Βοήθεια για νέα και σταθερά μέλη

.Για να μπορείτε να στείλετε προσωπικά μηνύματα.... πρέπει πρώτα να κάνετε 1 Post!
.Όταν βάζετε νέες αγγελίες προσθέστε στην περιγραφή του topic την λέξη[ΠΩΛΗΣΗ] ή [ΖΗΤΗΣΗ]
.Το forum μπορείτε πια να το βλέπετε και από το κινητό σας μέσα από την εφαρμογή TAPATALK.
.Γίνονται επισκευές και Recap σε ΟΛΑ τα Commodore,Atari,Spectrum και Amstrad κατόπιν συνεννόησης.

Commodore 264 in da house!

ΟΛΑ ΕΔΩ!!
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
dony
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1242
Εγγραφή: Σάβ 14 Μάιος 2016, 14:37
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ (Καισαριανή)
Has thanked: 25 times
Been thanked: 176 times
Επικοινωνία:
Status: Χωρίς σύνδεση

Commodore 264 in da house!

#1

Δημοσίευση από dony » Κυρ 19 Μαρ 2017, 09:59

Ποτέ μου δεν συμπάθησα τον Commodore Plus/4. Ακόμα θυμάμαι back in the day, τότε που πρωτοκυκλοφόρησε, παρέα με τον αξιολάτρευτο Commodore 16, που είχα ξυνίσει τα μούτρα μου όταν διάβασα τα χαρακτηριστικά του: ναι μεν 64Κ μνήμης RAM όπως κι ο 64άρης, αλλά ούτε τα sprites ούτε και η μουσική αυτού και, φυσικά, καμία συμβατότητα με τον υπολογιστή που έμελε να αποτελέσει τον πλέον επιτυχημένο home computer όλων των εποχών. Και ποιο ήταν το ατού του; Η διάλεκτος της Commodore BASIC (3.5) - έτη φωτός ανώτερη αυτής του Commodore 64 -, τα 121 χρώματα και το πακέτο των 3 "επαγγελματικών" εφαρμογών στην ROM του μηχανήματος. Όχι, αυτά δεν ήταν αρκετά για να επιλέξει κανείς τον Commodore Plus/4 (Commodore 264 για τους φίλους) αντί του Commodore 64...

Αμ, το άλλο πού το πάτε; Ναι, στο "σουλούπι" του μηχανήματος αναφέρομαι: ενώ έχουν προηγηθεί οι VIC-20 και Commodore 64 με το αγαπημένο και κλασικό σχήμα ψωμιέρας, ενώ έχει ήδη κυκλοφορήσει ο φθηνός και τίμιος Commodore 16 με όλα (σχεδόν) τα ατού του Plus/4 και το case των προηγούμενων μοντέλων σε μαύρο χρώμα με γκρίζο πληκτρολόγιο που αποτελεί μια όαση για τα μάτια του (πηγμένου στο μπεζ) computer lover, ο Plus/4 σκάει μύτη με το παράξενο αυτό υπερτετράγωνο case με τις κάθετες γρίλιες που είχε σχεδιάσει ο μακαρίτης Ira Velinsky να ταράξει τα λιμνάζοντα ύδατα (;) των κουτιών υπολογιστών της εποχής. Κι αν όχι της εποχής, σίγουρα της Commodore - η οποία, αν δεν είχε αποχωρήσει ο Jack Tramiel, πάω στοίχημα ότι και την Amiga 500 στο case-ψωμιέρα θα την είχε κυκλοφορήσει για λόγους οικονομίας!

Για το υπόλοιπο κείμενο και, φυσικά, τις απαραίτητες φωτογραφίες, δείτε εδώ.
2017-03-17 12.31.49.jpg


We sold our soul for Rock n' Roll
Retro-νέα, παρουσιάσεις και δοκιμές: > dony.gr <

Άβαταρ μέλους
kokkiklhs
βρρουυυυυμμμμ...
βρρουυυυυμμμμ...
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: Τρί 17 Μάιος 2016, 13:47
Status: Χωρίς σύνδεση

Re: Commodore 264 in da house!

#2

Δημοσίευση από kokkiklhs » Κυρ 19 Μαρ 2017, 19:52

dony έγραψε:
Κυρ 19 Μαρ 2017, 09:59
αν δεν είχε αποχωρήσει ο Jack Tramiel, πάω στοίχημα ότι και την Amiga 500 στο case-ψωμιέρα θα την είχε κυκλοφορήσει για λόγους οικονομίας!
Amiga σε ψωμιέρα; Χαχαχαχαχαχαχα, έγραψε!!! Από τα καλύτερα ρετροκουφά που διάβασα ποτέ μου! Κι έχεις δίκιο, σίγουρα αυτό θα είχε επιλέξει ο Tramiel!!!
:gf:

Πάντως ο Plus/4 είναι ΠΟΛΥ όμορφο και κομψό μηχάνημα, πιθανότατα επηρεάστηκε από τη "μόδα" των MSX που είχε αρχίσει εκείνη την εποχή!!

Άβαταρ μέλους
dony
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1242
Εγγραφή: Σάβ 14 Μάιος 2016, 14:37
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ (Καισαριανή)
Has thanked: 25 times
Been thanked: 176 times
Επικοινωνία:
Status: Χωρίς σύνδεση

Re: Commodore 264 in da house!

#3

Δημοσίευση από dony » Δευ 20 Μαρ 2017, 19:23

ametakis έγραψε:
Κυρ 19 Μαρ 2017, 19:52
dony έγραψε:
Κυρ 19 Μαρ 2017, 09:59
αν δεν είχε αποχωρήσει ο Jack Tramiel, πάω στοίχημα ότι και την Amiga 500 στο case-ψωμιέρα θα την είχε κυκλοφορήσει για λόγους οικονομίας!
Amiga σε ψωμιέρα; Χαχαχαχαχαχαχα, έγραψε!!! Από τα καλύτερα ρετροκουφά που διάβασα ποτέ μου! Κι έχεις δίκιο, σίγουρα αυτό θα είχε επιλέξει ο Tramiel!!!
:gf:

Πάντως ο Plus/4 είναι ΠΟΛΥ όμορφο και κομψό μηχάνημα, πιθανότατα επηρεάστηκε από τη "μόδα" των MSX που είχε αρχίσει εκείνη την εποχή!!
Ναι, τα είπαμε, τώρα πια μου αρέσει κι εμένα! :houla:
We sold our soul for Rock n' Roll
Retro-νέα, παρουσιάσεις και δοκιμές: > dony.gr <

Απάντηση