαταρ μέλους
dony
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1241
Εγγραφή: Σάβ 14 Μάιος 2016, 14:37
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ (Καισαριανή)
Has thanked: 24 times
Been thanked: 175 times
Επικοινωνία:
Status: Χωρίς σύνδεση

Re: Videogames με θέμα το μπάσκετ: η πορεία μέσα στο χρόνο

#3

Δημοσίευση από dony » Παρ 15 Ιούλ 2016, 09:49

Μπα, απλά το 1ο One On One ήταν εντυπωσιακό για την εποχή του, ενώ το δεύτερο δεν προσέφερε κάτι το ιδιαίτερο - πόσο μάλλον όταν κυκλοφόρησε ένα μόλις χρόνο πριν από το TV Sports Basketball!

Τα άλλα δύο είναι πολύ μεταγενέστερα παιχνίδια, είναι καθαρά arcade χωρίς το παραμικρό ίχνος εξομοίωσης και ρεαλισμού - γεγονός που μάλλον δεν τα έβαζε έτσι κι αλλιώς στη λίστα μου - και, τέλος, βγήκαν περίπου την ίδια εποχή με τον τίτλο-κολοσσό NBA Live 95!

Δεν ανέφερα πουθενά ότι θα παρουσιάσω ΟΛΑ τα παιχνίδια μπάσκετ που κυκλοφόρησαν ποτέ, αλλά όλα όσα θεωρώ εγώ σημαντικά ως τίτλους. Συνεπώς, όχι, δεν ξέχασα κανένα - όσα θεωρούσα σημαντικά και αξιόλογα είναι εκεί, με μόνη μου ίσως παράλειψη (καθώς επρόκειτο για ιδιαίτερα αξιόλογο τίτλο για την εποχή του) το World Series Basketball της Imagine για τον ZX Spectrum...
We sold our soul for Rock n' Roll
Retro-νέα, παρουσιάσεις και δοκιμές: > dony.gr <

Απάντηση