Βοήθεια για νέα και σταθερά μέλη

.Για να μπορείτε να στείλετε προσωπικά μηνύματα.... πρέπει πρώτα να κάνετε 1 Post!
.Όταν βάζετε νέες αγγελίες προσθέστε στην περιγραφή του topic την λέξη[ΠΩΛΗΣΗ] ή [ΖΗΤΗΣΗ]
.Το forum μπορείτε πια να το βλέπετε και από το κινητό σας μέσα από την εφαρμογή TAPATALK.
.Γίνονται επισκευές και Recap σε ΟΛΑ τα Commodore,Atari,Spectrum και Amstrad κατόπιν συνεννόησης.

Παίξτε DOOM στο CD32!

ΟΛΑ ΕΔΩ!!
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
dony
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1242
Εγγραφή: Σάβ 14 Μάιος 2016, 14:37
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ (Καισαριανή)
Has thanked: 25 times
Been thanked: 176 times
Επικοινωνία:
Status: Χωρίς σύνδεση

Παίξτε DOOM στο CD32!

#1

Δημοσίευση από dony » Κυρ 15 Οκτ 2017, 09:01

Ένα ακόμα κάστρο έπεσε, καθώς, πριν από λίγες μέρες κυκλοφόρησε το port του Amigajay για το DOOM στο cd32!

Προτού φορέσετε τα γιορτινά σας (!) και ξεχυθείτε στους δρόμους αλαλάζοντας "νενικήκαμεν", οφείλω να σας πληροφορήσω ότι το παιχνίδι χρειάζεται 8ΜΒ Fast RAM, δηλαδή όλο και κάποια επεκτασούλα θα πρέπει να έχετε δωρήσει στο Amiga CD32 σας.

Από εκεί και πέρα όμως, ο δρόμος για να απολαύσετε το εμβληματικό first person shooter, τον big daddy όλων των FPSs στην αδικοχαμένη παιχνιδομηχανή της Commodore είναι πλέον ανοιχτός! Κι αν είστε σαν και του λόγου μου και αναρωτιέστε "πώς είναι δυνατόν να τρέξει το DOOM σε 68EC020;" η απάντηση είναι "εκμεταλλευόμενο το έξτρα hardware του CD32"!

Για τη συνέχεια, διαβάστε εδώ.

Εικόνα


We sold our soul for Rock n' Roll
Retro-νέα, παρουσιάσεις και δοκιμές: > dony.gr <

Άβαταρ μέλους
kostakis
Πάμε Για Αλλα
Πάμε Για Αλλα
Δημοσιεύσεις: 93
Εγγραφή: Τετ 15 Φεβ 2017, 16:07
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time
Status: Χωρίς σύνδεση

Re: Παίξτε DOOM στο CD32!

#2

Δημοσίευση από kostakis » Κυρ 15 Οκτ 2017, 11:04

:bravo:
Παναγιώτη, μήπως να έκανες κάποια στιγμή και ένα άρθρο για το CD32; Τι επεκτάσεις παίρνει, τι χρειάζεται, τι δεν χρειάζεται;
Thanks

Άβαταρ μέλους
dony
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1242
Εγγραφή: Σάβ 14 Μάιος 2016, 14:37
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ (Καισαριανή)
Has thanked: 25 times
Been thanked: 176 times
Επικοινωνία:
Status: Χωρίς σύνδεση

Re: Παίξτε DOOM στο CD32!

#3

Δημοσίευση από dony » Κυρ 15 Οκτ 2017, 13:59

kostakis έγραψε:
Κυρ 15 Οκτ 2017, 11:04
:bravo:
Παναγιώτη, μήπως να έκανες κάποια στιγμή και ένα άρθρο για το CD32; Τι επεκτάσεις παίρνει, τι χρειάζεται, τι δεν χρειάζεται;
Thanks
Ρε φίλε, τόσα χρόνια κλαιγόμαστε που όλοι γύρω μας είναι Αμιγκάδες και δεν υπάρχει κανένας να γράψει και για κανένα άλλο μηχάνημα. Και τώρα μου λες να γράψω εγώ για το CD32; Όχι, ευχαριστώ, χωρίς παρεξήγηση εννοείται, αλλά για την Amiga ας γράψουν οι Αμιγκάδες: εγώ έχω να καλύψω όλα τα υπόλοιπα! 8-)
We sold our soul for Rock n' Roll
Retro-νέα, παρουσιάσεις και δοκιμές: > dony.gr <

Άβαταρ μέλους
dimfil
Δεν με πιάνει κανείς
Δεν με πιάνει κανείς
Δημοσιεύσεις: 109
Εγγραφή: Δευ 14 Νοέμ 2016, 21:52
Status: Χωρίς σύνδεση

Re: Παίξτε DOOM στο CD32!

#4

Δημοσίευση από dimfil » Κυρ 15 Οκτ 2017, 17:43

Το δοκίμασες; Έχει κάποιο ενδιαφέρον ή φτιάχτηκε έτσι απλά για να λένε ότι έγινε κι αυτό;

Άβαταρ μέλους
dony
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1242
Εγγραφή: Σάβ 14 Μάιος 2016, 14:37
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ (Καισαριανή)
Has thanked: 25 times
Been thanked: 176 times
Επικοινωνία:
Status: Χωρίς σύνδεση

Re: Παίξτε DOOM στο CD32!

#5

Δημοσίευση από dony » Δευ 16 Οκτ 2017, 08:44

dimfil έγραψε:
Κυρ 15 Οκτ 2017, 17:43
Το δοκίμασες; Έχει κάποιο ενδιαφέρον ή φτιάχτηκε έτσι απλά για να λένε ότι έγινε κι αυτό;
Δημήτρη, δεν έχω, δεν είχα ποτέ και ούτε σκοπεύω να αποκτήσω CD32. Συνεπώς λίγο δύσκολο να το δοκιμάσω στην πράξη! :buttshake:

Αυτό που έγραψε ο ίδιος ο Amigajay είναι ότι για να έχει συμπαθητική ταχύτητα πρέπει να μην το παίζεις σε fullscreen αλλά σε λίγο μικρότερο παράθυρο. Εντάξει, μικρή παραχώρηση είναι και, γενικώς, ας εκτιμήσουμε το μοναδικό (;) πρόγραμμα που χρησιμοποιεί το Akiko chip! :zito:
We sold our soul for Rock n' Roll
Retro-νέα, παρουσιάσεις και δοκιμές: > dony.gr <

Άβαταρ μέλους
dimfil
Δεν με πιάνει κανείς
Δεν με πιάνει κανείς
Δημοσιεύσεις: 109
Εγγραφή: Δευ 14 Νοέμ 2016, 21:52
Status: Χωρίς σύνδεση

Re: Παίξτε DOOM στο CD32!

#6

Δημοσίευση από dimfil » Δευ 16 Οκτ 2017, 08:58

Γενικώς εκτιμώ οποιαδήποτε προσπάθεια, ακόμα και αποτυχημένη! Σέβομαι πολύ το χρόνο και τον κόπο που αφιερώνει κάποιος για να δημιουργήσει το οτιδήποτε, ειδικά όταν αυτό δεν γίνεται με σκοπό το κέρδος. Οπότε, φυσικά και σε αυτή την περίπτωση καλοδεχουμενο και ευπρόσδεκτο!

Ωστόσο, καμιά φορά κάποια πράγματα γίνονται μόνο και μόνο για να πουν "το κάναμε και αυτό" και συνήθως βγαίνει σε κακό. Αδικείται το ίδιο το μηχάνημα και η προσπάθεια. Γι' αυτό ρωτάω...

Απάντηση