Βοήθεια για νέα και σταθερά μέλη

.Για να μπορείτε να στείλετε προσωπικά μηνύματα.... πρέπει πρώτα να κάνετε 1 Post!
.Όταν βάζετε νέες αγγελίες προσθέστε στην περιγραφή του topic την λέξη[ΠΩΛΗΣΗ] ή [ΖΗΤΗΣΗ]
.Το forum μπορείτε πια να το βλέπετε και από το κινητό σας μέσα από την εφαρμογή TAPATALK.
.Γίνονται επισκευές και Recap σε ΟΛΑ τα Commodore,Atari,Spectrum και Amstrad κατόπιν συνεννόησης.

Arcade Joystick για Xbox original;

Other Hardware
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
dimfil
Δεν με πιάνει κανείς
Δεν με πιάνει κανείς
Δημοσιεύσεις: 109
Εγγραφή: Δευ 14 Νοέμ 2016, 21:52
Status: Χωρίς σύνδεση

Arcade Joystick για Xbox original;

#1

Δημοσίευση από dimfil » Πέμ 08 Φεβ 2018, 16:45

Xbox original με Coinops 8 και "ξερό ψωμί "...!!!
Απορώ τόσο καιρό πως δεν το είχα πάρει χαμπάρι! Μόλις το έμαθα έσπευσα να αποκτήσω τσιπαρισμένο Xbox και του εγκατέστησα τα σχετικά... Απίστευτη διασκέδαση παιδιά, πως διάολο μου είχε διαφύγει!

Anyway, αν και είμαι μια χαρά με τους controllers του Xbox ψάχνω πάντα για το κάτι παραπάνω, οπότε νομίζω μια καλή προσθήκη θα ήταν ένα arcade joystick!

Η ερώτηση πάει πιο πολύ στον Master. Μπορείς να ετοιμάσεις κάτι για το original Xbox ; Έχεις φτιάξει 9πινα, έχεις φτιάξει usb, έχεις φτιάξει και "δύο σε ένα"... Δες αν μπορείς να κάνεις κάτι και για το XBox!



Άβαταρ μέλους
dony
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1240
Εγγραφή: Σάβ 14 Μάιος 2016, 14:37
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ (Καισαριανή)
Has thanked: 24 times
Been thanked: 174 times
Επικοινωνία:
Status: Χωρίς σύνδεση

Re: Arcade Joystick για Xbox original;

#2

Δημοσίευση από dony » Πέμ 08 Φεβ 2018, 17:15

dimfil έγραψε:
Πέμ 08 Φεβ 2018, 16:45
Xbox original με Coinops 8 και "ξερό ψωμί "...!!!
Απορώ τόσο καιρό πως δεν το είχα πάρει χαμπάρι! Μόλις το έμαθα έσπευσα να αποκτήσω τσιπαρισμένο Xbox και του εγκατέστησα τα σχετικά... Απίστευτη διασκέδαση παιδιά, πως διάολο μου είχε διαφύγει!

Anyway, αν και είμαι μια χαρά με τους controllers του Xbox ψάχνω πάντα για το κάτι παραπάνω, οπότε νομίζω μια καλή προσθήκη θα ήταν ένα arcade joystick!

Η ερώτηση πάει πιο πολύ στον Master. Μπορείς να ετοιμάσεις κάτι για το original Xbox ; Έχεις φτιάξει 9πινα, έχεις φτιάξει usb, έχεις φτιάξει και "δύο σε ένα"... Δες αν μπορείς να κάνεις κάτι και για το XBox!
Καλά, μιλάμε τα ίδια ακριβώς τα έχω πει κι εγώ 4-5 χρόνια τώρα, αλλά ποιος με ακούει... :nananana:

Υπάρχει περίπτωση η λύση να είναι απλή (μπορεί και όχι): οι είσοδοι του original XBOX για χειριστήρια είναι USB με αλλάγμένο σχήμα (ναι, αλήθεια, μη γελάτε). Γι' αυτό και τα adaptors για κανονικό USB είναι τόσο φθηνά. Συνεπώς, με ένα τέτοιο ανταπτοράκι (εννοείται πως διαθέτουμε κι απ' αυτά) θα μπορούσαμε να δοκιμάσουμε εάν δουλεύει ένα χειριστήριο του Δημήτρη με USB σύνδεση. Απλά, εγώ δεν έχω τέτοιο χειριστήριο... :dfdf:
We sold our soul for Rock n' Roll
Retro-νέα, παρουσιάσεις και δοκιμές: > dony.gr <

Άβαταρ μέλους
dimfil
Δεν με πιάνει κανείς
Δεν με πιάνει κανείς
Δημοσιεύσεις: 109
Εγγραφή: Δευ 14 Νοέμ 2016, 21:52
Status: Χωρίς σύνδεση

Re: Arcade Joystick για Xbox original;

#3

Δημοσίευση από dimfil » Πέμ 08 Φεβ 2018, 17:29

Χμμμ...
Άλλη μια λεπτομέρεια που μου διεφευγε... Κάπου είχα διαβάσει, χωρίς να δώσω περισσότερη σημασία, ότι οι ανταπτορες αυτοί παίζουν μόνο σε συγκεκριμένες εκδόσεις του XBox! Τώρα που το ξανασκέφτομαι, γιατί να συμβαίνει κάτι τέτοιο; Ναι, θα πρέπει να δοκιμάσουμε έναν τέτοιο αντάπτορα του XBox. Το θέμα είναι πως και εγώ δυο 9πινα του Δημήτρη έχω, όχι usb εκδόσεις! Ωστόσο, έχω και τον adapter που τα κάνει usb!
Μια δοκιμή θα μας πείσει... Βέβαια, θα είναι φάση "ο αντάπτορας, του αντάπτορα, ω! αντάπτορα"... Παρόλα αυτά, αν ο Μητσάρας έχει μια πιο ολοκληρωμένη ιδέα, καλοδεχούμενη!

Άβαταρ μέλους
MasterGR
Admin
Admin
Δημοσιεύσεις: 590
Εγγραφή: Τετ 11 Μάιος 2016, 21:41
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Has thanked: 197 times
Been thanked: 25 times
Επικοινωνία:
Status: Χωρίς σύνδεση

Re: Arcade Joystick για Xbox original;

#4

Δημοσίευση από MasterGR » Πέμ 08 Φεβ 2018, 17:46

Δεν ακούγετε δύσκολο.. με καρδιά ένα original Xbox controller σε case με arcade joystick και 8 buttons.... χμμμμμμμ
θα το δοκιμάσω Σαββατοκυριακο..
We make papades.. in any color!!
ALL THE OTHERS MAKE ONLY NUNS!

Άβαταρ μέλους
dimfil
Δεν με πιάνει κανείς
Δεν με πιάνει κανείς
Δημοσιεύσεις: 109
Εγγραφή: Δευ 14 Νοέμ 2016, 21:52
Status: Χωρίς σύνδεση

Re: Arcade Joystick για Xbox original;

#5

Δημοσίευση από dimfil » Πέμ 08 Φεβ 2018, 17:51

MasterGR έγραψε:
Πέμ 08 Φεβ 2018, 17:46
Δεν ακούγετε δύσκολο.. με καρδιά ένα original Xbox controller σε case με arcade joystick και 8 buttons.... χμμμμμμμ
θα το δοκιμάσω Σαββατοκυριακο..

:happyday:

Άβαταρ μέλους
macfan
Normal User
Normal User
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Παρ 17 Φεβ 2017, 20:52
Status: Χωρίς σύνδεση

Re: Arcade Joystick για Xbox original;

#6

Δημοσίευση από macfan » Σάβ 10 Φεβ 2018, 14:55

Αξίζει η απόκτηση original xbox ή καλύτερα είναι να φορτώσεις τα emulators στο PC?
Βρήκα original xbox με φορτωμένα Ν64,Atari PC engine και mame όπως λέει.

Άβαταρ μέλους
kostakis
Πάμε Για Αλλα
Πάμε Για Αλλα
Δημοσιεύσεις: 93
Εγγραφή: Τετ 15 Φεβ 2017, 16:07
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time
Status: Χωρίς σύνδεση

Re: Arcade Joystick για Xbox original;

#7

Δημοσίευση από kostakis » Σάβ 10 Φεβ 2018, 15:28

dimfil έγραψε:
Πέμ 08 Φεβ 2018, 16:45
Xbox original με Coinops 8 και "ξερό ψωμί "...!!!
Απορώ τόσο καιρό πως δεν το είχα πάρει χαμπάρι! Μόλις το έμαθα έσπευσα να αποκτήσω τσιπαρισμένο Xbox και του εγκατέστησα τα σχετικά... Απίστευτη διασκέδαση παιδιά, πως διάολο μου είχε διαφύγει!
Δημήτρη τι παραπάνω προσφέρει το xbox (Coinops) στην TV σε σχέση με ένα Raspberry Pi με το RetroPie;
Thanks

Άβαταρ μέλους
dimfil
Δεν με πιάνει κανείς
Δεν με πιάνει κανείς
Δημοσιεύσεις: 109
Εγγραφή: Δευ 14 Νοέμ 2016, 21:52
Status: Χωρίς σύνδεση

Re: Arcade Joystick για Xbox original;

#8

Δημοσίευση από dimfil » Σάβ 10 Φεβ 2018, 23:23

Παιδιά, το Coinops αξίζει και με το παραπάνω. Κατά τη γνώμη μου καλύτερο από retropie (με αυτό βολευόμουν τόσο καιρό) καθώς προσφέρει ενιαίο πολύ όμορφο και πρακτικό GUI και όλα τα παιχνίδια που περιέχονται είναι με videos και graphical assets ενώ φυσικά είναι όλα έτοιμα σεταρισμένα και παίζουν άμεσα.
Αν θέλεις κανείς δεν σε περιορίζει να βάλεις και όσους επιπλέον emulators επιθυμείς.

Προσωπικά προτιμώ την έκδοση Premium Ninja Massive με το Addon Pack.
Ρίξτε μια ματιά στο Youtube για Coinops Ninja Massive, Coinops 8 Massive και Coinops Premium 8 Massive γιατί τα videos είναι πραγματικά εντυπωσιακά και ότι και αν πω θα τα αδικήσω.

Για εμένα, ναι, είναι ότι καλύτερο μπορούσα να βάλω στο σαλόνι για arcade διασκέδαση! Δεν χωράει καμία σύγκριση με pc ή retropie!

Απάντηση