Βοήθεια για νέα και σταθερά μέλη

.Για να μπορείτε να στείλετε προσωπικά μηνύματα.... πρέπει πρώτα να κάνετε 1 Post!
.Όταν βάζετε νέες αγγελίες προσθέστε στην περιγραφή του topic την λέξη[ΠΩΛΗΣΗ] ή [ΖΗΤΗΣΗ]
.Το forum μπορείτε πια να το βλέπετε και από το κινητό σας μέσα από την εφαρμογή TAPATALK.
.Γίνονται επισκευές και Recap σε ΟΛΑ τα Commodore,Atari,Spectrum και Amstrad κατόπιν συνεννόησης.

Και μια νέα έκδοση του X-bEnCh!

ΟΛΑ ΕΔΩ!!
Άβαταρ μέλους
keropi
Μην Σταματάτε
Μην Σταματάτε
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: Δευ 25 Σεπ 2017, 09:52
Status: Χωρίς σύνδεση

Re: Και μια νέα έκδοση του X-bEnCh!

#13

Δημοσίευση από keropi » Κυρ 07 Ιαν 2018, 00:58

Εγώ αναφερόμουν στις 2000/3000 του Δόνιου - όσο να το κάνεις 3000αρες δεν βλέπεις και πολλές (ούτε Α2000 αλλά αυτές δεν ξέρω γιατί να τις πάρει κάποιος ΤΒΗ)
Οι 1200 δεν έχουν και τόσο τραγικές τιμές, έτσι δεν είναι; Νομίζω παραπάνω κοστίζει μια Α600



Άβαταρ μέλους
dony
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1240
Εγγραφή: Σάβ 14 Μάιος 2016, 14:37
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ (Καισαριανή)
Has thanked: 24 times
Been thanked: 174 times
Επικοινωνία:
Status: Χωρίς σύνδεση

Re: Και μια νέα έκδοση του X-bEnCh!

#14

Δημοσίευση από dony » Κυρ 07 Ιαν 2018, 12:36

keropi έγραψε:
Κυρ 07 Ιαν 2018, 00:58
Εγώ αναφερόμουν στις 2000/3000 του Δόνιου
Εγώ δεν είχα ποτέ Α3000! Α4000 ναι, είχα 3 - αλλά μάλλον είχα τις λιγότερες αν κρίνω από άλλους... :stupid2:
We sold our soul for Rock n' Roll
Retro-νέα, παρουσιάσεις και δοκιμές: > dony.gr <

Άβαταρ μέλους
dimfil
Δεν με πιάνει κανείς
Δεν με πιάνει κανείς
Δημοσιεύσεις: 109
Εγγραφή: Δευ 14 Νοέμ 2016, 21:52
Status: Χωρίς σύνδεση

Re: Και μια νέα έκδοση του X-bEnCh!

#15

Δημοσίευση από dimfil » Κυρ 07 Ιαν 2018, 15:07

Από 2000 και 4000 είναι γεμάτος ο κόσμος! Δεν είναι σπάνιες, είναι πολλές, απλά δεν πωλούνται!

Στα λίγα μόλις χρόνια που ασχολούμαι με αυτό το χόμπι, η πλειονότητα των αμιγκαδων που έχω γνωρίσει έχουν στην κατοχή τους μια.

Πολύ πρόσφατα κάποιος ελληναρας έκανε τη μόστρα του στο Facebook δείχνοντας φώτο με 5 κομμάτια από την καθεμία και όλες (όπως λέει) "τούμπανο"! Ίσως γιατί νόμιζε ότι κάποιοι ζήλεψαν, αγνοώντας μάλλον ότι οι περισσότερα τον λυπούνται!
Να, πάντως, γιατί οι τιμές είναι εκεί που είναι...

Ναι, Α3000 δεν έχω δει πολλές. Ο ίδιος παραπάνω βέβαια λέει οτι εχει 5 "τουμπανιασμένες"...
Όπως και να'χει, δεν είναι πολλές και η τιμή τους πέφτει στην κατηγορία Falcon...

Από 1200 όμως βρωμάει ο τόπος. Και 200 ευρώ για την καθεμία, ναι, τα βρίσκω πολλά!

Άβαταρ μέλους
keropi
Μην Σταματάτε
Μην Σταματάτε
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: Δευ 25 Σεπ 2017, 09:52
Status: Χωρίς σύνδεση

Re: Και μια νέα έκδοση του X-bEnCh!

#16

Δημοσίευση από keropi » Κυρ 07 Ιαν 2018, 16:10

Kοίτα και τα falcon ΔΕΝ είναι λίγα IMHO... πριν πολλά χρόνια όταν είχαν 300-350ε ξέρεις πόσα αγόρασα; Τρία (3) και έφτιαξα ένα σε κατάσταση super με καινούριο πληκτρολόγιο κιόλας (γιατί είχαν γερμανικά IIRC) που το αγόραζες από ένα κατάστημα στυλ amigakit αλλά για atari. Εγώ είμαι της γνώμης ότι υπάρχουν αρκετά σαν τις high-end amiga/pc/acorn/atari/whatever αλλά πολύ απλά όπως ειπώθηκε δεν υπάρχει πλέον διάθεση για πώληση.

Μπορώ να το εξηγήσω κιόλας - τουλάχιστον αυτό που πιστεύω εγώ: Στις εποχές μεταξύ 2000~2005 έβρισκες ότι ήθελες με max τιμή τα 300~350ε , από Α4000, ppc κάρτες, falcon, TT και δε ξέρω τί άλλο εξωτικό - όλα υπήρχαν μετά από λίγο ψάξιμο και ήταν η εποχή του μεγάλου στοκαρίσματος για όσους μαζεύαν μηχανήματα. Αυτό έγινε γιατί οι αρχικοί ιδιοκτήτες των μηχανημάτων (που στο 90% ήταν άτομα ηλικίας 45+) απλά ξεφορτώθηκαν την "σαβούρα" τους και τα πήραν οι μικρότεροι που το '90 ήταν παιδιά του Γυμνασίου και το μόνο που μπορούσαν να κάνουν είναι να τα βλέπουν στα περιοδικά. Falcon, A3000/4000, Acorn, όλα αυτά ήταν απωθημένα. Οπότε μετά από πέρασμα ορισμένων μηχανημάτων σε 3ο-4ο-5ο ιδιοκτήτη (όσοι δηλαδή χάνανε το ενδιαφέρον και τα δίνανε πάλι) φτάσαμε στο σημείο ο καθένας να έχει κρατήσει και να μη δίνει εύκολα μηχάνημα και οι τιμές σε κάθε αλλαγή χεριών να αυξάνονται (και λόγω κέρδους αλλά και λόγω του ότι όλο και κάτι άλλαζες/επισκεύαζες/πρόσθετες και όλα αυτά συνήθως δεν ήταν τζάμπα) Οπότε εκεί που έβρισκες Α4000 με 300ε πήγαμε στα 500 και σήμερα στα 700+ γιατί πολύ απλά πλέον τα κομμάτια προς πώληση είναι λίγα. Χονδρικά όλα αυτά γιατί αλλιώς γράφουμε σεντόνια :lioma:

Άβαταρ μέλους
dony
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1240
Εγγραφή: Σάβ 14 Μάιος 2016, 14:37
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ (Καισαριανή)
Has thanked: 24 times
Been thanked: 174 times
Επικοινωνία:
Status: Χωρίς σύνδεση

Re: Και μια νέα έκδοση του X-bEnCh!

#17

Δημοσίευση από dony » Κυρ 07 Ιαν 2018, 19:11

keropi έγραψε:
Κυρ 07 Ιαν 2018, 16:10
Εγώ είμαι της γνώμης ότι υπάρχουν αρκετά σαν τις high-end amiga/pc/acorn/atari/whatever αλλά πολύ απλά όπως ειπώθηκε δεν υπάρχει πλέον διάθεση για πώληση.
Φυσικά, αφού λεφτά υπάρχουν! :lioma:

Εγώ ρε φίλε δεν μπορώ να καταλάβω πώς γίνεται ΟΙ ΙΔΙΟΙ άνθρωποι που σου κλαίγονται ότι δεν παίζει μία, ότι η κρίση τους έχει γονατίσει κλπ να κρατούν μηχανήματα των 500€-1500€ (και μάλιστα πολλά τεμάχια από δαύτα) "ντουλαπιασμένα". Δεν θα έλεγα ότι είναι τα αγαπημένα τους μηχανήματα, καθώς ΔΕΝ τα χρησιμοποιούν κι από τα άλλη αυτά τα περί κρίσης προφανώς φίδια είναι γιατί εγώ όταν αντιμετώπισα για πρώτη φορά οικονομικό πρόβλημα το πρώτο που έκανα ήταν να σπρώξω CDTVs, A2000s και A4000s και ό,τι άλλο δεν το καιγόμουνα και είχε κάποια αξία...
We sold our soul for Rock n' Roll
Retro-νέα, παρουσιάσεις και δοκιμές: > dony.gr <

Άβαταρ μέλους
keropi
Μην Σταματάτε
Μην Σταματάτε
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: Δευ 25 Σεπ 2017, 09:52
Status: Χωρίς σύνδεση

Re: Και μια νέα έκδοση του X-bEnCh!

#18

Δημοσίευση από keropi » Κυρ 07 Ιαν 2018, 19:42

^ αυτά είναι σαν τις λίρες... τα δίνεις τελευταία...! :happyday:

Άβαταρ μέλους
dimfil
Δεν με πιάνει κανείς
Δεν με πιάνει κανείς
Δημοσιεύσεις: 109
Εγγραφή: Δευ 14 Νοέμ 2016, 21:52
Status: Χωρίς σύνδεση

Re: Και μια νέα έκδοση του X-bEnCh!

#19

Δημοσίευση από dimfil » Κυρ 07 Ιαν 2018, 20:01

keropi έγραψε:
Κυρ 07 Ιαν 2018, 19:42
^ αυτά είναι σαν τις λίρες... τα δίνεις τελευταία...! :happyday:

:happyday:

Άβαταρ μέλους
keropi
Μην Σταματάτε
Μην Σταματάτε
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: Δευ 25 Σεπ 2017, 09:52
Status: Χωρίς σύνδεση

Re: Και μια νέα έκδοση του X-bEnCh!

#20

Δημοσίευση από keropi » Κυρ 07 Ιαν 2018, 20:41

ευτυχώς υπάρχουν και εναλλακτικές!

Εικόνα

Απάντηση