Βοήθεια για νέα και σταθερά μέλη

.Για να μπορείτε να στείλετε προσωπικά μηνύματα.... πρέπει πρώτα να κάνετε 1 Post!
.Όταν βάζετε νέες αγγελίες προσθέστε στην περιγραφή του topic την λέξη[ΠΩΛΗΣΗ] ή [ΖΗΤΗΣΗ]
.Το forum μπορείτε πια να το βλέπετε και από το κινητό σας μέσα από την εφαρμογή TAPATALK.
.Γίνονται επισκευές και Recap σε ΟΛΑ τα Commodore,Atari,Spectrum και Amstrad κατόπιν συνεννόησης.

Καθαρισμός - Επισκευή 1084

Εδώ όλα τα προβλήματα σας!
Άβαταρ μέλους
antnik
βρρουυυυυμμμμ...
βρρουυυυυμμμμ...
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Δευ 11 Ιούλ 2016, 22:30
Status: Χωρίς σύνδεση

Καθαρισμός - Επισκευή 1084

#1

Δημοσίευση από antnik » Τετ 13 Δεκ 2017, 13:22

Περιποίηση στο monitor του φίλου Βασίλη “Paranoicb”

Μία που το έκλεισε να πάει για ύπνο το παλικάρι και μία που το άνοιξε την επομένη μέρα και δεν έδειχνε τίποτα. Μετά από πολύ καιρό δουλειάς ήταν ότι πρέπει να ασχοληθούμε με το monitor για να αλλάξουμε και λίγο παραστάσεις.

Τα monitor θέλουν και αυτά την ιδιαίτερη φροντίδα τους μιας και πλέον αρχίζουν να είναι δυσεύρετα και αυτά αλλά και ιδιαίτερη προσοχή στο άνοιγμα τους στις δοκιμές τους κτλπ.

Το πρώτο πράγμα που κάνω πάντα σε ένα monitor είναι να το καθαρίσω είτε έχει πολύ βρομιά είτε λίγη. Στην περίπτωση εδώ το monitor είχε σοβαρό θέμα το οποίο με ιδανικές συνθήκες περιβάλλοντος (υγρασία) κτλπ_ μπορεί να προκαλέσει και ζημιά.

Φυσητήρα και υγρά πανάκια και κατσαβιδάκια και χειρουργική δουλεία για τον καθαρισμό.
Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Μετά από κάποιες ώρες το μόνιτορ φαντάζει σαν να βγήκε πριν λίγες μέρες από το εργοστάσιο. Καθαρά πράγματα για την αισθητική αλλά και για τον εντοπισμό βλάβης που μπορεί να είναι κάτι στην οπτική αντίληψη.

To επόμενο στάδιο ήταν να γίνει recap και προσωπικά το κάνω πάντα για να έχω ήσυχο το κεφάλι μου από θέμα πυκνωτών και να προχωρήσω στον εντοπισμό βλάβης.

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Για να μην μακρηγορώ αφού ελέγχθηκαν οι τάσεις του τροφοδοτικού και βρέθηκαν σωστές, ελέγχθηκαν οι δίοδοι γύρω από το κύκλωμα της υψηλής και οι αντιστάσεις οι οποίες βρέθηκαν όλες καλές και φυσικά φτάσαμε στο τρανζίστορ υψηλής που τελικά ήταν καμένο.

Μόλις αντικαταστάθηκε τότε άρχισε να ακούγετε ένας επαναλαμβανόμενος ήχος που δημιουργεί ο μετασχηματιστής υψηλής όταν είναι βραχυκυκλωμένος συν ότι η βατική αντίσταση που είναι κοντά στην υψηλή ήταν τόσο ζεστή που έκαψα το δάχτυλο μου όταν την ακούμπησα με σβηστό μόνιτορ. Όλα δείχνανε βραχυκυκλωμένο μετασχηματιστή υψηλής.

Το καλό είναι ότι είχα stock μετασχηματιστή οπότε θα διαπιστώναμε σύντομα αν θα ανάψει.

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα


We are back. To monitoraki είναι ζωντανό. Ο φώσφορος του είναι πολύ καλός . Καινούργιοί πυκνωτές, καινούργιος μετασχηματιστής υψηλής θέλω να πιστεύω ότι θα το χαρεί ο Βασίλης για πολύ καιρό ακόμα.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος antnik την Τρί 08 Ιαν 2019, 23:53, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.



Άβαταρ μέλους
MasterGR
Admin
Admin
Δημοσιεύσεις: 590
Εγγραφή: Τετ 11 Μάιος 2016, 21:41
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Has thanked: 197 times
Been thanked: 25 times
Επικοινωνία:
Status: Χωρίς σύνδεση

Re: Καθαρισμός - Επισκευή 1084

#2

Δημοσίευση από MasterGR » Τετ 13 Δεκ 2017, 14:22

Γιατί να μην το χαρεί?? Δεν έμεινε και τίποτα για αλλαγή!
Μπράβο Αντώνη!! Πολύ καλή δουλειά..
Πολύ σκόνη φίλε!!!
We make papades.. in any color!!
ALL THE OTHERS MAKE ONLY NUNS!

Άβαταρ μέλους
ScorpioGr
Normal User
Normal User
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Δευ 04 Σεπ 2017, 20:21
Status: Χωρίς σύνδεση

Re: Καθαρισμός - Επισκευή 1084

#3

Δημοσίευση από ScorpioGr » Τετ 13 Δεκ 2017, 15:14

Μακράν ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ!!!!!!
Μπράβο Αντώνη!!!!
Aplle ED 512k - Amstrad CPC464 με GT64 - Amiga 1200 - Playstation 1 & 2 Slim - Xbox 1 - Nintendo GAME BOY - ZX Specrum+ - PC Comp. 386DX/40Mhz & 486DX2/66Mhz - και φυσικά... Δέχομαι Δωρεές!!!!

Άβαταρ μέλους
kostakis
Πάμε Για Αλλα
Πάμε Για Αλλα
Δημοσιεύσεις: 93
Εγγραφή: Τετ 15 Φεβ 2017, 16:07
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time
Status: Χωρίς σύνδεση

Re: Καθαρισμός - Επισκευή 1084

#4

Δημοσίευση από kostakis » Τετ 13 Δεκ 2017, 16:35

Μπράβο, πολύ καλή δουλειά.

Άβαταρ μέλους
paranoicb
βρρουυυυυμμμμ...
βρρουυυυυμμμμ...
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: Τετ 14 Σεπ 2016, 13:33
Τοποθεσία: Αθήνα - Νέα Σμύρνη
Been thanked: 6 times
Επικοινωνία:
Status: Χωρίς σύνδεση

Re: Καθαρισμός - Επισκευή 1084

#5

Δημοσίευση από paranoicb » Τετ 13 Δεκ 2017, 22:14

Δεν εχω λογια.
Και οσο καθαρο το ειχα απεξω μεσα ηταν για κλαματα :)
Ευχαριστω πολυ τον Αντωνη για την "χειρουργικη" δουλεια που εκανε με αγαπη στο 1084. Ειναι και αυτο που ειχα απο παιδι. Αν δεν φτιαχνοταν θα εσκαγα πραγματικα.

Μητσο τι θελει για να του προσθεσεις το scart σε αυτο; κατι αντιστασεις δεν θελει να βαλεις στην πλακετα ακομα ; Εχεις κανα σχεδιο προχειρο;

Άβαταρ μέλους
MasterGR
Admin
Admin
Δημοσιεύσεις: 590
Εγγραφή: Τετ 11 Μάιος 2016, 21:41
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Has thanked: 197 times
Been thanked: 25 times
Επικοινωνία:
Status: Χωρίς σύνδεση

Re: Καθαρισμός - Επισκευή 1084

#6

Δημοσίευση από MasterGR » Τετ 13 Δεκ 2017, 22:17

Δεν θυμάμαι απ'εξω θα δω το σχέδιο και θα σου πω
We make papades.. in any color!!
ALL THE OTHERS MAKE ONLY NUNS!

Άβαταρ μέλους
keropi
Μην Σταματάτε
Μην Σταματάτε
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: Δευ 25 Σεπ 2017, 09:52
Status: Χωρίς σύνδεση

Re: Καθαρισμός - Επισκευή 1084

#7

Δημοσίευση από keropi » Τετ 13 Δεκ 2017, 23:05

Πολύ καλή δουλειά Αντώνη! kudos!

Tο scart socket όμως είναι ανάλογα το σασί και το τί έχει μπει πάνω από το εργοστάσιο - γιατί ναι μεν είχανε ένα σασί για το revision του μόνιτορ (παγκοσμίως το pcb είναι το ίδιο απλά αλλάζουν τα components) είχανε όμως και 15 διαφορετικούς τρόπους να το κάνουν να δουλέψει. Έχω φάει ώρες με το scart socket και το audio/video switching στα 1084 που έχω - μπορείς εύκολα να βάλεις ένα socket αλλά το να έχεις πλήρως αυτόνομες και ανεξάρτητες composite/scart/9pin πηγές είναι άλλη ιστορία...
Υπάρχουν κάτι λίστες από components στο net αλλά αν δεν έχεις το ίδιο revision + τρόπο κατασκευής 1084 με αυτό της λίστας τότε βάζοντας τα components μπορείς να "χαλάσεις" άνετα το SYNC, τον ήχο, το switching, το isolation composite/rgb και πάει λέγοντας... είμαι παθών :lioma:

Εάν δεν ενδιαφέρουν τέτοιες ξεχωριστές πηγές τότε ΙΜΗΟ το ευκολότερο είναι να κάνει κάποιος ένα DB9->SCART θηλυκό καλώδιο και να κάνει έτσι δουλειά - ούτως ή άλλως απλά με τις αντιστάσεις + scart plug το scart και το DB9 είναι ενωμένα οπότε δεν μπορείς να έχεις 2 πράγματα συνδεδεμένα ταυτόχρονα.

ENNOEITAI αν υπάρχουν καλές οδηγίες θα ήθελα να τις δω - μπορεί να μη βρήκα τις σωστές και έφαγα μαζί με τον Roy Bates στο fb μέρες με τα schematics και φώτο από το pcb να βγάλουμε άκρη.... :bvbv:

Άβαταρ μέλους
antnik
βρρουυυυυμμμμ...
βρρουυυυυμμμμ...
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Δευ 11 Ιούλ 2016, 22:30
Status: Χωρίς σύνδεση

Re: Καθαρισμός - Επισκευή 1084

#8

Δημοσίευση από antnik » Τετ 13 Δεκ 2017, 23:48

Ευχαριστώ παιδιά. Ότι μπορούμε να σώσουμε και όπου μπορούμε να βοηθήσουμε. Λεωνίδα όντος το ποιο safe είναι το DB9->SCART. Όντως το ίδιο πράγμα είναι και στο δικό μου που τα έχει πάνω όλα, ανεξάρτητα δεν είναι και έχουν την ίδια δρομολόγηση.

Άβαταρ μέλους
keropi
Μην Σταματάτε
Μην Σταματάτε
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: Δευ 25 Σεπ 2017, 09:52
Status: Χωρίς σύνδεση

Re: Καθαρισμός - Επισκευή 1084

#9

Δημοσίευση από keropi » Τετ 13 Δεκ 2017, 23:55

^ ακριβώς έτσι! πάντως είχανε πρόβλεψη για διαχωρισμό πηγών - τα transistor TS5xx από όσο θυμάμαι αλλά είναι λίγο ιστορία να δεις στο σασί που έχεις ποιο λείπει και πρέπει να μπει και ποιο πρέπει να προστεθεί... είναι per case δυστυχώς.

Άβαταρ μέλους
dony
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1240
Εγγραφή: Σάβ 14 Μάιος 2016, 14:37
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ (Καισαριανή)
Has thanked: 24 times
Been thanked: 174 times
Επικοινωνία:
Status: Χωρίς σύνδεση

Re: Καθαρισμός - Επισκευή 1084

#10

Δημοσίευση από dony » Πέμ 14 Δεκ 2017, 11:11

Ναι, αυτός είναι ο Αντώνης που έκανε recap και τους STs μου! Μπράβο ρε φίλε, έκανες - ξανά - εξαιρετική δουλειά. Το μεράκι και η υπομονή σου με αφήνουν άφωνο!

Πάντως να σημειώσω ότι παρατηρώντας τις φωτογραφίες διαπίστωσα πόσο πολύ ταιριάζει αισθητικά το 1084 με τον 64άρη: πανέμορφο σετάκι!
We sold our soul for Rock n' Roll
Retro-νέα, παρουσιάσεις και δοκιμές: > dony.gr <

m4nos
Πήρα τ'απάνω μου
Πήρα τ'απάνω μου
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Πέμ 23 Νοέμ 2017, 22:25
Status: Χωρίς σύνδεση

Re: Καθαρισμός - Επισκευή 1084

#11

Δημοσίευση από m4nos » Πέμ 14 Δεκ 2017, 11:58

καλημερα,να ρωτησω κατι,βλεπω οτι εχει λιγο διαφορα με το 1084sD2 ,η κανω λαθος??

Άβαταρ μέλους
keropi
Μην Σταματάτε
Μην Σταματάτε
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: Δευ 25 Σεπ 2017, 09:52
Status: Χωρίς σύνδεση

Re: Καθαρισμός - Επισκευή 1084

#12

Δημοσίευση από keropi » Πέμ 14 Δεκ 2017, 13:19

^ ναι έχει - τα D1 και D2 είναι φτιαγμένα από την Daewoo - τα σκέτα 1084 και P1/P2 είναι Philips

Απάντηση