Βοήθεια για νέα και σταθερά μέλη

.Για να μπορείτε να στείλετε προσωπικά μηνύματα.... πρέπει πρώτα να κάνετε 1 Post!
.Όταν βάζετε νέες αγγελίες προσθέστε στην περιγραφή του topic την λέξη[ΠΩΛΗΣΗ] ή [ΖΗΤΗΣΗ]
.Το forum μπορείτε πια να το βλέπετε και από το κινητό σας μέσα από την εφαρμογή TAPATALK.
.Γίνονται επισκευές και Recap σε ΟΛΑ τα Commodore,Atari,Spectrum και Amstrad κατόπιν συνεννόησης.

Atari ST - Onslaught

Atari Section
Άβαταρ μέλους
macfan
Normal User
Normal User
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Παρ 17 Φεβ 2017, 20:52
Status: Χωρίς σύνδεση

Re: Atari ST - Onslaught

#25

Δημοσίευση από macfan » Σάβ 18 Μαρ 2017, 20:11

Πως το βγάζουμε το συμπέρασμα πως ο Atari ήταν all around μηχάνημα και η Amiga όχι.Σου γράφω για τις χρήσεις της Amiga και τη NASA για να σου αποδείξω πως δεν ήταν παιχνιδομηχανή.Εσύ επιμένεις τόσο.Αν και δεν χρειάζεται να προσπαθώ να στο αποδείξω αν κάνεις μια αναζήτηση στο internet θα στο αποδείξει.Εύκολα πίστεψέ με.
Στα PC αναφέρθηκα σαν παράδειγμα στη χώρα μας με την πλειοψηφία των χρηστών να καταλήγει να το χρησιμοποιεί σαν παιχνιδομηχανή και μόνο,άσχετα με την ανοιχτή και την κλειστή αρχιτεκτονική.
Και η Amiga είχε διαφορετικά μοντέλα για όλες τις ανάγκες.(όπως και η Atari)Αν ήθελες να παίζεις παιχνίδια πήγαινες σε Α500/600 αν ήθελες το κάτι παραπάνω υπήρχανε οι Α2000/3000/4000 που ήταν graphics workstations και μπορούσες να προσαρμόσεις πάνω τους δεκάδες κάρτες όλων των ειδών.
Επειδή πολλοί στην χώρα μας αγοράσανε την Amiga αλλά και τον ST για να παίζουνε παιχνίδια δεν σημαίνει πως στον υπόλοιπο πλανήτη τα χρησιμοποιούσανε γι'αυτό το σκοπό αυτό προσπαθώ να σου πω τόση ώρα.Εμείς(σαν χώρα) είμαστε ένα μικρό δείγμα δεν αντιπροσωπεύουμε τον υπόλοιπο πλανήτη.Αλοίμονο να βγάζαμε τόσο εύκολα συμπεράσματα...



Άβαταρ μέλους
dimfil
Δεν με πιάνει κανείς
Δεν με πιάνει κανείς
Δημοσιεύσεις: 109
Εγγραφή: Δευ 14 Νοέμ 2016, 21:52
Status: Χωρίς σύνδεση

Re: Atari ST - Onslaught

#26

Δημοσίευση από dimfil » Σάβ 18 Μαρ 2017, 21:09

Μα, τι θα πει από που βγαίνει; Τι σου λέω τόση ωρα; Λόγω της δουλειάς μου αλλά και των σπουδών μου εζησα για σειρά ετών στο εξωτερικό σε διάφορες χώρες και σου αναφέρω τα παραδείγματα που ΕΓΩ ειδα με τα ίδια μου τα μάτια! Δεν σου λεω τι γράφουν τα περιοδικά και τι διαβάζω στο internet όπως μου λες εσύ! Από εκεί βγαίνει το all around, από τα σημεία που ειδα να χρησιμοποιείται ένας Atari.
Ούτε και βγάζω συμπεράσματα από τους ελληνες χρήστες του τότε, ήμασταν πολύ πίσω σε σχετική "ηλεκτρονική" παιδεία. Βιντεοπαιχνίδι και "αγιος ο Θεός"... Σαφώς και δεν φέρνω παράδειγμα τη χώρα μας, το λεω ξεκάθαρα ότι δεν ήμασταν τότε τυπικό δείγμα μέσου χρήστη. Εσύ δηλαδή για το σχολείο ή τη δουλειά σου πήρες την amiga; Δε μπορώ να σε πιστέψω, sorry...
Δεν είπα πουθενά ότι η amiga είναι παιχνιδομηχανη! Είπα ότι όλοι τη θυμούνται σαν παιχνιδομηχανη γιατί στα παιχνίδια διέπρεψε. Και αυτό δεν είναι ούτε ειρωνικό ούτε μομφή! Ε, τι να κάνουμε τώρα, αφού έτσι κατέγραψε η ιστορία και όλα αυτά τα μηχανήματα στην ιστορία ανήκουν πλέον.

Πάντως ρε παιδιά, εσείς οι amigοκολλημενοι μου θυμιζετε αρκετά τους φίλους μου τους ολυμπιακούς: καλά παιδιά και χρυσά αλλά άμα τους πειράξεις τον ολυμπιακό γίνονται αγνωριστοι! Θα θυμηθούν ότι να'ναι σχετικό ή άσχετο προκειμένου να υποστηρίξουν οτιδήποτε και δεν δέχονται τίποτε άλλο πέρα από αυτό που οι ίδιοι πιστεύουν! Όλο το σύμπαν ξέρει κάτι συγκεκριμένο αλλά οι ολυμπιακοί (και προφανώς και οι amigάδες) ξέρουν κάτι άλλο και απορούν και από πάνω!

Δεν βγάζουμε άκρη λοιπόν. Διαφωνούμε κάθετα. Όχι οτι χρειάζεται κιόλας να βγάλουμε άκρη, μιλάμε για κάτι "πεθαμένο" πια.

Άβαταρ μέλους
telonio.
Μην Σταματάτε
Μην Σταματάτε
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: Δευ 13 Φεβ 2017, 20:09
Τοποθεσία: Άλιμος
Been thanked: 1 time
Επικοινωνία:
Status: Χωρίς σύνδεση

Re: Atari ST - Onslaught

#27

Δημοσίευση από telonio. » Σάβ 18 Μαρ 2017, 23:26

O sinistar για άλλο ζήτημα άνοιξε το thread αλλά μην το κάνουμε θέμα. :lol:

Άβαταρ μέλους
dony
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1240
Εγγραφή: Σάβ 14 Μάιος 2016, 14:37
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ (Καισαριανή)
Has thanked: 24 times
Been thanked: 174 times
Επικοινωνία:
Status: Χωρίς σύνδεση

Re: Atari ST - Onslaught

#28

Δημοσίευση από dony » Κυρ 19 Μαρ 2017, 10:25

dimfil έγραψε:
Σάβ 18 Μαρ 2017, 21:09
Πάντως ρε παιδιά, εσείς οι amigοκολλημενοι μου θυμιζετε αρκετά τους φίλους μου τους ολυμπιακούς: καλά παιδιά και χρυσά αλλά άμα τους πειράξεις τον ολυμπιακό γίνονται αγνωριστοι! Θα θυμηθούν ότι να'ναι σχετικό ή άσχετο προκειμένου να υποστηρίξουν οτιδήποτε και δεν δέχονται τίποτε άλλο πέρα από αυτό που οι ίδιοι πιστεύουν! Όλο το σύμπαν ξέρει κάτι συγκεκριμένο αλλά οι ολυμπιακοί (και προφανώς και οι amigάδες) ξέρουν κάτι άλλο και απορούν και από πάνω!
Αυτά ακριβώς έλεγα κι εγώ πριν 2 χρόνια και τον ίδιο παραλληλισμό έκανα και κόντεψα να κόψω την καλημέρα με 5-10 άτομα! Άσε, πονεμένη η ιστορία. Αλλά ισχύει αυτό που ισχύει σε κάθε τομέα και επίπεδο: αν κάποιος είναι φανατικός με κάτι, δεν μπορείς να κάνεις κουβέντα. Απ' τη στιγμή που κάποιος βάζει ο ίδιος ταμπέλα στον εαυτό του "Αμιγκάς", "Αταράς", "Σπεκτρουμάς" κλπ οι πιθανότητες να μην του αγγίξεις την ευαίσθητη χορδή κατά τη διάρκεια μιας συζήτησης μειώνονται στο ελάχιστο. Δυστυχώς...

2 πραγματάκια θα ήθελα να πω πάντως στο θέμα που ανοίξατε πριν: το πρώτο είναι ότι ναι μεν η NASA είχε καμιά 40αριά Αμίγκες επί πολλά-πολλά χρόνια, ναι μεν δεν έχουμε ακούσει να είχε ποτέ Atari, αλλά, από την άλλη, είχε χιλιάδες (μα ΧΙΛΙΑΔΕΣ) PCs. Αυτό ίσως να δίνει ένα point στο ποια πλατφόρμα μπορεί να χαρακτηριστεί ως "επαγγελματική", "αξιόπιστη", "κατάλληλη και για άλλα πράγματα πέρα από τα παιχνίδια" κλπ. Λέω εγώ τώρα...

Το 2ο που θέλω να πω είναι ότι καλές οι απόψεις εδώ μέσα, αλλά νομίζω ότι δεν έχουν βαρύνουσα σημασία σε σχέση με τις απόψεις των Carl Sassenrath, RJ Mical και άλλων που ΕΦΤΙΑΞΑΝ την Amiga. Αν λοιπόν παρακολουθείσετε το (εξαιρετικό, ειδικά για Amiga fans) From Bedroom To Billions: The Amiga Years, όλοι, ΜΑ ΟΛΟΙ τους τονίζουν ότι αυτό που έσωσε την Amiga σαν πλατφόρμα ήταν η κυκλοφορία της (σχετικά φθηνής) Amiga 500 και, φυσικά, ΤΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ! Οι άνθρωποι το λένε και το ξαναλένε αυτό επί 10-15 λεπτά κάπου στη μέση του ντοκυμαντέρ: τα παιχνίδια! Αφήστε που ο ίδιος ο RJ Mical παραδέχεται ότι είχε εντυπωσιαστεί με τον Atari ST με το μονόχρωμο monitor όταν τον πρωτοείδε! Και μιλάμε για ναθρώπους που η Amiga ήταν δημιούργημά τους, ήταν "το παιδί" τους, που πιο προκατειλημμένοι δεν θα μπορούσαν να είναι! Ευτυχώς όμως είναι και απολύτως σχετικοί με το αντικείμενο, οπότε...

Όποιος αφήσει στην άκρη τα οπαδικά γυαλιά και τις παροπίδες θα ανακαλύψει υπέροχα πράγματα, μοναδικές στιγμές που μπορούν να του προσφέρουν ΚΑΙ τα άλλα μηχανήματα ΚΑΙ οι διαφορετικές πλατφόρμες και τεχνολογίες. Όποιος δεν θέλει να το κάνει, δικό του θέμα - αυτός χάνει! :leftalefta:
We sold our soul for Rock n' Roll
Retro-νέα, παρουσιάσεις και δοκιμές: > dony.gr <

Άβαταρ μέλους
macfan
Normal User
Normal User
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Παρ 17 Φεβ 2017, 20:52
Status: Χωρίς σύνδεση

Re: Atari ST - Onslaught

#29

Δημοσίευση από macfan » Κυρ 19 Μαρ 2017, 10:35

@telonio συνήθως έτσι καταλήγουν οι συζητήσεις...

Και για να κλείσουμε αυτή την ατέρμονη συζήτηση.
Δεν την θυμούνται όλοι σαν παιχνιδομηχανή κάνεις λάθος.Αρκετοί μπορεί(επειδή και δεν ήθελαν κα κάνουν κάτι άλλο με τον υπολογιστή τους-αυτό γίνεται και στις μέρες μας), όχι όμως η πλειοψηφία.Την θυμούνται σαν τον ισχυρότερο υπολογιστή της εποχής της με απίστευτες γραφικές και ηχητικές δυνατότητες για την τότε περίοδο που αναπόφευκτα αυτές οι δυνατότητες έφεραν και εξαιρετικά παιχνίδια.Παιχνιδομηχανή δεν ήταν.Ο καθένας τη χρησιμοποιούσε όπως τον βόλευε.

Αν μιλήσω και εγώ από προσωπική εμπειρία θυμάμαι πολλούς σταθμούς στην Ελλάδα(για τη χώρα μας θα μιλήσω) να έχει Amiga(Mega Channel πχ)
και σχεδόν όλα τα φωτογραφεία να την χρησιμοποιούν.Επίσης ξέρω στην Αμερική λόγω Toaster κυριάρχησε σε στούντιο,τηλ.σταθμούς και σε παραγωγούς video.Το αποδεικνύουν τα περιοδικά της εποχής(δεν νομίζω να τα φαντάζονταν) και η πληθώρα καρτών και εφαρμογών.

Όσο για τον αν είμαστε κολλημένοι όπως λες, δεν νομίζω η ιστορία μιλάει από μόνη της όλα αυτά που συζητάμε μπορεί κάποιος με μια απλή αναζήτηση στην εποχή μας να τα βρει και στο ιντερνετ.

Άβαταρ μέλους
dimfil
Δεν με πιάνει κανείς
Δεν με πιάνει κανείς
Δημοσιεύσεις: 109
Εγγραφή: Δευ 14 Νοέμ 2016, 21:52
Status: Χωρίς σύνδεση

Re: Atari ST - Onslaught

#30

Δημοσίευση από dimfil » Κυρ 19 Μαρ 2017, 11:36

Α, καλά...
"Ο Ολυμπιακός και το Αιγάλεω να κερδίζει... "

Ναι, πρέπει να κλείσει η ατέρμονη συζήτηση όπως τη λες. Δεν βγάζει πουθενά όταν κάποιος πλάθει έναν δικό του κόσμο για να τοποθετήσει εκεί ένα αντικείμενο. Ειλικρινά όμως, το γιατί εσείς οι amigaδες βγάζετε τόση φανατιλα πραγματικά με ξεπερνάει! Ούτε όρκο πίστης να είχατε δώσει! Και καλά τότε, όλο αυτό το σκηνικό φανατισμού είχε έδαφος ύπαρξης και είχε και την πλάκα του έως ένα σημείο... Αλλά τώρα, 20φευγα χρόνια μετά πώς δικαιολογειται;

Συμφωνούμε απόλυτα λοιπόν ότι διαφωνούμε κάθετα και το θεμα λήγει...

Άβαταρ μέλους
sinistargr
Δεν με πιάνει κανείς
Δεν με πιάνει κανείς
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: Πέμ 12 Μάιος 2016, 19:59
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ - Νικαια
Status: Χωρίς σύνδεση

Re: Atari ST - Onslaught

#31

Δημοσίευση από sinistargr » Κυρ 19 Μαρ 2017, 22:01

χαχαχαχαχαχα εγώ τι να πω τώρα... όντως εγώ ήθελα να καταλήξω αλλου όπως ανέφερε το telonio αλλα ok, η άποψης όλον είναι σεβαστές, απλά εγώ για παράδειγμα λατρεύω τον atari
δεν είμαι όμως κολλημένος αταρακιας, τον χρησιμοποιώ αρκετές φορες, αλλα παρόλα αυτά παίζω στην amiga οποτε ......... Όπως και να έχει αγαπάμε ότι έχουμε και με ότι έχουμε μεγαλώσει ...... :houla:

Απάντηση