Βοήθεια για νέα και σταθερά μέλη

.Για να μπορείτε να στείλετε προσωπικά μηνύματα.... πρέπει πρώτα να κάνετε 1 Post!
.Όταν βάζετε νέες αγγελίες προσθέστε στην περιγραφή του topic την λέξη[ΠΩΛΗΣΗ] ή [ΖΗΤΗΣΗ]
.Το forum μπορείτε πια να το βλέπετε και από το κινητό σας μέσα από την εφαρμογή TAPATALK.
.Γίνονται επισκευές και Recap σε ΟΛΑ τα Commodore,Atari,Spectrum και Amstrad κατόπιν συνεννόησης.

Once We Were Kings #2 - Οδηγός για CDTV με σκληρό δίσκο

ΟΛΑ ΕΔΩ!!
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
dony
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1242
Εγγραφή: Σάβ 14 Μάιος 2016, 14:37
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ (Καισαριανή)
Has thanked: 25 times
Been thanked: 176 times
Επικοινωνία:
Status: Χωρίς σύνδεση

Once We Were Kings #2 - Οδηγός για CDTV με σκληρό δίσκο

#1

Δημοσίευση από dony » Σάβ 11 Φεβ 2017, 23:30

Πριν γράψω οτιδήποτε άλλο, οφείλω να ευχαριστήσω δημόσια τον Κώστα (aka kostakis) ο οποίος, εκτός από εξαιρετικό και πάντα χαμογελαστό παιδί, αποδείχθηκε και... δαιμόνιος ντετέκτιβ!

Γιατί το γράφω αυτό; Μα, πολύ απλά διότι ο άνθρωπος εντόπισε σε ένα portal που εδώ και χρόνια δεν χρησιμοποιείται (εγώ προσωπικά δεν γνώριζα καν ότι υπήρχε ακόμα στο διαδίκτυο) τον οδηγό που θα διαβάσετε στη συνέχεια, τον οποίο θεωρούσα δεδομένο ότι είχα χάσει εδώ και χρόνια μέσα στα δαιδαλώδη nodes του αχανούς internet. Κι όμως, ο kostakis ξέθαψε τον οδηγό και μου έδωσε αφορμή όχι μόνο για τη δημοσίευσή του, αλλά και για το κατέβασμα δεκάδων (εκατοντάδων;) φωτογραφιών από το εδώ και καιρό πνέοντα τα λοίσθια photobucket.

Μετά το ορεκτικό όμως (πρόλογος, ευχαριστίες) ας πάμε και στο ψητό, shall we? Ο οδηγός που ακολουθεί περιγράφει αναλυτικότατα τη διαδικασία εγκατάστασης σκληρού δίσκου στο (όχι) αδικοχαμένο CDTV της Commodore, την μόνη Amiga που δεν δείχνει την ηλικία της!

Με μόνη προειδοποίηση το ότι ο οδηγός που ακολουθεί είναι μάλλον παράδειγμα προς αποφυγή καθώς η επένδυση σε οποιαδήποτε Amiga στην εποχή μας ελλοχεύει πέταμα πολλών χρημάτων σε ένα πηγάδι δίχως πάτο, σας εύχομαι καλή ανάγνωση και καλό πειραματισμό για τους πιο θαρραλέους (και... μπρούκληδες!).

Οδηγός (απο)συναρμολόγησης CDTV και εγκατάστασης σκληρού δίσκου (5 Ιουλίου 2009)


Ένα από τα αγαπημένα μου μηχανήματα της σειράς Amiga είναι το CDTV. Όχι μόνο επειδή είναι μια ατόφια 500άρα, αλλά και επειδή αισθητικά στέκεται ακόμα και σήμερα ανάμεσα σε σύγχρονα μηχανήματα (κυρίως στερεοφωνικά!). Όταν για πρώτη φορά δοκίμασα να "λύσω" ένα CDTV διαπίστωσα ότι η όλη διαδικασία ήταν αρκετά (αλλά όχι πολύ!) πιο σύνθετη απ' ότι με τα υπόλοιπα μοντέλα Amiga. Σκέφτηκα λοιπόν ότι θα ήταν χρήσιμο να φτιάξω έναν αναλυτικό οδηγό αποσυναρμολόγησης/επανασυναρμολόγησης του συγκεκριμένου μηχανήματος και, μια και είμαι ένας από τους λίγους ευτυχείς κατόχους SCSI controller για το CDTV, πρόσθεσα και τις οδηγίες/φωτογραφίες για την εγκατάσταση σκληρού δίσκου. Επειδή θεωρώ ότι ένας καλός οδηγός για hardware επεμβάσεις πρέπει να είναι αναλυτικότατος και να ΜΗΝ απευθύνεται σε ειδήμονες (αυτοί έτσι κι αλλιώς ξέρουν τι να κάνουν!), θα διαπιστώσετε στη συνέχεια ότι αν ακολουθήσετε προσεκτικά τις οδηγίες μπορείτε κι εσείς να κάνετε φύλλο και φτερό το CDTV σας χωρίς να έχετε να φοβηθείτε τίποτα! Ας ξεκινήσουμε, λοιπόν!

Για να διαβάσετε τον οδηγό, ακολουθήστε τον σύνδεσμο. :coolphotos:


We sold our soul for Rock n' Roll
Retro-νέα, παρουσιάσεις και δοκιμές: > dony.gr <

kostakis
Status: Χωρίς σύνδεση

Re: Once We Were Kings #2 - Οδηγός για CDTV με σκληρό δίσκο

#2

Δημοσίευση από kostakis » Κυρ 12 Φεβ 2017, 09:21

Ευχαριστώ Dony για τα καλά σου λόγια.
Το συγκεκριμένο link το είχα στα αγαπημένα μου εδώ και πολλούς μήνες, από τότε που είχες γράψει το σχετικό άρθρο για το CDTV στο RetroPlanet. Είχα κάτσει και είχα ψάξει στο Ιντερνετ τα πάντα για τις "μόντες¨ στο CDTV. Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι πως όλοι όσοι ασχολήθηκαν με το συγκεκριμένο μηχάνημα είπαν πως δεν αξίζει να κάτσεις να το μετατρέψεις σε ένα Whdload Machine. Τεράστιο κόστος και πολύ κόπος. Γι' αυτό και εγώ παράτησα κάθε προσπάθεια να το "φτιάξω" και το κράτησα έτσι "pure" με ένα εξωτερικό Black Floppy, προκειμένου να λειτουργεί σαν μαύρη Α500.

Άβαταρ μέλους
dony
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1242
Εγγραφή: Σάβ 14 Μάιος 2016, 14:37
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ (Καισαριανή)
Has thanked: 25 times
Been thanked: 176 times
Επικοινωνία:
Status: Χωρίς σύνδεση

Re: Once We Were Kings #2 - Οδηγός για CDTV με σκληρό δίσκο

#3

Δημοσίευση από dony » Κυρ 12 Φεβ 2017, 11:38

kostakis έγραψε:Ευχαριστώ Dony για τα καλά σου λόγια.
Το συγκεκριμένο link το είχα στα αγαπημένα μου εδώ και πολλούς μήνες, από τότε που είχες γράψει το σχετικό άρθρο για το CDTV στο RetroPlanet. Είχα κάτσει και είχα ψάξει στο Ιντερνετ τα πάντα για τις "μόντες¨ στο CDTV. Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι πως όλοι όσοι ασχολήθηκαν με το συγκεκριμένο μηχάνημα είπαν πως δεν αξίζει να κάτσεις να το μετατρέψεις σε ένα Whdload Machine. Τεράστιο κόστος και πολύ κόπος. Γι' αυτό και εγώ παράτησα κάθε προσπάθεια να το "φτιάξω" και το κράτησα έτσι "pure" με ένα εξωτερικό Black Floppy, προκειμένου να λειτουργεί σαν μαύρη Α500.
Σου απάντησα στο σχόλιο στο blog μου. 8-)
We sold our soul for Rock n' Roll
Retro-νέα, παρουσιάσεις και δοκιμές: > dony.gr <

Απάντηση